Ellis Island to wyspa niedaleko Manhattanu, która dawniej pełniła rolę punktu kontroli nowo przybyłych imigrantów do Nowego Jorku. Dzisiaj znajduje się tu Muzeum Emigracji.

Ellis Island w Nowym Jorku (chociaż faktycznie należy do terytorium New Jersey) to bardzo ciekawa atrakcja i punkt widokowy na Manhattan. Na wyspę można dopłynąć promem, który dociera także na Liberty Island gdzie stoi Statua Wolności. Na Ellis Island znajduje się Muzeum Emigracji (National Museum of Immigration) stworzone w budynku, który dawniej pełnił funkcję punktu rejestracji imigrantów przybywających masowo do Nowego Jorku. Ekspozycja muzeum może nie jest tak interesująca, jak ta w Muzeum Emigracji w Gdyni, ale kryje się za nią ciekawa i nierzadko trudna historia milionów osób. To sprawia, że wyspę Ellis i muzeum warto odwiedzić podczas pobytu w Nowym Jorku.

Ellis Island – historyczna atrakcja Nowego Jorku

Ellis Island jest niewielką wyspą, która odegrała ogromną rolę w latach 1892 – 1924, kiedy to funkcjonował tu punkt przyjęć imigrantów, m.in. z Europy. Mnóstwo Polaków i osób innej narodowości trafiło na wyspę prosto z długiego rejsu przez ocean. Wszyscy oni byli błyskawicznie badani, by ocenić, kto potrzebuje leczenia, kto może pozostać na terenie Stanów Zjednoczonych, a kogo należy odesłać skąd przybył. Punkt przyjęć imigrantów na wyspie przyjął w czasie swojego funkcjonowania około 12 mln osób. Ich potomkowie żyją dzisiaj w Stanach Zjednoczonych i stanowią ogromną część społeczności tego kraju.

Historie imigrantów, którzy trafili na Ellis Island opowiada Muzeum Emigracji powstałe na wyspie w dawnym budynku rejestracji przybyszów. Muzeum powstało w 1990 r., a w 1965 r. wyspa została wpisana na listę Pomników Narodowych USA. Wcześniej (po 1924 r.) była tymczasowym więzieniem, a następnie została opuszczona, przez co budynki powoli zamieniały się w ruinę. Aktualnie wszystko jest wyremontowane i zadbane.

Zwiedzanie Ellis Island i Muzeum Emigracji

Zwiedzanie Ellis Island jest ciekawą lekcją historii, na którą należy przeznaczyć od godziny do dwóch – w zależności od tego, jak dokładnie chcemy poznać ekspozycję Muzeum Emigracji. Na wyspę dociera się promem, który najpierw płynie na Liberty Island. Od razu po zejściu z pokładu znajdujemy się przed budynkiem muzeum, do którego wstęp jest darmowy. Na parterze umieszczono ekspozycję z wieloma ciekawymi informacjami. Można się tam dowiedzieć m.in. skąd przybywali imigranci. Jest też oczywiście sekcja o Polsce. Na piętrze z kolei znajduje się główna sala budynku, w której przybysze oczekiwali na swoją kolej. W budynku głównym znajduje się także restauracja oraz toalety.

Po zwiedzeniu muzeum warto wyjść na zewnątrz, skąd można podziwiać wspaniałą panoramę na Manhattan. Za gmachem muzeum jest jeszcze jeden ciekawy obiekt na wyspie Ellis. To długi mur, na którym zawieszono tablice z nazwiskami ponad 500 tys. imigrantów. Wszyscy oni zostali zarejestrowani na wyspie przed rozpoczęciem nowego życia w Stanach Zjednoczonych. Odszukanie konkretnych osób ułatwia alfabetyczny układ nazwisk.

Prom na Ellis Island

Na wyspę Ellis pływa regularnie prom z Battery Park na Dolnym Manhattanie. Najpierw zabiera on turystów na Liberty Island, gdzie można z bliska podziwiać Statuę Wolności, a następnie płynie na Ellis Island. Wszystko w cenie jednego biletu, który dla osoby dorosłej kosztuje $18.50. Szczegóły dotyczące promu opisałem w artykule Statua Wolności.