Saintes-Maries-de-la-Mer to nadmorska miejscowość i stolica regionu Camargue. Każdego roku jest celem pielgrzymek Romów, którzy odwiedzają tu figurę świętej Sary.

Saintes-Maries-de-la-Mer to stolica regionu Camargue na południu Francji. Słynie on z największych w Europie bagnistych terenów utworzonych w delcie Rodanu, białych koni, czarnych byków i różowych flamingów. Poza tym uprawia się tu wysokogatunkowy ryż oraz pozyskuje jakościową sól morską. Jakby tego było mało, Camargue jest nadmorskim kąpieliskiem Prowansji.

Saintes-Maries-de-la-Mer jak Władysławowo

Saintes-Maries-de-la-Mer przypomina nieco polskie Władysławowo lub inne nadmorskie mieściny wypoczynkowe, w których główną atrakcją za dnia jest plaża, a wieczorem restauracje i dyskoteki. Nie ma tu wielu zabytków, ale jest to całkiem dobra baza wypadowa do zwiedzenia pobliskiego rezerwatu przyrody Camargue. Głównym punktem odwiedzin Saintes-Maries jest jednak niewielki kościół warowny w centrum.

Kościół Notre-Dame-de-la-Mer zbudowany w XII w., a później ufortyfikowany, to miejsce pielgrzymek Romów z całego świata (24 maja). Wszystko za sprawą legendy, zgodnie z którą ok 40 lat po narodzinach Jezusa, trzy Marie (oraz m.in. Łazarz) wsiadły na barkę i uciekły przed prześladowaniami w Jerozolimie. Dotarły do dzisiejszych terenów Francji, a w miejscu tym postawiono kościół Notre-Dame-de-la-Mer. Ich służącą była ciemnoskóra Sara, obecnie patronka Cyganów. Jej figura ubrana w zdobne szaty znajduje się w krypcie kościoła. Wewnątrz budynku można także podziwiać rzeźbę barki oraz relikwie świętych.

Marie, od których swoją nazwę wzięło miasteczko (Święte Marie) to Maria Jakuba (siostra Maryi), Maria Salomea oraz Maria Magdalena. Relikwie tej ostatniej można obejrzeć w miejscowości Saint Maximin.

Po zwiedzeniu wnętrz kościoła (za darmo) warto jeszcze wejść na jego dach. Z góry roztacza się ładny widok na okolicę, a samo chodzenie po spadzistym kamiennym dachu jest nie lada atrakcją, szczególnie dla najmłodszych. Wejście znajduje się na zewnątrz kościoła i kosztuje 2 euro.

Saintes-Maries-de-la-Mer jest świetnym punktem wypadowym do zwiedzenia regionu Camargue. Od wiosny do jesieni z miasteczka wypływają stateczki wycieczkowe, które ułatwiają podziwianie okolicznej flory i fauny. Szczegóły można znaleźć na stronach tiki3.fr oraz bateau-camargue.com.

Dojazd do Saintes-Maries-de-la-Mer

Najlepsza droga dojazdowa do Saintes-Maries jest z Arles, to D570. Latem jest ona niestety często dość zatłoczona. Trzeba też uważać na odcinkowy pomiar prędkości.

W miejscowości jest kilka płatnych parkingów pod gołym niebem i tuż przy plaży.