Dolny Manhattan oferuje wiele atrakcji, a wśród nich znajdują się okolice Wall Street i Battery Park. Warto je odwiedzić i sprawdzić, jak wygląda światowe centrum finansowe.

Europejczycy zaczęli zasiedlać wyspę Manhattan od południa, czyli obszaru znanego dziś jako Dolny Manhattan (Lower Manhattan). To tu znajduje się słynna Wall Street wciąż uznawana za światowe centrum finansowe. W pobliżu jest z kolei zielony Battery Park, z którego można podziwiać stojącą w oddali Statuę Wolności. Ale okolice Wall Street i Battery Park skrywają znacznie więcej atrakcji, które warto poznać podczas zwiedzania Nowego Jorku.

Dolny Manhattan

Dolny Manhattan jest uznawany za centrum Nowego Jorku (nie tylko finansowe). W okręgu tym znajdują się liczne atrakcje oraz modne dzielnice. Znajdziesz tu nie tylko One World Trade Center Observatory, ale także Chinatown, Greenwich, SoHo i  East Village. Wśród atrakcji leżących najbardziej na południe są z kolei Wall Street oraz Battery Park, które można zwiedzić podczas jednego spaceru.

Wall Street

Wall Street to nazwa ulicy i światowe centrum finansowe. To tu w budynku z wielką amerykańską flagą mieści się Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych (11 Wall St). Tuż obok swoje siedzimy mają inne instytucje finansowe, m.in. Muzeum Finansów Amerykańskich (48 Wall St) i Bank Rezerw Federalnych (33 Liberty St). Stoi tu również Federal Hall (26 Wall St), czyli pierwszy nowojorski ratusz i miejsce inauguracji pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych (Jerzy Waszyngton, 1789 r.).

Najczęściej fotografowana atrakcja w tej okolicy stoi jednak bliżej Battery Park. To słynny Byk z Wall Street (Charging Bull, okolice Broadway & Morris St), do którego niedawno dostawiono pomnik Nieustraszonej Dziewczynki. Zanim ruszysz na dalsze zwiedzanie nie zapomnij pogłaskać byka po jego genitaliach! Podobno przynosi to szczęście w finansach…

Battery Park

Battery Park to największy park miejski w Dolnym Manhattanie. Jego nazwa pochodzi od umieszczonych tu dawniej baterii dział obronnych, co zrobili Holendrzy po zdobyciu tego kawałka wyspy. Dzisiaj Battery Park jest miejscem pełnym dzieł sztuki, ścieżek spacerowych, atrakcji dla dzieci oraz punktów gastronomicznych.

Spacerując brzegiem parku można podziwiać stojącą w oddali Statuę Wolności. Turyści chcący zobaczyć Statuę z bliska, swoją przygodę zaczynają właśnie w Battery Park, skąd odpływają promy na Liberty Island oraz Ellis Island. Tuż obok parku znajduje się także przystań promu płynącego na Staten Island.

Jak dojechać do Battery Park i Wall Street?

Najszybciej dotrzesz w te rejony metrem nr 1, którego stacja znajduje się tuż obok parku i promu. Łatwo można stąd dojść w stronę pomnika byka i atrakcji Wall Street. Wystarczy kierować się na północ.