Montmartre to dzielnica Paryża uznawana za jedną z najbardziej romantycznych. Na każdym rogu znajdziesz tu niewielką kawiarenkę lub bistro serwujące typowo francuskie dania. 

Montmartre to dawna dzielnica artystyczna Paryża. Tutaj żyła i pracowała miejska bohema. Obecnie dzielnica przyciąga przede wszystkim turystów poszukujących romantycznych zaułków i śladów sławnych pisarzy, malarzy i innych twórców.

Zobacz również: mapa Paryża oraz przewodnik po Paryżu

Montmartre – w poszukiwaniu paryskiej bohemy

Montmartre to przede wszystkim wzgórze w północnej części Paryża. Jest gęsto zabudowane starymi kamienicami, a wąskie uliczki są często wciąż wybrukowane. Łatwo tu znaleźć nieco tajemnicze przejścia między budynkami i schody, które prowadzą w kolejne romantyczne zaułki. Najbardziej znane polskim turystom miejsca w okolicy to Plac Pigalle, czyli paryska dzielnica rozrywki cielesnej (Pigalle to faktycznie dzielnica sąsiadująca z Montmartre), najsłynniejszy chyba kabaret świata Moulin Rouge oraz bazylika Sacre Coeur.

Jedną z atrakcji Montmartre jest także słynny mur Kocham Cię (Les mur des Je t’aime). To ściana budynku, na której 1000 razy napisano zwrot „kocham cię” w ponad 300 językach. Niewielki park przed murem jest idealnym miejscem, by w Paryżu wyznać sobie miłość. Poza Wieżą Eiffla oczywiście! Strona internetowa muru: lesjetaime.com.

W kościele św. Piotra na wzgórzu Montmartre Ignacy Loyola wraz z przyjaciółmi złożył śluby czystości i ubóstwa, co było początkiem Zakonu Jezuitów. Miało to miejsce 15 sierpnia 1534 r.

Jeżeli szukasz lokalnego artysty, który za kilka euro narysuje szybko twój portret, znajdziesz ich mnóstwo w okolicy Place du Tertre. W pobliżu odkryjesz także targowisko księgarzy oraz popularny pchli targ. Dawniej żyli i tworzyli tutaj m.in. Picasso, Renoir, Chopin, Berlioz, Liszt i van Gogh. Niestety paryska bohema już tu nie stacjonuje. Przed I wojną światową przeniosła się na południe Sekwany do dzielnicy Montparnasse, a później w inne miejsca. Obecnie wszystko na wzgórzu jest nastawione na obsługę ruchu turystycznego, co według mieszkańców zabija ducha dzielnicy.

Do Montmartre najlepiej dojechać z centrum Paryża metrem. Należy wybrać linię 2 lub 12 i wysiąść chociażby na stacji Pigalle. Na zwiedzanie dzielnicy warto przeznaczyć 2 – 3 godz.