Dobry plan zwiedzania Prowansji można opracować tylko znając atrakcje i miasteczka tego regionu. Podczas urlopu nie uda się zobaczyć wszystkiego, ale ten artykuł pomoże tobie wybrać najciekawsze miejsca.

Poniżej znajdziesz plan zwiedzania Prowansji, który można łatwo dostosować do liczby dni spędzanych na południu Francji. Opracowałem pomysły na zwiedzanie jednodniowe najciekawszych atrakcji i miejsc Prowansji. Wystarczy tylko połączyć dowolne dni w gotowy plan zwiedzania i ruszyć w trasę.

Ten plan zakłada zwiedzanie połączone z popołudniowym wypoczynkiem w miejscu noclegowym, np. przy basenie. Zwiedzanie całodniowe jest zawsze bardzo męczącym zajęciem, a na urlopie chodzi w końcu o wypoczynek. Jeżeli szukasz innego planu zwiedzania, możesz skontaktować się ze mną. Układam programy zwiedzania dostosowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań, a ceny zaczynają się od 100 euro.

Możesz także zobaczyć program zwiedzania Prowansji, który zrealizowałem samodzielnie w 2017 i 2018 r. To jednak intensywne zwiedzanie, połączone ze zbieraniem materiałów do przewodnika:

Plan zwiedzania Prowansji

Poniższy plan pozwoli tobie odkryć uroki większych i mniejszych miast oraz różnorodność atrakcji Prowansji. Realizując poszczególne dni poznasz ten region przekrojowo. Są tu atrakcje naturalne, zabytki przeszłości i urocze miasteczka. Do zwiedzania potrzebny będzie oczywiście samochód, który możesz wypożyczyć online. To idealny plan na pierwszy lub jednorazowy pobyt, jeśli nie planujesz już wracać na południe Francji!

  • Dzień w Marsylii i Cassis. Marsylia to stolica Prowansji i drugie największe miasto Francji. Warto zobaczyć jej atrakcje i spróbować lokalnych dań. Z kolei pobliskie miasteczko Cassis to niewielki rybacki port z uroczymi kolorowymi kamienicami nad wodą i ładną plażą. Można z niej podziwiać najwyższy klif Francji – Cap Canaille.
  • Dzień w Arles oraz Les Baux-de-Provence. Arles nazywane jest także prowansalskim Rzymem. Znajdziesz tu liczne pozostałości po Rzymianach, a także ślady obecności van Gogha, który właśnie tu obciął sobie ucho. Po zwiedzeniu miasteczka warto pojechać do Baux-de-Provence, gdzie na wzniesieniu znajdują się ruiny dawnego zamku oraz urocze miasteczko. Pod nim w nieczynnym kamieniołomie jest wspaniały multimedialny pokaz, co roku na inny temat. To Carrieres de Lumieres.
  • Dzień w Gordes, L’Isle-sur-la-Sorgue i Fontaine de Vaucluse. Tym razem zobaczymy serce Prowansji, czyli okolice Masywu Luberon. Gordes uznawane jest za jedno z najładniejszych prowansalskich miasteczek. Zaledwie kilka kilometrów dalej znajdziesz opactwo Senanque, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Gordes. Właśnie tam stoi kamienny kościół tak często fotografowany na tle lawendowych pól. W planie dnia jest jeszcze wizyta w L’Isle-sur-la-Sorgue i Fontaine de Vaucluse. Te dwa miasteczka to pozycje obowiązkowe podczas pobytu w Prowansji. Są przepięknie położone nad rzeką Sorgue i zapewniają mnóstwo świetnych miejsc zdjęciowych.
  • Dzień w Roussillon i Lourmarin. To kolejne niewielkie miasteczka leżące w regionie Luberon. Roussillon słynie z odkrywkowej kopalni ochry. Spacerując po jej terenie można zrobić niemalże marsjańskie zdjęcia, a samo miasteczko jest urocze i pełne restauracji serwujących wyśmienite dania. W Lourmarin warto natomiast zwiedzić stary zamek, odrestaurowany i pełen zabytkowego wyposażenia, a później udać się na grób Alberta Camus. Noblista i autor Dżumy żył właśnie tutaj, a obecnie jego dom zajmuje córka, Catherine Camus. Samo miasteczko jest niewielkie, ale urocze jak wszystkie w okolicy.
  • Dzień w Awinion i Pont du Gard. Awinion – dawna stolica papieży i słynny z piosenek fragment mostu św. Benezeta to atrakcje, których nie można przegapić zwiedzając Prowansję. Niedaleko stoi także wspaniała pamiątka po Rzymianach – akwedukt Pont du Gard. Tego dnia z pewnością nie raz przeniesiesz się do dawnych czasów!
  • Dzień w kanionie Verdon i Moustiers-Sainte-Marie. Wciąż wszystkich zachęcam do objechania kanionu Verdon i nikt jeszcze nigdy nie wrócił rozczarowany. To bliski kontakt z naturą, niesamowite widoki, a także okazja zobaczenia jednego ze 100 najładniejszych miasteczek Francji: Moustiers-Sainte-Marie. Przy odrobinie szczęścia uda się także podziwiać pola lawendy, ale podczas objazdu Prowansji okazji będzie znacznie więcej.

To oczywiście moje subiektywne pomysły na zwiedzanie Prowansji. Jestem przekonany, że pozwolą tobie odkryć piękno tego wyjątkowego regionu. Jeżeli jednak masz inne pomysły na zwiedzanie, zapraszam do komentowania poniżej.

Opisy wszystkich powyższych miejsc znajdziesz w moim ebooku: przewodnik po Prowansji PDF oraz przewodnik po Marsylii PDF!

Zobacz również: przewodnik po Prowansji