Opactwo Sénanque to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc we Francji. Kojarzy je każdy, kto choć raz widział pocztówkę z Prowansji.

Opactwo Sénanque (Abbaye de Sénanque) leży zaledwie kilka kilometrów od Gordes. Za sprawą swojego położenia – jest otoczone polami lawendy, drzewami oliwnymi oraz wzgórzami, stało się niemalże symbolem Prowansji. Prawie każdy drukowany przewodnik po tym regionie umieszcza zdjęcie opactwa na okładce. Nic w tym dziwnego, bo wygląda naprawdę malowniczo.

Senanque – cysterskie opactwo pośród lawendy

Senanque zostało ufundowane w XII w. Klasztor z kościołem zbudowano w dolinie otoczonej wzgórzami, dosłownie pośrodku niczego. Zapewniało to mnichom ciszę i spokój potrzebną do kontemplacji i pracy na rzecz własnego zakonu. Lata rozkwitu opactwa przypadły na XIII i XIV w. Później zaczęły się problemy związane z wojnami oraz spadkiem liczby powołań. W czasie Rewolucji Francuskiej całość znacjonalizowano, a jeszcze później sprzedano w prywatne ręce. W połowie XIX w. Senanque wróciło w posiadanie cystersów. W kolejnym okresie osiedliła się tu część mnichów z Wyspy św. Honorata.

Opactwo Senanque wraz z opactwem Silvacane oraz opactwem Thoronet nazywane są Trzema Siostrami Prowansji (Trois sœurs provençales).

Aktualnie opactwo jest zamieszkiwane przez cystersów. Można jednak zwiedzać jego budynki i okolicę. Każdego lata ściągają tu prawdziwe tłumy turystów chcących sfotografować pola lawendy z kościołem w tle. Nie ma więc mowy o kontemplacji i odpoczynku. To miejsce jest zatłoczone jak niejedna ulica w centrum dużego miasta.

Dojazd i zwiedzanie opactwa Senanque

Do Sénanque prowadzi droga D177 z Gordes. To zaledwie 5 km, ale trasa jest miejscami wąska i kręta, trzeba więc uważać. Przed opactwem znajduje się podłużny parking, na którym można za darmo zostawić samochód, o ile ma się szczęście znaleźć miejsce. Kościół można odwiedzić za darmo, jednak jest on w środku zupełnie pusty. W Senanque zwiedza się przede wszystkim klasztor z celami mnichów oraz podziwia okoliczną naturę. Na miejscu jest także sklepik, w którym można kupić produkty pochodzące z tego i innych opactw (m.in. miód, wino, produkty z lawendy), a także przedmioty religijne oraz kanapki i napoje.

Zwiedzanie klasztoru odbywa się w ściśle wyznaczonych godzinach. Indywidualnie i bez przewodnika można wejść między 9, a 11:30. Zwiedzanie z przewodnikiem jest wyłącznie po francusku, kilka razy dziennie. Bilet wstępu kosztuje 7,50 euro. Są także bilety ulgowe. Szczegóły i dodatkowe informacje znajdziesz na stronie senanque.fr.