Statua Wolności to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów świata. Stoi na wyspie Liberty Island w Nowym Jorku i przyciąga chyba wszystkich turystów odwiedzających miasto.

Statua Wolności (Statue of Liberty) od 1886 r. witała imigrantów przybywających do Nowego Jorku. Dawniej tuż obok niej przepływały statki pasażerskie z ludźmi z całego świata. Była dla nich symbolem nadziei i dobrobytu, który miał czekać w Stanach Zjednoczonych. Dzisiaj wypatruje się jej z góry podczas lądowania w Nowym Jorku. Ten niezwykły pomnik można oczywiście zwiedzić.

W niektórych przewodnikach czytałem, że szkoda pieniędzy na prom, by zwiedzić Statuę Wolności i Liberty Island. Wystarczy popłynąć darmowym promem na Staten Island, który przepływa obok pomnika, by móc go zobaczyć na żywo. Osobiście uważam, że przedpołudnie spędzone na Liberty Island, tuż przy Statui Wolności, a potem na Ellis Island było jednym z ciekawszych doświadczeń podczas mojego pobytu w Nowym Jorku. Zachęcam do zwiedzenia obu tych wysp (jeden bilet na prom), bo to bardzo ciekawe miejsca, piękne widoki i wspaniałe doświadczenie.

Statua Wolności symbolem Nowego Jorku i USA

Statua Wolności to wysoki na 46,5 m pomnik kobiety z pochodnią. Jej właściwa nazwa to Wolność opromieniająca świat (La liberté éclairant le monde). Posąg powstał we Francji i w roku 1884 został przekazany w prezencie Amerykanom. Miał uczcić walkę o niepodległość USA. Autorem rzeźby jest Frédéric Auguste Bartholdi, a konstrukcję stalową wykonał Gustaw Eiffel, którego najbardziej znanym dziełem jest Wieża Eiffla w Paryżu.

Statua stoi na ogromnym piedestale (47 m) na wyspie Liberty Island niedaleko Manhattanu. W kilku źródłach doszukałem się informacji, że kamień użyty do budowy piedestału pochodzi z okolicy między Marsylią, a Cassis, zwanej Calanques. W prawej dłoni żelazna dama trzyma wysoko uniesioną pochodnię, a w lewej tablicę z wyrytą datą uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone. Pomnik został wykonany ze stali i miedzi. Jego pierwotny kolor był zupełnie inny (miedziany), ale w wyniku utleniania miedź pokryła się patyną o zielonkawym kolorze.

Zwiedzanie Statuy Wolności

Zwiedzanie Statuy Wolności rozpoczyna się w Battery Park na Dolnym Manhattanie. Stoi tam duży biały namiot, w którym odbywa się kontrola bezpieczeństwa jak na lotnisku. Po niej wchodzi się na pokład promu na obie wyspy: Liberty Island ze Statuą Wolności oraz na Ellis Island z Muzeum Emigracji. Wcześniej oczywiście trzeba kupić bilet. Można to zrobić online lub w kasach na miejscu. Szczegóły niżej.

Po dopłynięciu na Liberty Island (kilka minut), wysiadamy na wyspie i ruszamy na zwiedzanie. Zależnie od posiadanego biletu, możemy obejść piedestał z pomnikiem, wejść na piedestał lub wejść do środka pomnika aż do korony. Jeżeli twoim marzeniem jest wejść najwyżej jak się da, musisz koniecznie zarezerwować bilet na wiele miesięcy do przodu. Do pomnika wpuszczają bardzo ograniczoną ilość osób każdego dnia. Zdecydowanie najwięcej turystów wybiera spacer po wyspie dookoła Statuy. Też tak zrobiłem i uważam, że było to zadowalające rozwiązanie.

Na wyspie jest sklepik z pamiątkami i punkt gastronomiczny z toaletami. Po zwiedzeniu wszystkiego wystarczy wsiąść na prom płynący na Ellis Island, gdzie czeka ciekawe Muzeum Emigracji.

Prom na Liberty Island i Statuę Wolności

Jak już wspomniałem, na Liberty Island pływa prom z Battery Park, nawet co 20 minut. Bilety najlepiej jest kupić online na stronie statuecruises.com. Warto to zrobić wcześniej, ponieważ każdy rejs jest po brzegi wypełniony turystami. Nie trzeba dodawać, że kolejki do kas na miejscu są długie. Kupując bilet należy wybrać datę i godzinę wypłynięcia z Manhattanu.

Bilet na prom kosztuje $18.50 dla dorosłych od 13 roku życia, $9 dla dzieci i $14 dla seniorów. W tej cenie możemy popłynąć na obie wyspy i zobaczyć Statuę z bliska, ale bez wchodzenia na piedestał i do środka pomnika. W cenie jest przewodnik audio, a wejście do Muzeum Emigracji na Ellis Island jest darmowe.