Nowy Jork to zatłoczone miasto pełne ludzi z całego świata. Mieszają się tu chyba wszystkie możliwe kultury, języki i kuchnie, a zwiedzanie tego międzynarodowego tygla sprawia niezwykłą frajdę. Dla wielu turystów wizyta w Nowym Jorku jest spełnieniem marzeń. W ich realizacji pomoże ten darmowy przewodnik po Nowym Jorku!

Nowy Jork (New York) to nie tylko najbardziej zaludnione miasto Stanów Zjednoczonych. Jest także uważane za jedną ze stolic świata. Nic dziwnego, bo cały świat jest w Nowym Jorku. W tym niezwykłym mieście mieszkają przedstawiciele wszystkich nacji, kontynentów i kultur. W Nowym Jorku żyje ponad 8 mln ludzi, a ich codzienność możesz obserwować podczas zwiedzania miasta.

Sprawdź koniecznie: przewodnik po Nowym Jorku – atrakcje, zwiedzanie, ceny, komunikacja i wiele więcej!

Dla turystów Nowy Jork oznacza zwykle miasto w USA. Warto jednak wiedzieć, że jest to także stan mający tę samą nazwę. Amerykanie nazywają miasto New York City, w skrócie NYC. Funkcjonuje także potoczna nazwa Big Apple (Wielkie Jabłko), której także używam w przewodniku.

Nowy Jork – miasto, które nigdy nie śpi

The city that never sleeps – śpiewał Frank Sinatra w jednej z wielu wersji znanej wszystkim piosenki New York, New York. W NYC bez problemu znajdziesz sklepy czynne całą dobę, restauracje, w których zjesz kiedy tylko masz ochotę i mnóstwo czynnej non-stop rozrywki. Oczywiście dzielnice oddalone od centrum wyglądają jak typowe miejskie sypialnie: ciche w nocy i nieco opuszczone za dnia. Niech cię nie zwiedzie piosenka. Nowy Jork to w końcu miasto, w którym żyją ludzie, a nie tylko turystyczny punkt na mapie świata.

Nowy Jork leży na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Po tej samej stronie znajdują się takie miasta jak Boston. Filadelfia i Waszyngton.

Jakie były początki dzisiejszej metropolii? Nowy Jork został założony na wyspie Manhattan przez osadników z Holandii. Kupili oni fragment ziemi od lokalnych Indian i założyli miasto, które nazwali Nowy Amsterdam. Aktualna nazwa miasta pochodzi z drugiej połowy XVII w., kiedy to władzę nad nim przejęli Anglicy. Historia Nowego Jorku jest ciekawa, ale w tym mieście ma się wrażenie, że teraźniejszość i przyszłość są ważniejsze. W końcu to miasto możliwości, o którym Sinatra śpiewał: If I can make it there, I’m gonna make it anywhere (…).

Dzielnice Nowego Jorku

Nowy Jork jest położony częściowo na wyspach, a najbardziej znaną jest Manhattan. Turyści często uważają, że ta wyspa jest w zasadzie cały miastem. Tymczasem w okolicy są inne dzielnice Nowego Jorku, w dodatku warte odwiedzenia. Mieszkańcy na Manhattan mówią najczęściej City, co w Polsce można by uznać za centrum.

NYC jest podzielony na okręgi (boroughs), na które mówi się czasem dzielnice. Są to duże obszary: Manhattan. Brooklyn, Queens, Bronx, Staten Island. Każdy z tych okręgów ma swoje właściwe dzielnice, np. Harlem na Manhattanie. Poruszanie się pomiędzy różnymi punktami w mieście ułatwia komunikacja. Metro to podstawowy środek transportu w Nowym Jorku. O przemieszczaniu się przeczytasz więcej w artykule komunikacja miejska w Nowym Jorku.

Atrakcje Nowego Jorku

Nowy Jork to miasto pełne atrakcji i nikt nie ma co do tego wątpliwości. W NYC jest co robić nawet podczas długich pobytów i każdy znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Oczywiście jak każde miasto przyciągające turystów z całego świata, Nowy Jork ma atrakcje, które każdy chce zobaczyć. Zaliczają się do nich m.in.: Statua Wolności, Most Brookliński, Empire State Building, Central Park czy rzeźba byka przy Wall Street.

W mieście jest też cała masa atrakcji związanych z jego historią i życiem sławnych ludzi. Chętnie odwiedzane są także wspaniałe nowojorskie muzea, parki i punkty gastronomiczne. Szlak kulinarny może być w Nowym Jorku z powodzeniem osobną atrakcją. Podobnie jak punkty widokowe na niezwykłą miejską dżunglę, jaką jest Manhattan.

W Nowym Jorku bez problemu znajdziesz ciekawe zajęcie na każdą pogodę. W tym mieście nie trzeba się przejmować deszczem i śniegiem, bo atrakcje Nowego Jorku znajdujące się pod dachem potrafią zająć turystę na wiele godzin.

Przewodnik po Nowym Jorku

Na zwiedzanie Nowego Jorku trzeba się dobrze przygotować. Szkoda zmarnować chociażby godzinę w mieście, które oferuje tak wiele możliwości spędzenia czasu. Wszystko tu jest fascynujące i ciekawe, a niezwykły klimat Nowego Jorku można poczuć już podczas krótkiego pobytu.

Mój przewodnik po Nowym Jorku opracowałem jako kompleksową pomoc dla turysty planującego zwiedzanie miasta. Na blogu znajdziesz informacje poradnikowe dotyczące np. komunikacji po mieście, dojazdu z lotniska i pogody. Przygotowałem też listę polecanych restauracji, najciekawszych atrakcji oraz polecane hotele w Nowym Jorku. Z tym przewodnikiem zaplanujesz wyjazd do Nowego Jorku wygodnie i szybko. Nie zapomnij powiedzieć swoim znajomym o moim blogu!