Central Park w Nowym Jorku to niezwykła oaza spokoju i zieleni. Bez problemu można się tu ukryć przed zgiełkiem miasta i widokiem wieżowców.

Central Park to ogromny zadrzewiony teren w centrum Manhattanu w Nowym Jorku. Jest popularnym miejscem odpoczynku mieszkańców, ale równie chętnie odwiedzają go turyści. W parku znajdują się liczne ścieżki spacerowe, stawy, rzeki, pomniki i infrastruktura sprzyjająca odpoczynkowi.

Zobacz również: przewodnik po Nowym Jorku

Central Park w Nowym Jorku jedną z atrakcji miasta

Central Park ma aż 341 hektarów powierzchni, co czyni go 1,5 raza większym od księstwa Monako. Park w centrum Nowego Jorku jest tworem sztucznym. Głównym powodem jego budowy był szybki rozwój Nowego Jorku i potrzeba stworzenia miejsca wypoczynku i rekreacji dla ludzi ze wszystkich warstw społecznych. Prace rozpoczęły się w ogłoszeniem konkursu na zagospodarowanie przestrzeni w 1857 r., a budowa trwała prawie 20 lat. W tym czasie zamieniono bagna i nieciekawy teren pośrodku Manhattanu w okazały i rozległy park miejski pełen drzew, sadzawek, wzniesień i łąk.

Od południa park graniczy z 59 ulicą, od północy z ulicą 110, od zachodu z Central Park West, a od wschodu z Piątą Aleją. To ogromny teren pełen licznych atrakcji, ale zwiedzanie Central Parku można zrealizować dość swobodnie. Wystarczy wejść na jego teren i iść przed siebie. Niektóre z licznych atrakcyjnych i ciekawych miejsc w parku to:

  • Truskawkowe Pole (Strawberry Fields) – miejsce pamięci Johna Lennona powstałe w często odwiedzanej przez muzyka i Yoko Ono części parku. Tuż obok, przed budynkiem The Dakota Lennon został zastrzelony w 1980 r. Miejscem skupiającym jego fanów jest mozaika z napisem Imagine.
  • Fontanna Bethesdy – prowadzi do niej aleja spacerowa The Mall będąca dawniej miejscem spacerów zamożnych nowojorczyków.
  • Conservatory Water – staw znany z wielu filmów o Nowym Jorku. Można tu wypożyczyć łódkę zdalnie sterowaną lub podziwiać dzieci i dorosłych korzystających z tej rozrywki. Tuż obok jest ciekawy pomnik z bohaterami Alicji w Krainie Czarów.
  • Zamek Belvedere – zbudowany w 1869 r. jako punkt widokowy w centrum parku.

W Central Parku znajdują się również korty tenisowe, zoo, park rozrywki, stoi pomnik Władysława Jagiełły, można wypożyczyć łodzie wiosłowe, zjeść w jednej z licznych restauracji i oczywiście skorzystać z toalet. Na terenie parku stoi także budynek The Metropolitan Museum of Art ze świetną kolekcją dzieł sztuki.

Zwiedzanie Central Parku

Wycieczkę po Central Parku można rozpocząć w dowolnej jego części. Osobiście polecam jednak wejście na rogu Piątej Alei i 59 ulicy. Dzięki temu można wcześniej rzucić okiem na wspaniały budynek hotelu Plaza (znany m.in. z filmu Kevin sam w Nowym Jorku) oraz szklaną konstrukcję sklepu Apple.

Mnóstwo ciekawych informacji o parku znajdziesz na stronie centralpark.com. Jest tam również mapa Central Parku z zaznaczonymi atrakcjami.