Wieża Montparnasse to chyba najlepszy punkt widokowy w Paryżu. Widać stąd Wieżę Eiffla w całej okazałości i stolicę Francji w 360 stopniach. W dodatku na szczyt dojedziesz najszybszą windą Europy.

Wieża Montparnasse (la tour Montparnasse) to ogromny budynek biurowy w Paryżu. Zdecydowanie nie pasuje on do panoramy miasta i zaburza klimat dzielnicy Montparnasse. Z góry roztacza się jednak wspaniały widok na Wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny, Luwr oraz cały Paryż. Mówi się nawet, że z budynku jest najlepszy widok na miasto, bo to jedyne miejsce, z którego tego budynku nie widać.

Wieża Montparnasse – najlepszy punkt widokowy Paryża

Wieża Montparnasse na 210 m i powstała w latach 1969 – 1973. Taras widokowy tworzy 59 piętro, a na górę wjeżdża się najszybszą windą Europy. Pokonuje ona 6 metrów w 1 sekundę i dowozi turystów w 38 sekund prawie na sam dach budynku. Od razu po wyjściu z windy turyści są atakowani przez fotografów, którzy na ściance robią zdjęcia zaskoczonym gościom. Ta usługa jest darmowa, a po chwili na ekranach można zobaczyć siebie na tle różnych atrakcji Paryża. Gotowe zdjęcia są oczywiście do kupienia. Cała sytuacja jest jednak tak dużym zaskoczeniem, że nikomu nie przychodzi na myśl, by nie dać się sfotografować. Można śmiało odmówić, co sprawdziłem samodzielnie.

W 1995 r. na szczyt wieżowca wdrapał się bez żadnych zabezpieczeń Alain Robert, o którym mówi się Człowiek – Pająk / Spider – Man.

Winda nie dojeżdża na sam dach. Wysiada się na przeszklonym piętrze, z którego także można podziwiać panoramę miasta. Jest tu sklepik z pamiątkami i restauracja. Na dach prowadzą schody, a do pokonania są 3 piętra. Z tego powodu szczyt budynku nie jest dostępny dla osób poruszających się na wózkach. Taras widokowy jest oszklony, ale znajduje się pod gołym niebem. Jest tam mnóstwo miejsca, by nieskrępowanie podziwiać cały Paryż w 360 stopniach i osobiście uważam, że warto zobaczyć miasto z tej perspektywy.

Zwiedzanie wieży Montparnasse

Wjazd na taras widokowy jest płatny. Bilet kosztuje 18 euro, ale są też bilety zniżkowe. Można również kupić bilet za 23 euro typu dzień i noc, który umożliwia podziwianie panoramy Paryża o różnych porach. Mając taki bilet można wjechać na górę 2 razy w ciągu 48 h.

Obiekt jest czynny w godz. 9:30 – 22:30 od niedzieli do czwartku i w godz. 9:30 – 23 w piątki i soboty. Wieża stoi przy 33 avenue du Maine. Można tam dojechać metrem, linie 4, 6, 12, 13, stacja Montparnasse.

Dodatkowe informacje: tourmontparnasse56.com.