La Défense to biurowa dzielnica Paryża, największe skupisko wieżowców w Europie i ciekawy obszar dla turystów zwiedzających stolicę Francji. Można ją śmiało zaliczyć do atrakcji miasta.

La Défense (z fr. obrona) to dzielnica biurowa Paryża porównywana z nowojorskim Manhattanem. Faktycznie leży poza granicami stolicy Francji. Pracują tam tzw. białe kołnierzyki, a swoje siedziby mają największe francuskie koncerny i oddziały zagranicznych. Do La Défense można łatwo dojechać metrem i warto skorzystać z tej możliwości, by zwiedzić tę nowoczesną przestrzeń miejską.

La Défense poza Paryżem

Wystarczy wsiąść w linię metra nr 1 i wysiąść na stacji La Défense, by poczuć powiew nowoczesności w zabytkowym Paryżu. Już sama podróż będzie nie lada atrakcją, bo pierwsza linia metra paryskiego jest całkowicie zautomatyzowana i jeździ bez maszynisty. Można śmiało zająć miejsce w wagonie tuż przy przedniej szybie i podziwiać, jak pociąg mknie tunelem prosto do dzielnicy biznesowej.

Nazwa dzielnicy pochodzi od pomnika „La Défense de Paris” upamiętniającego walczących w wojnie francusko – pruskiej. Tej samej, po której zbudowano bazylikę Sacre Coeur.

Wystarczy godzina spaceru po dzielnicy, by poznać jej charakter. Dookoła wysokie i różnorodne wieżowce (największe skupisko w Europie), a na samym końcu najciekawszy – Grande Arche, czyli Wielki Łuk. Ta osobliwa budowla powstała w wyniku konkursu ogłoszonego przez prezydenta Mitterranda na nowoczesną wersję Łuku Triumfalnego. Projekt się powiódł, a Paryż zyskał nowe dzieło użytkowe doskonale zamykające historyczną oś miasta, na której znajduje się LuwrPola ElizejskieŁuk Triumfalny i właśnie Grande Arche. Warto stanąć na schodach Wielkiego Łuku, by zobaczyć tę perspektywę na własne oczy! Można też wjechać na dach tego budynku i stamtąd podziwiać miasto (czynne codziennie w godz. 10 – 19, bilet 15 euro).

La Défense to dzielnica nie tylko pełna tzw. białych kołnierzyków. Znajduje się tu mnóstwo nowoczesnych hoteli, kawiarni, restauracji, centrum handlowe i apartamenty mieszkalne. Dookoła jest sporo zieleni i ławek, które pozwalają odpocząć. Przy okazji można podziwiać sztukę, bo rzeźb i ciekawych instalacji jest tu równie dużo.