Zwiedzanie Nowego Jorku warto dobrze zaplanować. Miasto jest ogromne i oferuje mnóstwo atrakcji, więc czasu zawsze będzie za mało. Szczególnie jeśli chcesz spędzić tylko dzień w Nowym Jorku, weekend lub tydzień.

W niniejszym artykule znajdziesz pomysły na zwiedzanie Nowego Jorku. Planując wizytę w tym mieście warto przygotować chociaż ogólny plan zwiedzania na każdy dzień pobytu. Czeka na ciebie mnóstwo atrakcji i są to nie tylko muzea. Zdecydowanie jest co robić w Nowym Jorku, a w zaplanowaniu pobytu pomoże tobie moja poniższa lista.

Zwiedzanie Nowego Jorku – w jeden dzień, weekend, tydzień i dłużej

Przygotowałem plan zwiedzania Nowego Jorku, który pozwoli tobie dowolnie komponować poszczególne dni w mieście. Każdy punkt z poniższej listy to propozycja na spędzenie całego dnia w NYC. Możesz to potraktować jak gotowe klocki, z których ułożysz plan pobytu. Krótki na weekend w Nowym Jorku, dłuższy na tydzień w Nowym Jorku. Pamiętaj, że kolejność dni poniżej jest przypadkowa.

  • Statua Wolności i Wall Street. Wyprawa na zwiedzanie Statuy Wolności może zająć pół dnia. Trzeba wyruszyć natychmiast po śniadaniu, bo kolejki na prom bywają długie. Tego dnia popłyniesz na Liberty Island, a potem na Ellis Island. Na pierwszej wyspie stoi oczywiście słynny dar od Francuzów, a na drugiej znajduje się ciekawe Muzeum Emigracji. Po powrocie na Manhattan warto udać się na spacer w stronę Wall Street i zwiedzić okoliczne atrakcje. Będzie na to sporo czasu. Szczegóły wspomnianych atrakcji: Statua Wolności, Wall Street.
  • Brooklyn i Coney Island. Każdy turysta w Nowym Jorku chce podziwiać niezwykłą panoramę tej miejskiej dżungli. Można to zrobić z góry (o tym niżej) lub z dołu. Świetne widoki zapewnia prom z Liberty Island opisany wyżej. Jeżeli jednak chcesz dłużej podziwiać panoramę Manhattanu, warto udać się na Brooklyn. Tuż obok Mostu Brooklińskiego jest punkt widokowy z parkiem i kilkoma innymi atrakcjami. Dotrzesz tam spacerując właśnie po Moście Brooklińskim i skręcając w prawo na końcu. Następnie warto wrócić i przejść pod mostem w stronę słynnego Dumbo. W planie jest jeszcze zwiedzanie Green-Wood Cemetery i zakończenie dnia na plaży w Coney Island. Szczegóły: Brooklyn, Most Brookliński, Green-Wood Cemetery, Coney Island.
  • Empire State Building i High Line Tour. Wjechanie na kultowy ESB to jeden z obowiązkowych punktów wycieczki. Trzeba swoje odstać w kolejach, ale to część zabawy. Na szczycie nie ma się co spieszyć, bo widoki są wspaniałe. Jak może wyglądać ten dzień? Po śniadaniu udałbym się na spacer po High Line Tour, nieczynnej linii kolejowej biegnącej między wieżowcami (idąc z północy na południe). Następnie warto dotrzeć pieszo lub komunikacją publiczną w okolice Flatiron Building, by rzucić okiem na tę ikonę Nowego Jorku. W pobliskim parku zjesz tanie i dobre hamburgery w Shake Shack (sprawdź: jedzenie w Nowym Jorku). Stąd już tylko krótki spacer dzieli cię od Empire State Building. Jeśli wciąż masz czas i siły na zwiedzanie Nowego Jorku tego dnia, warto odwiedzić znajdujący się niedaleko dworzec kolejowy Grand Central Terminal. Szczegóły: High Line Tour, Flatiron Building, Empire State Building, Grand Central Terminal.
  • Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej i Central Park. Nowy Jork jest pełen wspaniałych muzeów. Warto je odwiedzić nawet, jeśli uważasz, że nie lubisz tego typu atrakcji. Trzeba jedynie wcześniej pomyśleć, co chcesz zobaczyć, bo są to ogromne budynki z masą eksponatów. W Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej możesz spędzić bez problemu całe przedpołudnie, a drugą część dnia przeznaczyć na spacer po Central Parku. Najlepiej po jego północnej części, bo na południową będzie jeszcze czas. Szczegóły: Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej, Central Park.
  • Niedziela w Harlemie i The Metropolitan Museum of Art. Niedziela w Nowym Jorku to czas na wspaniałą muzykę Gospel. Kościoły w Harlemie są otwarte także dla turystów, więc idź śmiało, nawet jeśli zwykle omijasz takie miejsca szerokim łukiem. Sam Harlem także warto zwiedzić spacerując po jego najciekawszych zakątkach. Po lunchu proponuję udać się do The Metropolitan Museum of Art, by podziwiać zgromadzone tam dzieła sztuki. Jeśli wciąż będzie ci mało (na co nie ma szans, bo w The MET jest zbyt wiele atrakcji), w pobliżu jest Muzeum Guggenheima. Szczegóły: Harlem, The Metropolitan Museum of Art, Muzeum Guggenheima.
  • Times Square i okolice. Najbardziej rozświetlone skrzyżowanie Nowego Jorku znajduje się w pobliżu wielu ciekawych atrakcji. Będzie to dzień pełen sztuki. Po obowiązkowym selfie na Times Square warto udać się do Museum of Modern Art, a następnie obejrzeć zarezerwowany wcześniej spektakl na Broadway. W okolicy jest także Rockefeller Center z punktem widokowym Top of the Rock i katedra św. Patryka. Szczegóły: Times Square, Museum of Modern Art, Broadway, Rockefeller Center, katedra św. Patryka.
  • Spacer z One WTC do Dumbo. Okolice dawnych wież WTC gromadzą kilka ciekawych atrakcji. Jest tu piękny park tuż przy rzece, punkt widokowy w One WTC oraz miejsce pamięci ofiar zamachu z 11 września. Dłuższym spacerem można stąd dotrzeć do Mostu Brooklińskiego. Jeżeli jeszcze nie spacerowałeś jego wąską kładką dla pieszych i rowerzystów, tego dnia będzie to możliwe. Po drugiej stronie czeka kilka atrakcji, które opisałem wcześniej. Szczegóły: One World Trade Center Observatory.
  • Central Park i Piąta Aleja. Tym razem proponuję zwiedzić południową część Central Parku, a później udać się na spacer po słynnej Piątej Alei. Warto zajrzeć do sklepów w poszukiwaniu przecen i promocji oraz odwiedzić atrakcje w pobliżu. Być może trafisz na jakąś pominiętą wcześniej. Jeżeli jesteś miłośnikiem kolejek linowych, warto także skorzystać z jedynej takiej w Nowym Jorku. Szczegóły: 5th Avenue, Roosevelt Island Tramway.

Mam nadzieję, że przed wizytą w mieście Nowy Jork zwiedzanie zaplanujesz z moimi propozycjami! Przedstawione pomysły na poszczególne dni nie są morderczymi planami, które pozwolą ci zwiedzić absolutnie wszystko. Zobaczysz jednak najciekawsze atrakcje i wciąż jeszcze będzie dużo czasu na kawiarnie, restauracje i obserwację życia w Nowym Jorku.

Jeżeli masz inne pomysły na zwiedzanie Nowego Jorku, zapraszam do komentowania poniżej.