Atelier Cezanne w Aix-en-Provence

//Atelier Cezanne w Aix-en-Provence

Atelier Cezanne to studio Paula Cezanne’a w Aix-en-Provence. Budynek wzniesiono na zamówienie artysty, a znajdująca się wewnątrz pracownia została zaprojektowana zgodnie z jego potrzebami. Dzisiaj ten niszczejący obiekt można zwiedzać z przewodnikiem.

Atelier Cezanne w Aix-en-Provence to stary budynek z początku XX w., w którym Paul Cezanne tworzył swoje dzieła aż do śmierci w 1906 r. Budynek jest niestety dość zniszczony, a le można zwiedzić jego główne pomieszczenie – mająca 50 m2 pracownię artysty. O historii miejsca opowiada przewodnik po tym wyjątkowym muzeum.

Atelier Cezanne – ostatnia pracownia malarza

Paul Cezanne po śmierci swojej matki sprzedał rodzinną posiadłość w Aix-en-Provence i kupił ziemię na wzgórzu za miastem, by tam zbudować swoją pracownię. Przez ostatnie lata swojego życia codziennie przychodził tu tworzyć obrazy. W czasie pracy odpoczywał w otaczającym posiadłość ogrodzie.

Pracownia Paula Cezanne’a ma 50 m2 i została zaprojektowana z uwzględnieniem wszystkich jego potrzeb. Szczególną uwagę przykuwa ogromne okno po północnej stronie. Od południa znajdują się dwa mniejsze. Wspólnie zapewniały odpowiednie oświetlenie pracowni artysty. Bywało jednak, że Cezanne chciał pracować nad swoimi obrazami na zewnątrz. Dzięki specjalnej szczelinie w ścianie mógł bez problemu wystawiać nawet większe obrazy do ogrodu i tam je udoskonalać.

Paul Cezanne był francuskim malarzem postimpresjonistycznym. Urodził się w Aix-en-Provence w 1839 r. Jego prace zyskały największe znaczenie dopiero po śmierci artysty. Nie żył on jednak w biedzie, bo pochodził z zamożnej rodziny. Jego obraz Gracze w karty jest czołówce najdroższych obrazów świata.

Po śmierci artysty obiekt i wyposażenie kupił od syna Cezanne’a lokalny uczony i zachował wszystko w oryginale. Kiedy i on umarł, obiekt mógł szybko popaść w ruinę, ale w 1954 r. miejsce uchroniło dwóch Amerykanów, miłośników twórczości Cezanne’a. Następnie przekazali oni budynek uniwersytetowi w Aix. Od 1969 r. działa tu muzeum miejskie. Niestety Atelier Cezanne to dość zniszczony obiekt. Wygląda na to, że miasto i uniwersytet nie mają pieniędzy na jego renowację, a przychody z biletów nie są wystarczające.

Niektóre obrazy Cezanne’a stworzone lub ukończone w pracowni w Aix:

  • Les grandes baigneuses,
  • Mont Sainte-Victoire and Château Noir,
  • Pyramid of Skulls,
  • Mount Sainte-Victoire,
  • Lady in Blue.

Zwiedzanie Atelier Cezanne’a

Studio Paula Cezanne’a w Aix jest czynne codziennie w godz. 10 – 12:30 oraz 14 – 18 latem i do godz. 17 zimą. Od czerwca do końca września bez przerwy w środku dnia. Wejście kosztuje 6 euro, ale są też bilety ulgowe. Pracownię zwiedza się w grupach, w towarzystwie przewodnika mówiącego po francusku i angielsku. Do dyspozycji są także audio przewodniki (3 euro) oraz informacje wydrukowane w kilku różnych językach. Niestety nie ma polskiego. W niewielkim budynku obok można też obejrzeć film o twórczości artysty. Warto także pospacerować po ogrodzie otaczającym posiadłość.

Obiekt mieści się przy 9 Avenue Paul Cézanne w Aix-en-Provence. Niestety w pobliżu nie ma parkingu dla samochodów. Trzeba poszukać w okolicy miejsca na własną rękę. Do pracowni można jednak dojść pieszo. Z Cours Mirabeau to 1,5 km czyli ok. 17 min. spacerem.

Czas zwiedzania atelier to ok. 30 min. Strona internetowa: cezanne-en-provence.com.

2018-02-13T16:00:22+00:00 By |Categories: atrakcje Lazurowego Wybrzeża|
Pobierz 10 pomysłów na Lazurowe Wybrzeże, które ułatwią Tobie zaplanowanie zwiedzania!
Zobacz od razu >>
close-link
Pobierz darmowy eBook!