Queens to chyba najrzadziej odwiedzany przez turystów okręg Nowego Jorku. Tymczasem oferuje wiele różnych atrakcji i ładne widoki na Manhattan.

Queens jest jednym z pięciu okręgów Nowego Jorku. Kilkudniowe zwiedzanie miasta to zwykle zbyt mało czasu, by dotrzeć do tej dzielnicy. Sam ledwie zahaczyłem o nią podczas swojego pobytu i trochę żałuję, że nie miałem więcej czasu. Obecnie jest to obszar szybko rozwijający się i przyciągający nowych mieszkańców, a turyści na pewno też się tam wkrótce masowo pojawią. Zresztą większość z nich rozpoczyna swoją przygodę z Nowym Jorkiem właśnie w Queens. To w tym okręgu znajdują się lotniska: JFK oraz LaGuardia.

Zwiedzanie i atrakcje Queens

W Queens jedynie spacerowałem blisko nabrzeża (Long Island City), dlatego nie mogę podać wielu szczegółów dot. atrakcji w tym okręgu. Dotarłem tam metrem z Manhattanu (linia nr 7) i spacerowałem po Hunter’s Point South Park. W tej okolicy jest mnóstwo zieleni, niska zabudowa (sporo domów z czerwonej cegły) i bardzo ładny widok na Manhattan, szczególnie na budynek ONZ. Jest tam również przystań Hunters Point South, skąd promem miejskim można przepłynąć pod Mostem Brooklińskim i dotrzeć na Brooklyn.

Wybrane atrakcje Queens:

  • Flushing – to jedna z chińskich dzielnic w Nowym Jorku. Nie jest tak popularna jak Chinatown na Manhattanie, ale podobno znacznie ciekawsza i bardziej prawdziwa, bo nie odwiedzają jej masowo turyści.
  • Dom Louisa Armstronga (34-56 107th St, Corona) – ten niezwykle popularny muzyk jazzowy żył i zmarł w dzielnicy Queens, a jego mieszkanie można odpłatnie zwiedzić. Szczegóły znajdziesz na stronie louisarmstronghouse.org. Armstrong jest pochowany na cmentarzu Flushing.
  • Unisphere – ogromny globus zbudowany na Wystawę Światową, która odbywała się w Nowym Jorku w 1964 r. Globus stoi w parku Flushing Meadows-Corona, a tuż obok znajduje się Queens Museum i zoo.
  • MoMA PS1 – oddział słynnego Museum of Modern Art z Manhattanu (22-25 Jackson Ave, Long Island City).
  • Museum of the Moving Image (36-01 35th Ave) – to prawdziwa gratka dla miłośników kina. Przed zwiedzaniem warto sprawdzić szczegóły na stronie movingimage.us.
  • Plaże – Queens leży na wyspie Long Island i ma dostęp do plaż. Jeżeli zwiedzasz Nowy Jork latem, na pewno warto przeznaczyć chociaż jeden dzień na wypoczynek na wielkich piaszczystych plażach. W przewodniku opisałem jedno z takich miejsc: Coney Island (Brooklyn).

Standardowy pobyt turystyczny w Nowym Jorku jest zwykle zbyt krótki, by odwiedzić Queens i poznać atrakcje tej dzielnicy. Jeżeli jednak spędzasz w Big Apple więcej czasu, warto pojechać w te okolice i zobaczyć, co oferują.

Zobacz także: Roosevelt Island Tramway – kolejka linowa w Nowym Jorku, z której można podziwiać m.in. most Ed Koch Queensboro łączący Manhattan z Queens.