Most Brookliński to jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie i zarazem ikona Nowego Jorku. Spacer po nim jest niemalże obowiązkowym punktem wizyty w mieście.

Most Brookliński (Brooklyn Bridge) znajduje się w Nowym Jorku i należy do najstarszych wiszących mostów na świecie. Niektóre źródła podają nawet, że jest pierwszym wiszącym stalowym mostem zbudowanym przez człowieka. Pomijając kolejność należy jasno stwierdzić, że most ten jest obowiązkową atrakcją dla wszystkich odwiedzających Nowy Jork. Spacer po Moście Brooklińskim zalicza chyba każdy turysta, po drodze podziwiając wspaniałe widoki na Manhattan.

Most Brookliński – spacer z Manhattanu na Brooklyn

Brooklyn Bridge łączy Dolny Manhattan z Brooklynem. Poruszają się po nim samochody, a nad nimi po kładce spacerują piesi i jeżdżą rowerzyści. Most powstał w latach 1870 – 1883 i ułatwia przeprawę przez East River. Jest długi na 1825 m, a jego przejście zajmuje ok. 40 min. Most Brookliński jest atrakcją samą w sobie. Monumentalne są jego kamienne wieże zbudowane w stylu neogotyckim, a ogromne wrażenie robi masa kabli z nich wychodząca. To one podtrzymują jezdnię, po której poruszają się auta.

Kładka dla pieszych biegnie nad jezdnią i – co dość zaskakujące, jest stosunkowo wąska. Spacerujące obok siebie dwie osoby muszą uważać na rowerzystów oraz pieszych idących z naprzeciwka. Oglądając most na wielu filmach zawsze miałem wrażenie, że ta kładka jest znacznie szersza. Spacer przez Most Brookliński można zacząć w Manhattanie lub po drugiej stronie rzeki; to bez znaczenia. Warto jednak wiedzieć, że w Brooklynie jest zejście dla pieszych, którym łatwo i w zaledwie kilka minut można dotrzeć do przystani promowej.

Czekając na transport wodny można stamtąd podziwiać panoramę Manhattanu. Doskonale widać stąd budynek One World Trade Center Observatory, a po lewej w oddali stoi także Statua Wolności. W znajdującym się obok parku są ławki, nieopodal w zabytkowym budynku można kupić smaczne lody (Brooklyn Ice Cream Factory, 1 Water St, Brooklyn), a jeszcze kawałek dalej znajduje się popularna pizzeria Grimaldi’s Pizza (1 Front St, Brooklyn). W pobliżu jest też słynne Dumbo – dawniej przemysłowa okolica, a dziś modna i droga dzielnica mieszkaniowa i startupowa w Brooklynie.

Jak dojechać do Mostu Brooklińskiego?

Do mostu można przede wszystkim dopłynąć promem miejskim NYC Ferry. Przystań znajduje się tuż obok mostu, w Brooklynie. Jeżeli dotrzesz tam w ten sposób, najlepiej wybrać się na spacer mostem w stronę Manhattanu. Inna możliwość to spacer w odwrotnym kierunku. Wtedy w okolicę mostu najlepiej dojechać metrem na stację Brooklyn Bridge City Hall Station (linie 4, 5 i 6).