Katakumby Paryża to podziemne tunele wypełnione ludzkimi kośćmi. W tym miejscu zdecydowanie rządzi śmierć, ale żywi chętnie zwiedzają tę nieco przerażającą atrakcję.

Katakumby Paryża (Les catacombes de Paris) to miejsce, w którym króluje śmierć. Nie bez powodu bywają nazywane Miastem Umarłych. Są to tunele w dawnych kamieniołomach, w których zgromadzono od 6 do 7 mln ludzkich kości i czaszek! Katakumby stanowią atrakcję Paryża i są chętnie odwiedzane przez turystów. Zwiedzających nie przeraża nawet napis nad wejściem „Stój! To imperium śmierci!”.

Katakumby Paryża – spotkanie ze śmiercią

Paryskie katakumby powstały w dawnych kamieniołomach. Wydobywano w nich wapień potrzebny do budowy miasta, a działo się to już w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Z czasem o tunelach liczących ok. 50 km zapomniano. Powróciły dopiero, kiedy niektóre budynki Paryża zaczęły się zapadać pod ziemię. Wtedy też miasto zajęło się renowacją tuneli, a w 1785 r. Ludwik XVI kazał zgromadzić w nich zwłoki z cmentarza w dzielnicy Les Halles (m.in. w obawie przed szerzeniem się zarazy w przepełnionym i brudnym mieście). Później pod ziemię zaczęto przenosić ludzkie szczątki także z innych cmentarzy i tak do połowy XIX w.

Katakumby w Paryżu są największym cmentarzem na świecie. Victor Hugo umieścił w nich część akcji swojej powieści Nędznicy. Wśród zgromadzonych zwłok są m.in. kości znanych osobistości, np. Dantona i Robespierre’a.

Na początku XIX w. Louis-Étienne Héricart de Thury zrealizował swój pomysł uporządkowania zgromadzonych kości i przygotowania katakumb dla zwiedzających. Wtedy też powstały poszczególne komory o różnych nazwach, postawiono ławeczki, na których można przysiąść i kontemplować życie i śmierć oraz powieszono tabliczki z tematycznymi hasłami.

Zwiedzanie katakumb w Paryżu

Katakumby Paryża znajdują się pod ziemią, a wejście do nich jest przy 1 Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy. To zaraz obok stacji metra Denfert-Rochereau (linie 4 i 6 oraz RER B). Kolejka oczekujących na wejście do tej atrakcji jest często tak długa, że w sezonie trzeba czekać nawet 2 godziny. Wszystko dlatego, że wewnątrz może przebywać maksymalnie 200 osób jednocześnie.

W katakumbach nie ma toalet, ani szatni, a zwierzęta nie są wpuszczane. Bilet wstępu kosztuje 13 euro (11 euro zniżkowy), a zwiedzanie jest możliwe codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godz. 10 – 20:30. Wyjście znajduje się na ulicy 36 rue Rémy Dumoncel. Trasa ma 2 km długości i wiedzie ok. 20 m pod ziemią. Ludzkie kości rozłożone są na odcinku 800 m. Wewnątrz panuje stała temperatura 14 st. C.

Na tę atrakcję trzeba przeznaczyć ok. 45 min. Strona internetowa: catacombes.paris.fr