Bazylika Sacre Coeur góruje nad paryską dzielnicą Montmartre, a jej biała bryła przyciąga turystów odwiedzających miasto. Nieprzerwanie od ponad 130 lat odbywa się tu adoracja Najświętszego Sakramentu.

Bazylika Sacre Coeur (Basilique du Sacré-Cœur de Montmartre / Bazylika Najświętszego Serca) to kościół wzniesiony na wzgórzu Montmartre w Paryżu. To jedna z wizytówek miasta, którego panoramę można podziwiać siedząc na schodach przed kościołem.

Zobacz również: przewodnik po Paryżu

Bazylika Sacre Coeur pokutą za grzechy

Bazylika została ukończona w 1914 r., a powstała jako zadośćuczynienie i pokuta po wojnie francusko – pruskiej (1870 r.). Obietnicę jej budowy złożyło dwóch przedsiębiorców: Alexandre Legentil i Hubert Rohault. Co ciekawe konsekrację kościoła uniemożliwił wybuch I wojny światowej, więc dokonano tego dopiero w 1919 r.

Główna kopuła tej monumentalnej bazyliki wznosi się na wysokość 79 m, a północna wieża ma 83 m. W jej wnętrzu znajduje się największy dzwon w Paryżu, to mający 19 ton Savoyarde (Sabaudczyk). Zwiedzać można wnętrza kościoła (za darmo codziennie w godz. 6 – 22:30) oraz kopułę, na którą prowadzi 300 schodów i nie ma windy (wejście płatne, czynne w godz. 8:30 – 20 od maja do września oraz w godz. 9 – 17 od października do kwietnia). Krypta jest czasowo zamknięta.

Nieprzerwanie od 1 sierpnia 1885 r. w bazylice odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu. Nocą w obiekcie mogą przebywać wyłącznie osoby, które wcześniej zgłosiły chęć udziału w adoracji. Szczegóły na stronie internetowej, link poniżej.

Do bazyliki najlepiej dojść pieszo zwiedzając wcześniej dzielnicę Montmartre. Można tam również dojechać metrem (linia 2, stacja Anvers oraz linia 12, stacja Abbesses). Osoby chcące uniknąć wspinaczki słynnymi schodami prowadzącymi do kościoła (na których każdy turysta musi obowiązkowo przysiąść, by podziwiać panoramę Paryża) mogą także skorzystać z naziemnej kolejki linowej Funiculaire. Bilet za 1,5 euro kupuje się w kasie przed wjazdem.

Strona internetowa: sacre-coeur-montmartre.com (także po polsku!). Zobacz również: katedra Notre-Dame.