Mont Ventoux

Mont Ventoux to Olbrzym Prowansji, czyli wysoka na prawie 2000 m.n.p.m. samotna góra. Każdego roku zdobywają ją kolarze podczas wyścigu Tour de France, a turyści najczęściej wjeżdżają na szczyt samochodami.

Mont Ventoux to prowansalska góra, której wysokość trudno jednoznacznie ustalić. Według niektórych źródeł jest to 1909 m.n.p.m., a według innych 1911 lub 1912 m.n.p.m. 3 metry różnicy jednak specjalnej nie robią, szczególnie stojąc na szczycie góry i podziwiając całą okolicę. Widać stąd Awinion, a przy dobrej pogodzie nawet Morze Śródziemne. Wrażenia są niesamowite, a szczyt łatwo dostępny, bo można tam wjechać samochodem!

Mont Ventoux – góra wiatrów

Góra Mont Ventoux słynie nie tylko z widoków, jakie można z niej podziwiać. To wiejące na szczycie wiatry rozsławiają ją w okolicy i dalszych regionach. Mistral osiąga tutaj 100 km/h, ale potrafi się rozpędzić także do 300 km/h! Od wiatru ma zresztą pochodzić nazwa góry, bo „vent” po francusku to właśnie wiatr. Trzeba jednak wiedzieć, że jest również kilka innych źródeł pochodzenia tej nazwy, a badacze nie ustalili ostatecznie, która jest prawdziwa.

Na szczycie Olbrzyma Prowansji znajduje się stacja meteorologiczna oraz antena telewizja. Każdego roku wjeżdżają tam kolarze biorący udział w wyścigu Tour de France, ale góra przez cały rok jest atakowana przez miłośników dwóch kółek. Punkt startowy najczęściej mają w malutkim miasteczku Bedoin, w którym każdy może wypożyczyć rower na przejażdżki po okolicy lub by zdobyć legendarny szczyt Mont Ventoux.

Turyści zmotoryzowani również mogą dotrzeć na górę. Prowadzi tam bowiem asfaltowa droga. Łagodniejszy wjazd możliwy jest od strony miasteczka Sault, a bardziej strome drogi biegną ze wspomnianego już Bedoin oraz Malaucène. Dojazd z Sault zajmuje ok. 50 min, a do pokonania jest ok. 25 km. Po drodze można się zatrzymać, by podziwiać widoki, ale najlepsze będą oczywiście z samego szczytu.

Wypoczynek na Mont Ventoux

Masyw Mont Ventoux jest dobrym miejscem na dłuższy wypoczynek. Na stoku północnym znajduje się jeden ze starszych stoków narciarskich Francji (Station Mont Serein), który zapewnia atrakcje także latem. Szczegóły znajdziesz na stronie stationdumontserein.com. W okolicy mnóstwo jest górskich chat dla turystów, tras spacerowych i wyjątkowych krajobrazów. Szczególnie zadowoleni będą miłośnicy natury, bo flora w okolicy jest bardzo urozmaicona.

Zobacz także: przewodnik po Prowansji

2018-07-10T08:50:34+00:00By |Categories: atrakcje Lazurowego Wybrzeża|Tags: |
Pobierz 10 pomysłów na Lazurowe Wybrzeże, które ułatwią Tobie zaplanowanie zwiedzania!
Zobacz od razu >>
close-link
Pobierz darmowy eBook!