Galeria Lafayette to jedno z najbardziej znanych centrów handlowych na świecie. Jej główna siedziba w Paryżu jest praktycznie atrakcją turystyczną, którą warto dodać do listy podczas zwiedzania miasta.

Galeria Lafayette (Galeries Lafayette Haussmann) to słynne paryskie centrum handlowe. Jego wnętrza przypominają bardziej operę bez sceny niż sklep odzieżowo – kosmetyczny, a kopuła wieńcząca całość po prostu zapiera dech w piersiach. To centrum handlowe można spokojnie zaliczyć do obowiązkowych atrakcji Paryża!

Galeria Lafayette z tarasem widokowym na Paryż

Pierwszy sklep tego wielkiego koncernu powstał w Paryżu przy 1 rue Lafayette. W 1894 r. otworzyli go kuzyni Théophile Bader i Alphonse Kahn. Była to pasmanteria. Wkrótce wykupili pobliskie kamienice, by powiększyć swój sklep, a słynną i podziwianą dzisiaj kopułę postawili w 1912 r. Już 4 lata później otworzyli pierwszy sklep marki Galeria Lafayette poza Paryżem – w Nicei. Pierwszy lokal zagraniczny otworzyli w 1920 r. w Londynie. Biznes rozwijali tak sprawnie i szybko, że w 1932 r. otworzyli sieć delikatesów Monoprix.

Aktualnie sklepy należące do koncernu Lafayette odwiedza milion klientów każdego dnia. Sieć zatrudnia 14 tys. pracowników i ma 280 sklepów na całym świecie.

Galeria Lafayette to oczywiście dom handlowy. Warto go jednak odwiedzić nawet, jeśli nie ma się zamiaru niczego kupować. Bogato zdobione wnętrze budynku i sama kopuła pozostawiają na zwiedzającym niezapomniane wrażenie. W dodatku na dachu galerii znajduje się taras widokowy. Można z niego podziwiać pobliską Operę Garnier, a w oddali stoi oczywiście Wieża Eiffla, którą widać z każdego chyba miejsca w Paryżu.

Galeria słynie z bogatych dekoracji na różne święta, a najwspanialsze można podziwiać zawsze z okazji Bożego Narodzenia. Weszło już do tradycji, że Lafayette wyznacza w tej dziedzinie trendy, a pojawienie się w budynku ozdób świątecznych oficjalnie otwiera sezon bożonarodzeniowy.

Galeria znajduje się pod adresem 40 Boulevard Haussmann. Można tam dojechać metrem nr 7 i 9, stacja Chaussée d’Antin – La Fayette.