Cmentarz Père-Lachaise to największa i najchętniej odwiedzana paryska nekropolia. Nosi imię spowiednika króla Ludwika XIV, a wśród znanych zmarłych znajdziemy tam. m.in. grób Fryderyka Chopina czy Edith Piaf.

Cmentarz Père-Lachaise (Cimetière du Père-Lachaise) nosi nazwisko ojca François de la Chaise, spowiednika Ludwika XIV. W podziękowaniu za posługę otrzymał on od króla tereny, na których w 1804 r. Napoleon Bonaparte stworzył cmentarz. Nekropolia Père-Lachaise to dzisiaj największy cmentarz Paryża i bodajże najsłynniejsze miejsce spoczynku na świecie.

Zobacz również: przewodnik po Paryżu

Cmentarz Père-Lachaise miejscem spoczynku Chopina

W początkowym okresie cmentarz Père-Lachaise nie był popularnym miejscem pochówku. Dopiero przeniesienie tam zwłok m.in. Moliera oraz kochanków: Abelarda i Heloizy znacznie zwiększyło zainteresowanie nekropolią. Dzisiaj cmentarz jest nie tylko ostatnim domem znanych osób, ale też popularnym miejscem spacerów. Przychodzą tu chętnie przede wszystkim turyści, ale i mieszkańcy miasta.

Nekropolia jest ogromna (44 ha) i spoczywa tutaj wielu znanych za życia i po śmierci ludzi. Dlatego przy każdym wejściu znajdują się tablice z nazwiskami oraz mapą cmentarza. Ułatwia to odnalezienie grobów osób, które nas interesują. Powstały nawet aplikacje na smartfony, które służą jako nawigacja do poszczególnych kwater. Do najchętniej odwiedzanych „mieszkańców” tego miejsca należą m.in. Jim Morrison, Honore de Balzac, Jean de la Fontaine, Chopin, Moliere, Piaf, Hugo i wielu innych. Znajdują się tam grobowce w każdym możliwym stylu, a pochowani należą do chyba wszystkich możliwych narodowości.

Jeden z dziwniejszych grobów należy do Victora Noir, francuskiego dziennikarza krytykującego cesarstwo. Został on zastrzelony przez kuzyna Napoleona, a później uznany bohaterem narodowym za obronę Republiki. Postać leżącego Noir znajduje się na jego nagrobku, a zgodnie z legendą potarcie genitaliów uwypuklonych na rzeźbie ma przynieść szczęście w miłości. Nie muszę chyba dodawać, że to miejsce jest szczególnie wytarte ;-).

Cmentarz znajduje się we wschodniej części Paryża. Można tam dojechać metrem – linie 2 i 3, stacja Père-Lachaise. Wejście jest darmowe, a godziny otwarcia zmieniają się w zależności od pory roku i dnia tygodnia. Na pewno nie będzie problemu z wejściem między godz. 9, a 17:30.