Pont du Gard to fragment akweduktu zbudowanego przez Rzymian w Prowansji. Most jest najczęściej odwiedzaną antyczną budowlą we Francji.

Pont du Gard (most na rzece Gardon) to kamienny most zbudowany we Francji przez Rzymian. Na jego górze znajduje się kanał będący częścią akweduktu. Każdego roku most odwiedza ponad milion turystów, co czyni tę budowlę najczęściej oglądanym antycznym zabytkiem we Francji. Nic dziwnego, że wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pont du Gard – rzymski akwedukt we Francji

Rzymianie zbudowali Pont du Gard w I w.p.n.e. w celu doprowadzenia wody z okolic Uzès do miasta Nemausus (dzisiejsze Nimes). Akwedukt miał łącznie 50 km długości, a jego średnie nachylenie wynosiło 25 cm na 1 km. Dostarczał od 20 do 40 tys. m3 wody na dobę i działał około 500 lat. Z czasem przestano go konserwować i w końcu zapchał się osadami, co zakończyło jego żywot.

Akwedukt Pont du Gard

Akwedukt Pont du Gard

Pont du Gard to najsłynniejsza budowla całego akweduktu i najlepiej zachowana. Ponieważ jest najchętniej odwiedzanym antycznym zabytkiem we Francji (1,5 mln turystów w 2014 r.), został gruntownie wyremontowany. W pobliżu znajdują się jednak inne pozostałości akweduktu, są to fragmenty tuneli i mostów.

Akwedukt ma 48 m wysokości i 360 m długości. W informacjach prasowych doszukałem się informacji, że jest to jedyny zachowany antyczny most z kanałem mający 3 poziomy. Najniższy poziom ma 6 arkad, pośredni 11, a najwyższy 35. Kanał dostarczający wodę znajduje się najwyżej, natomiast najniżej poprowadzono drogę, używaną nie tak dawno przez samochody. Dzisiaj spacerują po niej turyści.

Zwiedzanie i dojazd do Pont du Gard

Akwedukt jest niesamowicie skomercjalizowany, co przeszkadza niektórym turystom. Trzeba jednak przyznać, że dobrze wszystko zaplanowano. Na miejscu znajduje się całe zaplecze dla odwiedzających: ogromne parkingi, sklepy z pamiątkami, kawiarenki i restauracje, toalety, a także muzeum, sala kinowa i sala wystaw. Dzięki temu zwiedzanie mostu przedłuża się i może zająć łącznie nawet 2 – 3 godz.

Pont du Gard znajduje się 27 km od Nimes i 21 km od Awinion. Dojeżdżając do tej atrakcji należy wybrać, czy chcemy się zatrzymać na lewym, czy na prawym brzegu rzeki. Nie ma to jednak większego znaczenia, bo po obu stronach są parkingi i zaplecze turystyczne, a mostem i tak możemy przejść na drugą stronę rzeki.

Akwedukt Pont du Gard

Rzymski akwedukt

Obiekt jest czynny codziennie od godz. 9, a zamknięcie jest zależne od sezonu (najkrócej zimą – godz. 17). Dokładne godziny i dodatkowe informacje znajdziesz na stronie pontdugard.fr. Bilety: 9,50 euro, ulgowy 7 euro. Podczas zakupu w kasie należy wspomnieć o aucie na parkingu. Dzięki temu kierowca otrzyma kupon na darmowy postój. Jeżeli chcesz zwiedzić akwedukt, a nie masz auta, warto sprawdzić połączenia autobusowe A15 z Awinion oraz B21 z Nimes.

Dla ścisłości muszę dodać na koniec, że akwedukt leży w granicach regionu o nazwie Oksytania, a nie Prowansja. Dokonałem zatem niewielkiego rozciągnięcia granic Prowansji. Warto jednak wiedzieć, że te są dość elastyczne i każdy „ekspert” ma własne zdanie na ich temat ;-).