Harlem to dzielnica Nowego Jorku okryta złą sławą niebezpiecznej. Mimo wszystko warto tam zajrzeć i poczuć wyjątkowy klimat tej części Manhattanu.

Harlem leży w północnej części Manhattanu, tuż nad Central Parkiem i jest jedną z dzielnic Nowego Jorku. Większość populacji zamieszkującej ten obszar stanowią osoby o ciemnym kolorze skóry. Harlem jest dzielnicą znacznie biedniejszą niż te leżące w południowej części wyspy, a przestępczość jest tu stosunkowo wysoka. Mimo wszystko warto odwiedzić Harlem podczas zwiedzania Nowego Jorku, by poczuć ciekawy klimat tej dzielnicy i poznać jej najciekawsze atrakcje.

Harlem – atrakcje i zwiedzanie

Harlem to nie tylko popularna lokalizacja turystyczna. Tu również można znaleźć noclegi na Manhattanie tańsze niż w innych częściach wyspy. Dzielnica jest dobrze skomunikowana metrem, dlatego łatwo można stąd dojechać do innych atrakcji Nowego Jorku. Jednak tym, co przyciąga turystów do Harlemu są jego atrakcje i niepowtarzalny klimat.

Najważniejsze atrakcje Harlemu to:

  • Apollo Theater. Teatr Apollo zbudowano w 1914 r., a sławę zyskał przede wszystkim dzięki organizowanym w środowe wieczory Nocom Amatorów (Amateur Night). Na te występy zjeżdżają turyści z całego świata i nic w tym dziwnego. Pierwszy konkurs wygrała Ella Fitzgerald, a na scenie Apollo grały takie sławy jak Duke Ellington, Jimi Hendrix, Gladys Knight, Billie Holiday, Steve Wonder czy Michael Jackson (najpierw w zespole The Jackson Five, a później osobno). Teatr mieści się pod adresem 253 W 125th St, a dodatkowe informacje znajdziesz na stronie apollotheater.org.
  • Kościoły z muzyką Gospel. Wizyta w Harlemie nie może odbyć się bez mszy z muzyką Gospel. Najpopularniejszym kościołem jest Abisyński Kościół Baptystów (The Abyssinian Baptist Church, 132 W 138th St), którego chór uznawany jest za jeden z najlepszych w kraju. Trzeba jednak liczyć się z kolejkami i pamiętać, że pierwszeństwo zawsze mają lokalni wierni. Osobiście polecam darmowy Salem United Methodist Church (2190 Adam Clayton Powell Jr. Blvd), w którym msze mają równie piękną oprawę. Wybierając się do jednego z kościołów należy się oczywiście stosownie ubrać. Jeśli nie planujesz zostać do końca, najlepiej usiąść w ławach z tyłu. Obsługa kościoła doskonale wie, że wielu turystów wchodzi tylko na chwilę i nie robi z tego problemu.
  • Kamienice z Brownstone. Brownstone to piaskowiec o czerwono – brązowej barwie (stąd nazwa), budulec tysięcy kamienic w Nowym Jorku. Najładniejsze z nich stoją w Harlemie i właśnie tu można je podziwiać spacerując w ciągu dnia. Charakterystyczne budynki ze schodami prowadzącymi na piętro i z parterem poniżej poziomu ulicy są obowiązkowym elementem każdego filmu, którego akcja dzieje się w Nowym Jorku.
  • Uniwersytet Columbia. W Harlemie znajduje się kampus prestiżowego uniwersytetu Columbia (Columbia University). Spacerując Amsterdam Avenue pomiędzy 110 i 123 ulicą można podziwiać jego budynki. W tej okolicy znajduje się mnóstwo niewielkich restauracji i knajpek na studencką (czyli także turystyczną) kieszeń.

Na zwiedzanie Harlemu na pewno warto przeznaczyć chociaż pół dnia. Można tu spokojnie spacerować głównymi ulicami, zjeść coś w jednej z wielu restauracji i oglądać mijane grafitti, z których również słynie ta dzielnica.

Jak dojechać do Harlemu?

Harlem jest dobrze skomunikowany z południową częścią Manhattanu. Z okolic Times Square można tam dojechać np. metrem, linie: 2, 3, A, B, C i D. Z Dolnego Manhattanu (okolice Wall Street i Most Brookliński)  jest także połączenie metrem 4 i 6.