Komunikacja w Paryżu jest łatwa, jeśli wiesz jak korzystać z publicznego transportu. Do wyboru masz przede wszystkim metro, autobusy i taksówki. Sprawdź ile kosztują bilety i jak się odnaleźć w tym systemie.

Komunikacja w Paryżu to zadanie, do którego trzeba się przygotować. Przed wizytą w stolicy Francji sprawdź, jak funkcjonuje paryskie metro, a jak autobusy, ile kosztuje bilet i jak to wszystko ogarnąć, by sprawnie zwiedzić miasto. Oczywiście wszystkie informacje znajdziesz właśnie w tym artykule!

Komunikacja w Paryżu – informacje ogólne

Komunikacja publiczna w Paryżu jest organizowana przez RATP (Régie autonome des transports parisiens). Strona internetowa przedsiębiorstwa, na której znajdują się wszystkie potrzebne informacje to ratp.fr. Paryż podzielony jest na strefy, w których można poruszać się na podstawie różnych biletów. Turyści najczęściej poruszają się po strefie 1, która obejmuje praktycznie wszystkie atrakcje miasta. Podstawowy bilet jednoprzejazdowy kosztuje 1,9 euro, jeśli kupimy go w automacie, np. na stacji metra, a 2 euro u kierowcy autobusu. Taki bilet umożliwia podróż autobusem, metrem lub kolejką RER.

Pamiętaj jednak, że bilet skasowany w metrze pozwala przesiadać się na inne linie metra i RER, ale w autobusie już nie będzie ważny. Podobnie bilet skasowany w autobusie – będzie ważny na innej linii autobusowej oraz w tramwaju, ale już nie w metrze. Bilet skasowany w autobusie pozwala podróżować z przesiadkami przez 1,5 h, a bilet skasowany w metrze umożliwia łączną jazdę przez 2 h od skasowania.

Sprawdź także: Jak dojechać do Paryża z lotniska?

Jeżeli zamierzasz podróżować więcej niż raz, warto kupić karnet na 10 przejazdów, który kosztuje 14,90 euro. Jeśli chcesz podróżować po mieście jeszcze częściej, masz do wyboru opcję Paris Visite. Kupując taki bilet wybierasz możliwość podróży na 1, 2, 3 i 5 dni od skasowania oraz strefy (1 – 3 lub 1 – 5). Najtańszy bilet kosztuje 12 euro. Taki bilet umożliwia wielokrotne, nielimitowane przejazdy po Paryżu w wyznaczonym czasie i strefie. Dla mnie było to najlepsze rozwiązanie na 5 dni w Paryżu, kiedy chciałem zwiedzić możliwie najwięcej atrakcji. Niestety nie jest to tania opcja (3 strefy na 5 dni to prawie 40 euro), ale daje największą swobodę przemieszczania się.

Bilet Paris Visite to również zniżki na różne atrakcje. Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie ratp.fr. Warto wiedzieć, że bilet jest ważny na doby do północy, czyli np. Paris Visite 5 dni kupiony w piątek o godz. 18:30 traci ważność we wtorek o godz. 23:59.

Metro w Paryżu

Metro w Paryżu (Métropolitain) ma aż 14 linii (16 z liniami bis) i gęsto pokrywa swoją siatką całe miasto. Metro jest najlepszym sposobem poruszania się po Paryżu, dojedziesz nim do praktycznie wszystkich najważniejszych atrakcji. Paryskie metro powstało w 1900 r. i ma ponad 200 km łącznej długości. Stacje metra są gęsto rozsiane po całym mieście i stosunkowo dobrze oznaczone. Wejście do strefy peronowej jest zawsze poprzedzone bramkami automatycznymi oraz automatami biletowymi. Te ostatnie przyjmują płatności kartami oraz gotówką.

Zobacz koniecznie: przewodnik po Paryżu – opisy atrakcji, zdjęcia i plany zwiedzania!

Niektóre linie paryskiego metra, np. 1, są w pełni zautomatyzowane i poruszają się bez maszynisty. Dzięki temu można stanąć tuż za przednią szybą i podziwiać jazdę składu w tunelu.

Uzupełnieniem paryskiej sieci metra jest kolejka podmiejska RER. W mieście i poza nim funkcjonuje 5 linii RER oznaczonych literami od A do E. Korzystanie z nich odbywa się na podobnych zasadach co z metra. Przystanki RER są od siebie oddalone bardziej niż stacje metra, a sama kolej biegnie znacznie głębiej pod ulicami Paryża.

Autobusy w Paryżu

Autobusy w Paryżu to drugi najpopularniejszy środek transportu. Sam korzystałem z nich tylko raz, bo metro wystarczało mi w zupełności. Czekając na autobus pamiętaj, że do autobusu wchodzi się zawsze przednimi drzwiami, gdzie należy skasować posiadany bilet lub kupić go u kierowcy, a następnie skasować. Oczekując na przyjazd pojazdu należy machnąć ręką, by kierowca się zatrzymał. Chęć wyjścia na najbliższym przystanku sygnalizujemy wciskając przycisk wewnątrz autobusu.

Taksówki w Paryżu i przejazdy prywatne Uber

W dużych miastach, gdzie dostępny jest Uber nigdy nie korzystam ze zwykłych taksówek. Paryż pod tym względem jest akurat niesamowicie rozwinięty. Uber oferuje tu kilka ciekawych możliwości przejazdu. Poza zamówieniem zwykłego przejazdu możesz np. skorzystać z opcji Uber Pool (maks. 2 osoby), która dobiera obcych sobie pasażerów jadących w tym samym kierunku. Dzięki temu kurs kosztuje znacznie mniej. Uber w Paryżu dowozi nawet jedzenie. Jeżeli jeszcze nie masz konta, warto je założyć, bo na pierwszy kurs dostaniesz dużą zniżkę. Wystarczy skorzystać z tego linka: przejazdy uber (zniżkę przyznaje Uber i nie mam na nią wpływu).

Mapy Google i internet mobilny

Jak już wiesz, Paryż ma gęstą sieć metra i sporo linii autobusowych. Można się w tym połapać, ale zawsze wymaga to trochę czasu i uwagi podczas przemieszczania się. Jeżeli chcesz beztrosko podróżować po Paryżu, najlepiej skorzystać z aplikacji Google Maps, która pozwala w kilka sekund zaplanować trasę z punktu A do B z wykorzystaniem komunikacji publicznej. Musisz tylko wskazać adres lub punkt docelowy i pozwolić na geolokalizację swojej pozycji. Po chwili zobaczysz najlepsze opcje dojazdu z wykorzystaniem autobusów i metra oraz kolejki RER. Wystarczy kupić bilet i w drogę! Nawet mapa metra nie będzie ci potrzebna.

Korzystanie z tego rozwiązania jest najwygodniejsze, kiedy masz pakiet internetowy w telefonie. Jeżeli twój operator nie oferuje dobrego pakietu roamingu sprawdź, jak inaczej możesz uzyskać internet we Francji.

Zobacz również: atrakcje Paryża