Komunikacja miejska w Nowym Jorku to przede wszystkim metro i autobusy. Możesz też podróżować promami i taksówkami. Ceny biletów i informacje, jak działa transport publiczny w Nowym Jorku znajdziesz w tym artykule.

Komunikacja miejska w Nowym Jorku jest zarządzana przez MTA (Metropolitan Transportation Authority). To z tą firmą zwiedzisz Manhattan i inne regiony New York City. Najlepszym środkiem transportu w mieście jest metro, ale czasami przydają się także autobusy i promy. Ile kosztuje bilet na metro w Nowym Jorku, a ile na autobus? Jak działa MetroCard i jaki bilet kupić na kilka dni zwiedzania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Nie przegap mojego przewodnika po Nowym Jorku. Będzie idealny na pierwszy, a może i kolejny pobyt w mieście!

Komunikacja miejska w Nowym Jorku to metro i autobusy

Transport publiczny w Nowym Jorku oferuje wiele możliwości przemieszczania się, ale najwygodniejszą jest metro. Najwięcej linii znajdziesz oczywiście na Manhattanie, ale na Brooklyn czy Queens także dotrzesz kolejką. Komunikacja miejska działa sprawnie, a łatwą nawigację z punktu A do B z przesiadkami umożliwiają mapy Google oraz Apple. Poruszając się po mieście warto korzystać z ich aplikacji w telefonie (potrzebny jest dostęp do internetu). Dzięki nim wszędzie dotrzesz szybko wybranym środkiem transportu.

Stacja Metra w Nowym Jorku, Manhattan

Stacja Metra w Nowym Jorku, Manhattan

Metro w Nowym Jorku

Metro w Nowym Jorku jest zatłoczone, bo to główny środek transportu na Manhattanie. Pozwala się przemieszczać przede wszystkim w osi północ – południe i to jest niestety największa wada tego metra (zaraz po tłoku w godzinach szczytu i upale latem). Jeżeli chcesz przemieścić się ze wschodu na zachód (lub odwrotnie) po Manhattanie, nie będzie to łatwe z wykorzystaniem metra. W takim układzie najlepiej sprawdzą się autobusy miejskie.

Warto wiedzieć: na stacjach metra w Nowym Jorku jest darmowy dostęp do bezprzewodowego internetu!

Ile kosztuje metro w Nowym Jorku? Bilet na jeden przejazd kosztuje $2.90. Otrzymujemy go na plastikowej karcie MetroCard ($1), z której można korzystać w dwojaki sposób. Pierwsza opcja to doładowanie karty określoną kwotą (Pay-Per-Ride MetroCard), a każde skasowanie obniża stan środków na karcie. Druga możliwość jest znacznie korzystniejsza dla turystów planujących podróżować dużo w ciągu kilku dni. To Unlimited Ride MetroCard, z której można korzystać przez 7 lub 30 dni. Pierwsza opcja (7-Day Unlimited Pass) kosztuje $34, a druga (30-Day Unlimited Ride MetroCard) $132. W ramach opłaty możemy wielokrotnie kasować bilet i poruszać się metrem i autobusami MTA po Nowym Jorku oraz korzystać bez dodatkowych opłat z kolejki linowej Roosevelt Island Tramway. Wszystkie bilety można kupić w automatach na stacjach metra. Dostępne są także bilety zniżkowe.

Jest jeszcze jedna opcja, która polega na przyłożeniu do czytnika swojej karty płatniczej (także w telefonie lub zegarku). Nazywa się OMNY, kosztuje tyle samo, co zwykła podróż, a po 12 zakupionych w ten sposób biletach tą samą kartą / urządzeniem, kolejne przejazdy w danym tygodniu są darmowe (ale nadal trzeba przykładać kartę lub urządzenie do czytnika). Dodatkowe informacje na stronie omny.info.

Autobusy w Nowym Jorku

Autobusy w Nowym Jorku to transport znacznie wolniejszy niż metro. Są jednak dobrym uzupełnieniem komunikacji publicznej. Każdy okręg ma swoje linie, których oznaczenie rozpoczyna się pierwszą literą z nazwy okręgu (np. M to Manhattan), a za nią jest numer linii. Są też autobusy ekspresowe łączące okręgi (np. BM to autobus z Brooklynu na Manhattan). Oczekując na przystanku należy zatrzymać nadjeżdżający autobus wybranej linii machnięciem ręką. Posiadany bilet kasujemy w kasowniku znajdującym się przy kierowcy. Można kupić bilet na pokładzie, ale należy mieć odliczoną kwotę w monetach. Chcąc wysiąść należy wcześniej kliknąć przycisk STOP w pojeździe.

Metro w Nowym Jorku, Manhattan

Metro w Nowym Jorku, Manhattan

Bilet na autobus lokalny w Nowym Jorku kosztuje tyle, co na metro. Można korzystać z posiadanej MetroCard, także takiej na 7 lub 30 dni. Nie działa ona jednak m.in. w autobusach ekspresowych.

Dodatkowe informacje o komunikacji miejskiej w Nowym Jorku znajdziesz na stronie przewoźnika: mta.info.

Promy w Nowym Jorku

Przemieszczanie się po Nowym Jorku ułatwiają także promy pływające np. między Manhattanem, a Brooklynem lub Queens. To nie tylko środek transportu, ale także ciekawa atrakcja, która umożliwia podziwianie panoramy Manhattanu. Bilet na prom można kupić w kasie na przystani. Rejs w jedną stronę kosztuje $4. Na pokładzie są toalety i punkt gastronomiczny. Promy pływają bardzo szybko i często. Trzeba jedynie sprawdzić przed wejściem na pokład, w którą stronę płynie dana jednostka. Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie ferry.nyc. MetroCard nie obowiązuje na kurs promem.

Taksówki w Nowym Jorku

Słynne żółte taksówki w Nowym Jorku to bardzo widoczny element miasta. Jest ich tu ponad 13000 i wszystkie mają specjalny medalion na masce oraz światło na dachu. Żeby zatrzymać taksówkę wystarczy stanąć na brzegu chodnika i podnieść rękę. Po chwili żółty pojazd zatrzyma się tuż obok. Za przejazd można płacić kartą lub gotówką, a cena zależy oczywiście od odległości i trasy. Osobiście wolę od razu wiedzieć, ile zapłacę, dlatego korzystam z Ubera (zobacz niżej), ale warto wiedzieć, że przejazd licencjonowaną żółtą taksówką w Nowym Jorku jest bezpieczny. Kierowcy dbają o jakość i serwis, ponieważ łatwo można na nich złożyć skargę. Nie zapomnij, że do ceny kursu dodaje się napiwek (15-20%).

Uber w Nowym Jorku

W Nowym Jorku działa także Uber i konkurencyjne rozwiązania. Zamówienie prywatnego przejazdu czasami przydaje się, aby szybko się przemieścić (tam gdzie nie ma korków). Jest także pomocne na obolałe nogi po zbyt długim spacerze, kiedy trudno znaleźć transport publiczny. Uber w Nowym Jorku pozwala podróżować tanio dzięki opcji uberPOOL. To rozwiązanie, w którym dosiadasz się do klienta już jadącego Uberem lub ktoś może dosiąść się do twojego przejazdu. Dzięki temu koszty przejazdu są mniejsze i można poznać kogoś ciekawego w trakcie kursu (chociaż z mojego doświadczenia wynika, że podczas kursu współdzielonego pasażerowie udają, że jadą sami).

Zobacz również: Jak dojechać z lotniska do Nowego Jorku?