Wersal znajduje się tuż obok Paryża. Dawna posiadłość królów Francji przyciąga co roku miliony turystów. Warto zobaczyć królewskie ogrody oraz bogato zdobiony pałac. To wycieczka na cały dzień.

Wersal (Versailles) to nazwa miasteczka, położonego zaledwie ok. 20 km od centrum Paryża. Jego główną atrakcją jest wspaniale zdobiony barokowy pałac wersalski (Château de Versailles) z przylegającym ogrodem i okazałym parkiem. To posiadłość należąca dawniej do królów Francji. Sam pałac jest wielkim budynkiem, a w przylegającym ogrodzie i parku można spędzić cały dzień, wciąż odkrywając ciekawe i niezwykłe zakamarki. Dlatego zwiedzanie Wersalu najlepiej zaplanować na cały dzień.

Na terenie posiadłości znajduje się kilka różnych obiektów pełniących różne funkcje. Są to m.in.: główny pałac królewski, pałac Grand Trianon, pałacyk Petit Trianon, mała wioska (Le hameau de la reine), ogród i park. Powstały w różnych latach, ale zachowały się do dzisiaj. Głównie dzięki Napoleonowi Bonaparte, który uchronił królewski teren przed zniszczeniem w czasie Rewolucji Francuskiej.

Zobacz również: darmowy przewodnik po Paryżu

Wersal – pałac króla Francji i ogrody jak z bajki

Pałac w Wersalu powstał w miejscu niewielkiego pałacu myśliwskiego należącego do króla Ludwika XIII. Był on częstym gościem w tej okolicy, bo lubił polowania, a wersalskie lasy słynęły z licznej zwierzyny. Pałac i ogrody, które możemy podziwiać dzisiaj powstały głównie w latach 1661 – 1710, czyli w czasie największej rozbudowy obiektu i jego okolic. Był to czas panowania Króla Słońce, czyli Ludwika XIV, który uczynił z Wersalu swoją siedzibę.

Wersal, Paryż

Wersal, Paryż

Barokowy pałac miał być rezydencją godną najważniejszego europejskiego króla. Posiadłość do dzisiaj nie pozostawia wątpliwości, że plan ten udało się osiągnąć. Przepych wnętrz królewskiego pałacu i ogromny ogród z parkiem robią niesamowite wrażenie na wszystkich odwiedzających. Na powierzchni ponad 800 hektarów znajduje się tu tak wiele atrakcji, że nie wystarczy dnia, by je wszystkie zobaczyć!

Ogród w Wersalu znajduje się z tyłu pałacu i jest urządzony w stylu francuskim. Zaprojektował go André le Nôtre. Tuż za nim powstał okazały park, Wielki Kanał przecięty Małym Kanałem, a także pałacyk Petit Trianon, który Ludwik XV zbudował w 1768 r. dla swojej kochanki, Madame Pompadour. Później była to siedziba Marii Antoniny, żony Ludwika XVI. Tuż obok znajduje się zbudowany wcześniej, bo pod koniec XVII w. Grand Trianon. To pałacyk należący do Ludwika XIV, w którym król chował się przed tłokiem panującym w głównym pałacu Wersalu oraz spotykał ze swoją kochanką, Madame de Maintenon. Oba pałacyki leżą na terenie wydzielonej posiadłości o nazwie Trianon. Jej uzupełnieniem jest urocza wioska z ogrodami warzywnymi zbudowana dla Marii Antoniny.

Zwiedzanie Wersalu

Na zwiedzanie Wersalu warto przeznaczyć cały dzień. Sam spacer po ogrodach i parku może zająć połowę dnia i zapewniam, że będzie to przyjemnie spędzony czas. Ponieważ jest to ogromny teren, można wypożyczyć rowery, pojazdy elektryczne lub skorzystać z turystycznego pociągu na kołach. Wszystko jest dostępne na miejscu. Tak samo jak restauracje, kawiarnie, toalety i sklepy z pamiątkami.

Wersal, Paryż

Wersal, Paryż

Pałac wersalski jest niestety oblegany przez tłumy ludzi. Najtrudniej zwiedza się go w szczycie sezonu czyli w lipcu i sierpniu. Niestety Francuzi wpuszczają do środka każdego, kto chce wejść, co jest prawdziwym koszmarem. Podczas mojej wizyty poprzedzonej godziną oczekiwania na dziedzińcu w palącym słońcu marzyłem, aby jak najszybciej wyjść. Było gorąco i co chwilę ktoś obcy dosłownie przyklejał się do mnie swoim potem. O podziwianiu eksponatów i bogatego wystroju nie było mowy! Szczególne kolejki tworzyły się oczywiście do najciekawszych komnat pałacowych, którymi są sypialnia króla oraz Galeria Zwierciadlana z ogromnymi lustrami.

Na zwiedzanie samego pałacu w Wersalu trzeba przeznaczyć ok. 1,5 do 2 godzin (nie licząc oczekiwania w kolejce).

Jak dojechać do pałacu w Wersalu?

Jest kilka możliwości dojazdu z Paryża do Wersalu. Najbliżej pałacu znajduje się stacja kolejki podmiejskiej RER C (Gare de Versailles Château Rive Gauche), a nieco dalej znajduje się stacja kolejowa Versailles – Rive Droite. Pierwsza stacja jest skomunikowana z liniami metra w Paryżu, a na drugą dojedziemy pociągiem z dworca Saint-Lazare w stolicy Francji. Z okolic Wieży Eiffla kursuje także autobus Versailles Express.

Na dojazd z centrum Paryża do Wersalu trzeba przeznaczyć około godziny (z dotarciem pod bramę pałacu). Polecam wybrać pociąg (na dowolną stację).

Wersal – bilety i godziny otwarcia

Wersal dostępny jest dla turystów przez cały rok. Rozróżnia się tu dwa sezony: wysoki od 1 kwietnia do 31 października oraz niski od 1 listopada do 31 marca. Bezpłatnie można zwiedzić ogrody i park w Wersalu. W sezonie wysokim są czynne w godz. 7 – 20:30 (ogrody od godz. 8), a w niskim w godz. 8 – 18.

Wersal, Paryż

Wersal, Paryż

Pałac w Wersalu jest czynny w godz. 9 – 18:30 w wysokim sezonie oraz w godz. 9 – 17:30 w niskim. Można go zwiedzać codziennie z wyjątkiem poniedziałków, 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia. Warto pamiętać, że pałacyki i wioska w posiadłości Trianon są otwierane dopiero o godz. 12, bez względu na sezon.

Zwiedzanie pałacu głównego oraz posiadłości Trianon jest płatne. Bilety do Wersalu dostępne są w różnych konfiguracjach, ale warto wiedzieć, że sam pałac można zwiedzić za 21 euro, a 32 euro kosztuje dostęp do wszystkich miejsc na terenie posiadłości. Szczegółowe informacje, ciekawostki i mapy znajdziesz na stronie chateauversailles.fr.