Brooklyn to stara dzielnica Nowego Jorku, która z przemysłowej zmieniła się w modną okolicę mieszkaniową, kulturalną i spacerową. Zamieszkują ją ludzie z całego świata, więc każdy znajdzie tu miejsce dla siebie.

Brooklyn dawniej był kilkoma niewielkimi miastami założonymi przez Holendrów, a od 1898 r. jest jedną z dzielnic Nowego Jorku i hrabstwem. Aktualnie pełni przede wszystkim funkcję sypialni dla osób pracujących na Manhattanie. Stał się jednak również modną okolicą, pełną kawiarnii, restauracji, muzeów, parków i ciekawej architektury. Atrakcje Brooklynu są warte odwiedzenia podczas pobytu w Nowym Jorku. Pierwszą z nich jest oczywiście słynny Most Brookliński łączący Manhattan z Brooklynem.

Brooklyn – spacerem przez most

Brooklyn jest nie tylko dzielnicą sypialnianą dla pracowników Manhattanu. Tu również swoje pierwsze kroki kierują imigranci z całego świata. Ceny są tu nieco niższe niż w centrum Nowego Jorku, a wybór mieszkań ogromny. Z tego powodu Brooklyn jest prawdziwym międzynarodowym tyglem, w którym można znaleźć ludzi, kulturę i kuchnię całego świata. Są wśród nich także Polacy, którzy upodobali sobie szczególnie dzielnicę Brooklynu o nazwie Greenpoint.

Brooklyn to modna dzielnica, która pozwala ciekawie spędzić czas, ale podczas turystycznego pobytu w Nowym Jorku nie uda się raczej zobaczyć wszystkich jej atrakcji. Na pewno jednak warto zwrócić uwagę na kilka z nich.

Atrakcje Brooklynu to m.in.:

  • Dumbo (Down Under the Manhattan Bridge Overpass) – to niewielki fragment Brooklynu słynący z popularnego filmowego widoku na Manhattan Bridge. Fragment mostu otoczonego ceglanymi budynkami najlepiej podziwiać z Washington Street. Wyjątkowości temu widokowi dodaje budynek Empire State Building, który idealnie wpasowuje się między filary mostu. Warto to zobaczyć na żywo! Był tu kręcony m.in. Dawno temu w Ameryce (Once Upon a Time in America) i Vanilla Sky.
  • Coney Island – z szeroką piaszczystą plażą. To ważny teren rekreacyjny Nowego Jorku.
  • Green-Wood Cemetery – ogromny cmentarz, który z powodzeniem pełni także rolę parku miejskiego. Sama gotycka brama wejściowa na teren nekropolii stanowi nie lada atrakcję, bo jest pięknym i dużym budynkiem. Z cmentarza Green-Wood można podziwiać ciekawą panoramę Nowego Jorku.
  • Brooklyn Heights – część Brooklynu z zabytkowymi domami z czerwonej cegły.
  • Brooklyn Heights Promenade – promenada z fantastycznym widokiem na Dolny Manhattan i Most Brookliński. Jest to teren rekreacyjny i wypoczynkowy.
  • Prospect Park – brookliński odpowiednik Central Parku.
  • Muzeum Brooklyńskie – to jedno z najstarszych muzeów w Ameryce, które na ogromnej powierzchni prezentuje sztukę niemalże z całego świata, z wielu różnych okresów.

Brooklyn jest świetnie skomunikowany z Manhattanem. Można tam dotrzeć metrem, a także promami oraz oczywiście jednym z licznych mostów.