Łuk Triumfalny w Paryżu to jedna z najsławniejszych budowli tego typu na świecie. Miał być symbolem potęgi Francji, a tymczasem był również świadkiem porażek kraju nad Sekwaną. Obiekt jest dostępny dla zwiedzających.

Łuk Triumfalny (Arc de triomphe) w Paryżu stoi na początku Pól Elizejskich. W linii prostej po drugiej stronie znajduje się muzeum Luwr. Łuk jest symbolem triumfu Francji i miejscem pamięci o tych, którzy polegli za kraj. To również muzeum i dobry punkt widokowy na Paryż.

Łuk Triumfalny z widokiem na Paryż

Łuk Triumfalny w Paryżu został zbudowany na polecenie Napoleona. Budowa trwała z przerwami 30 lat i została zakończona w 1836 r. Oznacza to, że Bonaparte nie zobaczył kompletnego dzieła za swojego życia (zmarł w 1821 r.). Kondukt z trumną przejechał jednak pod Łukiem w grudniu 1840 r., kiedy ciało Napoleona sprowadzono do Paryża.

Łuk zbudowano jako symbol triumfu Francji, ale był on także wykorzystywany po porażce kraju. Przemaszerowały pod nim m.in. wojska niemieckie w 1940 r.

Łuk jest wysoki na 51 m, a na jego szczycie znajduje się taras widokowy pozwalający podziwiać Paryż w 360 stopniach. Widać stąd całe Pola Elizejskie, Wieżę Eiffla, dzielnicę La Defense i najbliższą okolicę Łuku. Zanim jednak wejdziemy do środka, warto obejrzeć obiekt z każdej strony.

Łuk Triumfalny w Paryżu

Łuk Triumfalny w Paryżu

Na czterech jego głównych ścianach znajdują się wspaniałe płaskorzeźby (Marsylianka, Triumf 1810 z wizerunkiem koronowanego Napoleona, Obrona Francji 1814 oraz Pokój), a na kolejnych znajdziemy nazwy miejscowości związanych z bitwami napoleońskimi (w tym polskie: Gdańsk, Ostrołęka, Pułtusk, Lidzbark Warmiński i Wrocław). Z elementów ozdobnych wyróżnia się też lista nazwisk oficerów Napoleona, wśród których znajdziemy również polskie nazwiska, m.in. Jan Henryk Dąbrowski, Józef Feliks Łazowski czy książę Józef Antoni Poniatowski. Pod Łukiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza.

Łuk Triumfalny – informacje praktyczne

Łuk znajduje się ok. 2 km od Wieży Eiffla, to niecałe 30 min, spaceru pieszo. Oba te obiekty łączy także linia metra nr 6 (stacje Bir HakeimCharles de Gaulle Etoile). Łuk jest czynny w godz. 10 – 22:30 od października do końca marca i w godz. 10 – 23 w pozostałym okresie. Bilet wstępu kosztuje 13 euro. Za darmo wchodzą m.in. dzieci i młodzież do 18. roku życia oraz młodzież do 25 lat z terenów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Strona internetowa: paris-arc-de-triomphe.fr

Na zwiedzenie obiektu warto przeznaczyć około 1 godziny.