Pola Elizejskie w Paryżu to jedna z najdroższych ulic na świecie. Dawniej były tu łąki i pola uprawne, a dzisiaj swoje sklepy mają tu największe światowe marki.

Pola Elizejskie (les Champs Élysées) to najważniejsza i reprezentacyjna aleja Paryża. Adres w tym miejscu należy do najdroższych na świecie, dlatego znajdziesz tu wyłącznie butiki luksusowych marek i same dobre restauracje. Francuzi uważają, że aleja jest najładniejszą na świecie.

Pola Elizejskie dla najbogatszych

Pola Elizejskie łączą Place de la Concorde z z placem Charles’a De Gaulle’a, na którym stoi Łuk Triumfalny. Sama aleja ma niecałe 2 km długości, ale razem z muzeum Luwr tworzy historyczną oś Paryża przedłużoną aż do biurowej dzielnicy La Defense. Pola są idealnym miejscem na spacer oraz oczywiście zakupy. Swoje butiki mają tu najdroższe marki świata. Nic w tym dziwnego, bo aleja jest uznawana za jedną z najdroższych na świecie. Przeciętnego śmiertelnika nie stać na czynsz w tym miejscu.

Pola Elizejskie swoją nazwę zawdzięczają Elizjum – części Hadesu, która w mitologii greckiej była przeznaczona dla dobrych dusz.

Pola Elizejskie są co roku miejscem defilady wojskowej odbieranej przez prezydenta Francji. W ten sposób kraj świętuje zdobycie Bastylii (14 lipca), co uznaje się za początek Rewolucji Francuskiej. Defilada wszystkich wojsk, łącznie z Legią Cudzoziemską jest zawsze transmitowana przez krajową telewizję, a wzdłuż Pól Elizejskich ustawiają się gęsto paryżanie i turyści.

Dawniej w miejscu dzisiejszej alei były łąki i pola uprawne. Droga z drzewami po obu stronach powstała za sprawą Marii Medycejskiej. Tej samej, która przyczyniła się do budowy Ogrodu Luksemburskiego. W XVIII w. deptak był już popularnym miejscem spacerów francuskiej arystokracji i koronowanych głów. Dzisiaj jednym z ważniejszych lokatorów w okolicy jest prezydent Francji. Jego siedziba nazywa się Pałacem Elizejskim.

Pod aleją biegnie linia metra nr 1, więc jest to idealny środek transportu, by dojechać w tę okolicę.