Wielki Kanion Verdon

//Wielki Kanion Verdon

Kiedy zobaczyłem Wielki Kanion Verdon zrozumiałem, dlaczego Francuzi mają tak wiele przymiotników określających, że coś jest wspaniałe. Verdon jest faktycznie maqnifique i formidable! Koniecznie trzeba go zobaczyć.

Kanion Verdon (Gorges du Verdon) nazywany też Wielkim Kanionem Verdon (Grand Canyon du Verdon) leży na terenie Prowansji, ale z Nicei to tylko 2 godziny drogi samochodem. Będąc na Lazurowym Wybrzeżu i mając w dyspozycji auto oraz odważnego kierowcę zdecydowanie warto przeznaczyć dzień na objechanie kanionu Verdon. Jest to jeden z najwspanialszych tworów natury we Francji i zapewne całej Europie. A jeśli nie masz auta, sprawdź wypożyczalnie samochodów w Nicei i innych miastach.

Zobacz również: Kanion Kolorado w USA

Kanion Verdon europejskim Kolorado

Kanion Verdon został wyżłobiony w wapiennych skałach przez stosunkowo niewielką rzekę Verdon spływającą z Alp. W kilku miejscach rzekę spiętrzono, by pozyskiwać prąd, a powstałe w ten sposób rozlewiska tworzą jeziora. Jedno z nich, Lac de Sainte-Croix jest końcem niezwykłego przełomu. Do tego miejsca przez 21 km rzeka płynie wąwozem nazywanym Kanionem Verdon. Miejscami ma on ponad 700 m głębokości, a górne krawędzie oddalone są od siebie od 200 do 1500 m. Przy dnie z kolei kanion miewa od 6 do 100 m szerokości. Jest on drugim najgłębszym przełomem rzeki w Europie, zaraz po kanionie rzeki Tary w Czarnogórze.

Ta dziewczyna skoczyła z takiej wysokości, że mieliśmy ciarki na plecach patrząc na to! Pozdrowienia z kanionu Verdon w Prowansji ;-) http://lazurowyprzewodnik.pl/wielki-kanion-verdon/

Posted by LazurowyPrzewodnik.pl on 9 lipca 2015

Kanion Verdon można zwiedzić na kilka sposobów: objechać, przepłynąć, przejść trasami wędrownymi lub wspinać się na jego strome zbocza.

Zwiedzanie Kanionu Verdon

Podczas naszej wycieczki zwiedziliśmy to niezwykłe miejsce samochodem. Trasa wiodła od malutkiej wioski Comps-sur-Artuby skąd drogą D71 jechaliśmy mając Verdon po prawej. Dzięki temu łatwiej było stanąć w kilku punktach widokowych, by podziwiać niesamowite panoramy. Dojechaliśmy aż do jeziora Lac de Sainte-Croix, gdzie tuż przy drodze można wypożyczyć rowerki wodne, łódki elektryczne i kajaki (15 euro za godzinę). Dalej jechaliśmy trasą D952 w kierunku Castellane, tym razem znowu mając kanion po prawej stronie. Po drodze można wjechać na „odcinek specjalny” (Route des Crêtes), który zapewnia najlepsze widoki na kanion i jest przeznaczony wyłącznie dla najbardziej odważnych turystów. Zdecydowanie polecam go objechać! To dodatkowa godzina, ale trasa jest fantastyczna. Ok. 7 km dalej jest ostatni ciekawy punkt widokowy, za którym z kolei można znaleźć drogę prowadzącą na dno kanionu. My zaś udaliśmy się na kawę do Castellane skąd przez Grasse wróciliśmy do Nicei.

Nawet do objazdowej wycieczki dookoła Kanionu Verdon trzeba się odpowiednio przygotować. Po drodze nie ma wielu miejsc, by kupić coś do picia i jedzenia. Przez większość trasy nie ma też zasięgu w telefonie.

Castellane to miejscowość, w której najłatwiej można znaleźć firmy organizujące zwiedzanie Kanionu Verdon. Jeśli chcesz go przepłynąć pontonem lub kajakiem, skoczyć z mostu na bungee – tam znajdziesz pomoc. Do Castellane można dojechać z Nicei autobusem. Informacji należy szukać na stronie pacamobilite.fr. W miasteczku działa kilka bardzo dużych kempingów, więc może to być dobra baza wypadowa, jeśli planujesz przeznaczyć więcej czasu na zwiedzenie kanionu.

Całą trasę, z punktami widokowymi oraz „odcinkiem specjalnym” dookoła kanionu zaznaczyłem na poniższej mapie.

Jak dojechać do Kanionu Verdon?

Jeśli chcesz przeznaczyć 1 dzień na zwiedzenie kanionu, najlepiej dojechać tam samochodem. Z okolic Nicei najszybciej zrobisz to jadąc autostradą A8 w kierunku Marsylii. Następnie trzeba zjechać na Sainte-Maxime i Saint-Tropez za Frejus i jadąc na północ trasami D1555, D54 oraz D955 dojechać do Comps-sur-Artuby. Po drodze mija się rozległy teren wojskowy.

Trasa dookoła kanionu nie należy do najłatwiejszych, więc nie ma mowy o szybkiej jeździe. Droga jest miejscami bardzo wąska, a ponieważ jest to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, należy uważać na rowerzystów, motocyklistów (których są tam całe setki!) i pieszych.

W pobliżu kanionu rosną pola lawendy i stoi jedno z najpiękniejszych miasteczek Francji: Moustiers Sainte-Marie.

Druga propozycja to dojazd do jeziora Lac de Sainte-Croix z pominięciem trasy przez kanion. To opcja dla osób, które chcą przeznaczyć na kanion maksymalnie połowę dnia. W takim wypadku należy z trasy D1555 wjechać na D557 do Aups, a stamtąd trasą D957 dotrzeć do celu widocznego na pierwszym zdjęciu w galerii tego artykułu. Powrót tą samą trasą.

Na koniec jeszcze zapraszam do obejrzenia kanionu na vlogu Monsieur Hallmann – Życie we Francji:

2018-11-26T12:15:20+00:00By |Categories: atrakcje Lazurowego Wybrzeża|Tags: , |
Pobierz 10 pomysłów na Lazurowe Wybrzeże, które ułatwią Tobie zaplanowanie zwiedzania!
Zobacz od razu >>
close-link
Pobierz darmowy eBook!