Wieża Eiffla to najbardziej rozpoznawalna budowla świata. Każdy o niej słyszał, ale nie każdy widział na własne oczy. Główna trakcja Paryża przyciąga każdego roku miliony turystów i zdecydowanie warto ją kiedyś zobaczyć na żywo.

Wieża Eiffla (Tour Eiffel) to budowla powstała w 2 lata z okazji paryskiej wystawy światowej organizowanej w 1889 r. Zgodnie z planem miała być później rozebrana, ale szybko stała się symbolem Paryża i Francji. Zwiedzanie Wieży Eiffla to obowiązkowy punkt wizyty we francuskiej stolicy.

Wieża Eiffla – zwiedzanie

Wieża Eiffla jest czynna przez cały rok. Od połowy czerwca do początku września można ją zwiedzać w godzinach 9 – 0:45, a w pozostałym okresie w godz. 9:30 – 23:45. Bilet wstępu na samą górę kosztuje 25,50 euro dla dorosłych, 12,70 euro dzieci i młodzież w wieku 12 – 24 lata oraz 6,40 euro dzieci w wieku 4 – 11 lat. Dzieci do 4 lat wchodzą za darmo. Podane ceny dotyczą wjazdu na samą górę co zdecydowanie rekomenduję. Można jednak kupić też bilety tańsze o kilka euro, które uprawniają do wjazdu na 2 piętro (odpowiednio to 16,30 / 8,10 / 4,10 euro). Jeszcze taniej będzie, jeżeli na wspomniane drugie piętro wejdziesz schodami zamiast wjazdu windą. Wtedy zapłacisz odpowiednio 10,20 / 5,10 / 2,50 euro.

Bilety na Wieżę Eiffla kupuje się w kasach, które znajdują się w dwóch z czterech nóg budowli. Następnie od razu przechodzi się do wind, chyba, że ktoś wybrał jednak schody. Ja wjechałem windą na samą górę, a następnie zjechałem na drugie piętro i dalej zszedłem pieszo. Dzięki temu nie zmęczyłem się aż tak bardzo, a mogłem podziwiać konstrukcję wieży i przejeżdzające windy. Polecam ten sposób zwiedzenia tej atrakcji.

Planując zwiedzanie wieży warto pamiętać, że jest to atrakcja bardzo oblegana przez turystów. Najlepiej wybrać się z samego rana tuż po otwarciu. Wtedy kolejki do kas i wejścia są zwykle najmniejsze. Na to miejsce trzeba przeznaczyć ok. 2 godzin.

Dojazd do Wieży Eiffla

Obiekt leży najbliżej stacji metra nr 6 Bir – Hakeim oraz nr 9 Trocadero. Blisko jest także stacja kolejki RER C Champ de Mars – Tour Eiffel. Można także wybrać autobusy miejskie kursujące w kierunku Pól Marsowych.

Wieża Eiffla – fakty

Wieża została nazwana na cześć swojego konstruktora – Gustave’a Eiffela. Miała być rozmontowana, ale ocalała dzięki udanym eksperymentom z telegrafem (bez drutu!), które prowadzono na jej szczycie. W czasie I wojny światowej pełniła rolę militarnej wieży telegraficznej. Ze względu na wykorzystany do jej budowy materiał jest nazywana Żelazną Damą.

W momencie zakończenia budowy wieża miała 312 m wysokości i była najwyższą na świecie. Obecnie ma 324 m dzięki zamontowanym na jej szczycie antenom. Obiekt posiada 3 tarasy widokowe, restauracje, sklepy i toalety.

Strona internetowa: toureiffel.paris