Prowansja – gdzie i kiedy kwitnie lawenda?

//Prowansja – gdzie i kiedy kwitnie lawenda?

Kwitnące prowansalskie pola mają intensywnie fioletowy kolor. To oczywiście za sprawą lawendy, rośliny chyba najbardziej kojarzonej z Prowansją. Jak dojechać do najbliższych pól lawendy z Nicei? Gdzie i kiedy kwitnie lawenda? Przeczytaj w tym artykule.

Lawenda to znak rozpoznawczy Prowansji. Nie mniej popularna jest zresztą na Lazurowym Wybrzeżu. Produkty z lawendy to chętnie kupowane przez turystów pamiątki. Można je nabyć w każdym mieście francuskiej Riwiery. Prawdziwe wrażenie robią jednak pola kwitnącej lawendy, z których słynie Prowansja. Unoszący się dookoła zapach i dźwięk roju pszczół zbierających nektar zapewniają niesamowite doznania! Żeby je przeżyć trzeba jednak pamiętać, kiedy kwitnie lawenda. Ta odwiedzona przeze mnie jest najładniejsza w okresie od połowy czerwca do połowy lipca.

Często jestem pytany o to, gdzie rośnie lawenda najbliżej Nicei. Nie znam wszystkich lokalizacji, ale mogę podpowiedzieć, jak upiec trzy pieczenie na jednym ogniu: zobaczyć niesamowity kanion Verdon, pobliskie pola lawendy oraz jedno z najpiękniejszych miasteczek Francji: Moustiers Sainte-Marie. O tym przeczytasz niżej. Jeżeli znasz lokalizację lawendowych pól bliżej Nicei, koniecznie daj znać w komentarzu. Pomoże to turystom odwiedzającym Lazurowe Wybrzeże.

Pola lawendy blisko Lazurowego Wybrzeża

Wyprawę samochodem w poszukiwaniu pól lawendy rozpoczęliśmy oczywiście w Nicei. Celem była miejscowość Valensole leżąca za przełomem Verdon. Tym razem jednak nie jechaliśmy trasą z widokiem na kanion, bo zabrakłoby nam czasu. Wybraliśmy autostradę, a później pojechaliśmy na północ zjazdem na drogę N555 (ten sam zjazd na południe prowadzi do Saint-Tropez) i już wkrótce mogliśmy podziwiać tamę na zachodnim brzegu lazurowego jeziora Lac de Sainte Croix. Pierwsze lawendowa pola pojawiły się chwilę później, tuż obok miejscowości Sainte-Croix-du-Verdon. Stamtąd pojechaliśmy do Riez, gdzie zjedliśmy lunch i niestety… nie dotarliśmy do bliskiego już Valensole. Wybraliśmy rowerki wodne i kanion Verdon, czego absolutnie nie żałujemy ;-). W okolicach Valensole są podobno przepiękne pola lawendy, ale sprawdzimy to za rok. Cała ta trasa liczy ok. 160 km i zajmuje ok. 2,4 h.

Nazwa „lawenda” pochodzi od łacińskiego słowa „lavare”, co znaczy „myć”, „oczyszczać”. Lawenda ma właściwości odkażające, odstrasza również owady. Do Francji roślina ta trafiła m.in. z Wysp Kanaryjskich i szybko stała się symbolem Prowansji. Produkuje się z niej przede wszystkim olejki eteryczne wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym. Można także kupić miód lawendowy.

Kiedy kwitnie lawenda?

Myśląc o polach lawendy na pewno masz w pamięci najbardziej znaną pocztówkę z Prowansji. Przedstawia kamienny kościół stojący w polu kwitnącej lawendy. To opactwo Senanque, które niestety leży daleko od Nicei. Najlepiej je odwiedzić przy okazji wizyty w Awinion.

Osoby szczególnie zainteresowane lawendowymi polami powinny sprawdzić szlak lawendy (la route de la lavande), którego mapa jest dostępna na stronie moveyouralps.com. Warto też odwiedzić provence.guideweb.com, gdzie map jest jeszcze więcej. Na tych stronach znajdziesz także dokładne informacje kiedy kwitnie lawenda. Ogólnie warto wiedzieć, że lawenda kwitnie od drugiej połowy czerwca do połowy lipca, a im wyżej leży pole lawendy, tym później kwitnie. Jeżeli odwiedzasz region w sierpniu to niestety nie będzie już raczej okazji, by gdzieś podziwiać kwitnące lawendowe pola.

Zobacz prowansalskie lawendowe pola na krótkim filmie, który nagrałem w lipcu 2015:

2018-02-14T20:08:34+00:00 By |Categories: atrakcje Lazurowego Wybrzeża|Tags: , |
  • Bardzo pięknie! Super blog bardzo mi się podoba :)

    • Dzięki! Śmiało się rozglądaj, może znajdziesz tu coś jeszcze ciekawego ;).

  • fantastyczna strona, przedłam, zwłaszcza, że w przyszłym tyg wybieram się na kilka dni do Nicei… czy wiesz może, czy z Nicei można wykupić 1-dniową wycieczkę nad kanion lub właśnie na lawendowe pola? z góry dziękuję za odp i pozdrawiam z Rzymu!

Pobierz 10 pomysłów na Lazurowe Wybrzeże, które ułatwią Tobie zaplanowanie zwiedzania!
Zobacz od razu >>
close-link
Pobierz darmowy eBook!