Manhattan jest często uznawany za cały Nowy Jork. Tymczasem jest to jego najbardziej znany okręg położony na wyspie o tej samej nazwie. To tu znajdziesz większość atrakcji Wielkiego Jabłka.

Manhattan jest z pewnością najpopularniejszym okręgiem Nowego Jorku, ale nie jedynym. Innym popularnym jest Brooklyn. Manhattan to również wyspa, na której znajdują się atrakcje Nowego Jorku chętnie odwiedzane przez turystów. To właśnie tu spędzają oni większość czasu podczas zwiedzania Wielkiego Jabłka.

Manhattan – tu zaczyna się przygoda w Nowym Jorku

Wyspa Manhattan jest długa na 21,6 km i szeroka na 3,7 km w najszerszym miejscu, a jej powierzchnia wynosi prawie 60 km2. Ten najpopularniejszy okręg Nowego Jorku jest podzielony na dzielnice:

  • Dolny Manhattan,
  • East Village,
  • Greenwich Village,
  • Midtown South,
  • Midtown North,
  • Upper West Side,
  • Upper East Side,
  • Harlem,
  • Wzgórza Waszyngtona.

Oczywiście jest to podział dość ogólny, bo w obrębie poszczególnych dzielnic można wyróżnić jeszcze kolejne obszary (jak np. SoHo czy TriBeCa). Z kolei w samym środku wyspy znajduje się najbardziej znany park miejski na świecie – Central Park. Oczywiście nie wszystkie te miejsca Manhattanu są odwiedzane przez turystów, bo to zbyt duży obszar na kilkudniowy pobyt w mieście.

Południowa część wyspy to dystrykt finansowy. Tam właśnie znajduje się m.in. Wall Street i stoi One World Trade Center Observatory (w miejscu dawnych dwóch wież World Trade Center). Nieco wyżej i na wschód leży Chinatown oraz Little Italy. Jest tu także dzielnica artystów. Po drugiej stronie wyspy, tuż nad Central Parkiem znajduje się Harlem. To znacznie biedniejszy obszar Manhattanu, ale całkiem ciekawy. Atrakcje Manhattanu są także skupione blisko południowej części Central Parku. To np. okolice Times Square i Broadway.

Manhattan jest centrum Nowego Jorku i jego najdroższym obszarem, dlatego nazywa się go po prostu city. Turyści nocujący na wyspie wybierają najczęściej noclegi w Harlemie, gdzie ceny są niższe. Inna możliwość to nocleg na Brooklynie, gdzie oferta jest bardzo zróżnicowana, ceny niższe, a okolica równie ciekawa. W dodatku łatwo można stamtąd dotrzeć na wyspę. Nowy Jork jest dobrze skomunikowany, chociaż osobiście uważam, że np. metro w Paryżu pozwala znacznie łatwiej dotrzeć w różne części stolicy Francji. Na Manhattanie nie ma większego problemu z przemieszczaniem się na osi północ – południe. Za to podróżując w osi wschód – zachód należy szukać autobusów lub liczyć się z dłuższymi spacerami.

Poruszanie się po Manhattanie

Manhattan ma rewelacyjny system ulic. Nie dość, że jest to siatka ulic przecinających się pod kątem prostym to jeszcze są one ponumerowane, zamiast nosić nazwy osób i wydarzeń. Ponazywane są tylko ulice Downtown, gdzie w XVII w. Holendrzy założyli miasto Nowy Amsterdam. Pozostałe są ponumerowane, przy czym ze wschodu na zachód są to ulice (street), a z północy na południe aleje (avenue).

Jadąc metrem z okolic Battery Park do Harlemu mija się zatem ulice 10, 11, 20, 35 itd. Z kolei przemieszczając się równoleżnikowo ze wschodu zaczynamy na Pierwszej Alei, mijamy słynną i drogą 5th Avenue, aż w końcu dotrzemy na drugi brzeg. To tak w dużym skrócie, bo w tej numeracji są pewne wyjątki. Warto jednak wiedzieć, że siedząc w metrze i widząc numery kolejnych ulic na tablicach, można szybko zorientować się w odległości do przystanku końcowego. Przeczytaj więcej: komunikacja miejska w Nowym Jorku.

Zwiedzanie Manhattanu

Zwiedzanie Manhattanu trzeba dobrze zaplanować, bo to zbyt duży obszar, aby zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca i atrakcje w krótkim czasie. W podjęciu decyzji i zaplanowaniu zwiedzania pomoże oczywiście mój przewodnik po Nowym Jorku.

Zwiedzając nowojorskie city można korzystać z metra i odwiedzać oddalone od siebie miejsca jednego dnia lub zwiedzać kolejno małymi obszarami, np. z południa na północ. Da się także wytyczyć szlak muzeów lub punktów widokowych. Wszystko zależy od oczekiwań turysty. Zachęcam jednak, by nie ograniczać się tylko do samej wyspy, ponieważ Brooklyn także oferuje kilka ciekawych atrakcji.