Empire State Building to jeden z największych wieżowców w Stanach Zjednoczonych i atrakcja Nowego Jorku, którą koniecznie trzeba odwiedzić. Panorama miasta z góry pozostanie na zawsze w pamięci!

Empire State Building swoją nazwę wziął od nieoficjalnej nazwy stanu Nowy Jork – Empire State. Został zbudowany w latach 1929 – 1931 i od tego czasu jest jednym z symboli miasta oraz Stanów Zjednoczonych. Wjazd na 86. piętro i możliwość podziwiania panoramy Nowego Jorku to doświadczenie bezcenne! No może nie dosłownie, bo trzeba za nie zapłacić konkretną kwotę.

Empire State Building przy Piątej Alei

ESB wznosi się na 381 m (z iglicą 443,2 m), ma 103 piętra i stoi przy słynnej Piątej Alei w Nowym Jorku (350 5th Avenue). Od wybudowania do 1973 r. był to najwyższy budynek w Nowym Jorku. Tytuł ten na krótko otrzymał ponownie po zawaleniu się wież WTC w wyniku zamachu z 11 września 2001 r. Antena na szczycie wieżowca miała pierwotnie pełnić rolę miejsca cumowania sterowców. Szybko jednak wycofano się z tego pomysłu ze względu na liczne trudności.

Obiekt pełni rolę biurową, mieszkalną i komercyjną, ale dla turystów jest przede wszystkim wspaniałym punktem widokowym. Zwiedzanie Nowego Jorku nie może się odbyć bez wizyty na szczycie Empire State Building! Tym bardziej, że odwiedzały go liczne gwiazdy, muzycy i politycy, a sam wieżowiec wielokrotnie był miejscem akcji popularnych filmów. Do najpopularniejszych należą z pewnością King Kong, Dzień Niepodległości, The Amazing Spider-Man, Bezsenność w Seattle i Niezapomniany romans.

Zwiedzanie Empire State Building

Empire State Building w Nowym Jorku to atrakcja, którą można i warto zwiedzić. Już w lobby budynku można podziwiać wyjątkowy kunszt projektantów. Od razu po wejściu oczom turystów ukazuje się wspaniały relief w stylu art déco przedstawiający ESB. Z kolei podczas oczekiwania na wjazd windą można poznać liczne szczegóły dot. budynku: jego konstrukcji i budowy oraz sporo ciekawych faktów (np. ile potrzebuje żarówek, ile ma okien, ile km kabli itp.).

Zwiedzanie Empire State Building jest możliwe przez cały rok, od godz. 8 rano do 2 w nocy. Dzięki temu można z niego podziwiać panoramę Nowego Jorku 360 stopni za dnia oraz nocą. Możliwy jest wjazd windą na główny taras widokowy (Observation Deck) znajdujący się na 86. piętrze. Jest to najwyższy taras widokowy w mieście pod gołym niebem. Za dodatkową opłatą można też wjechać na piętro 102 i stamtąd podziwiać panoramę NY zza szyb.

Podpowiedź: jeżeli planujesz podziwiać Nowy Jork z góry za dnia i w nocy, najlepiej zrobić to z dwóch różnych wieżowców. Dzięki temu zobaczysz różne widoki. Nocną panoramę miasta warto podziwiać właśnie z ESB, ponieważ główny taras nie jest oszklony. Dzięki temu światło nie odbija się w szybie i nie ma problemu ze zrobieniem zdjęć i obserwacją miasta. Panoramę w ciągu dnia zobaczysz np. z One World Trade Center Observatory.

Bilety na Empire State Building

Przed wjazdem na szczyt ESB należy kupić bilety. Główny taras widokowy na 86. piętrze kosztuje $38 – dorośli, dzieci $32, seniorzy $36. Wjazd na poziom 86 i 102 kosztuje odpowiednio: $58, $52 i $56. W ofercie są też m.in. bilety umożliwiające zwiedzanie za dnia i w nocy. Można także skorzystać z tańszego wjazdu mając kartę zniżkową New York CityPASS. Bilety warto kupić wcześniej na stronie internetowej. Dzięki temu unikniesz długich kolejek przed wjazdem.

Dodatkowe informacje oraz bilety znajdziesz na stronie esbnyc.com.