Kwitnące prowansalskie pola mają intensywnie fioletowy kolor. To oczywiście za sprawą lawendy, rośliny chyba najbardziej kojarzonej z Prowansją. Jak dojechać do najbliższych pól lawendy z Nicei? Gdzie i kiedy kwitnie lawenda? Przeczytaj w tym artykule.

Lawenda to znak rozpoznawczy Prowansji. Nie mniej popularna jest zresztą na Lazurowym Wybrzeżu. Produkty z lawendy to chętnie kupowane przez turystów pamiątki. Można je nabyć w każdym mieście francuskiej Riwiery. Prawdziwe wrażenie robią jednak pola kwitnącej lawendy, z których słynie Prowansja. Unoszący się dookoła zapach i dźwięk pszczół zbierających nektar zapewniają niesamowite doznania! Żeby je przeżyć trzeba jednak wiedzieć, kiedy kwitnie lawenda. Najlepiej podziwiać ją w okresie od połowy czerwca do połowy lipca, ale nieco później też można trafić na piękne pola lawendy.

Prowansalskie pola lawendy

Prowansalskie pola lawendy

Często jestem pytany o to, gdzie rośnie lawenda najbliżej Nicei. Nie znam wszystkich lokalizacji, ale mogę podpowiedzieć, jak upiec trzy pieczenie na jednym ogniu: zobaczyć niesamowity kanion Verdon, pobliskie pola lawendy oraz jedno z najpiękniejszych miasteczek Francji: Moustiers Sainte-Marie. Warto też pojechać kawałek dalej, do Valensole.

Pola lawendy blisko Lazurowego Wybrzeża

Najlepsza okolica na podziwianie lawendowych pól podczas wakacji na Lazurowym Wybrzeżu to okolice Valensole. To urocze miasteczko jest niemalże lawendową stolicą regionu. Znajdziesz tam nie tylko muzeum lawendy, sklepy producentów olejków lawendowych i pamiątek, ale także piękne lawendowe pola w okolicy. Wystarczy wypożyczyć samochód i jechać przed siebie. Najpierw autostradą A8, a potem na wysokości Saint-Tropez zjechać i kierować się w głąb lądu. Przydatna będzie nawigacja, trzeba też być gotowym na wąskie i kręte drogi. Cała ta trasa liczy ok. 160 km i zajmuje ok. 2,5 h.

Nazwa „lawenda” pochodzi od łacińskiego słowa „lavare”, co znaczy „myć”, „oczyszczać”. Lawenda ma właściwości odkażające, odstrasza również owady. Do Francji roślina ta trafiła m.in. z Wysp Kanaryjskich i szybko stała się symbolem Prowansji. Produkuje się z niej przede wszystkim olejki eteryczne wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym. Można także kupić miód lawendowy.

Będąc w Valensole nie trzeba specjalnie szukać pól lawendy. Wystarczy jeździć po okolicy, by trafić na większe lub mniejsze plantacje. Warto pojechać np. w kierunku Riez drogą D6 lub w kierunku Puimoisson drogą D56. To ostatnie miasteczko również otaczają lawendowe pola. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak przebiega destylacja lawendy i jak otrzymuje się olejek lawendowy, warto pojechać np. do Terraroma Jaubert (Les Grandes Marges, 04210 Valensole), który znajduje się zaledwie kilka kilometrów za Valensole w kierunku Manosque. W drugiej połowie lipca można tam nawet na żywo zobaczyć proces destylacji! Najciekawiej wygląda to jednak w miejscach, gdzie lawendę destyluje się w tradycyjny sposób w zabytkowych destylarniach. Wciąż można takie znaleźć w Valensole.

Kiedy kwitnie lawenda?

Planując pobyt w Prowansji na pewno warto wiedzieć kiedy kwitnie lawenda. Lawenda kwitnie od drugiej połowy czerwca do połowy lipca, ale niektóre jej pola kwitną nawet w pierwszej połowie sierpnia. Zasadniczo im wyżej leży pole lawendy, tym później kwitnie. Jeżeli odwiedzasz region w drugiej połowie sierpnia to niestety nie będzie już raczej okazji, by gdzieś podziwiać kwitnące lawendowe pola. Poniższa mapa kwitnienia lawendy ułatwi tobie znalezienie obszarów w konkretnym terminie:

Mapa kwitnienia lawendy w Prowansji. Źródło: www.moveyouralps.com

Mapa kwitnienia lawendy w Prowansji. Źródło: www.moveyouralps.com

Myśląc o polach lawendy na pewno masz w pamięci najbardziej znaną pocztówkę z Prowansji. Przedstawia kamienny kościół stojący w polu kwitnącej lawendy. To opactwo Senanque, które niestety leży daleko od Nicei. Najlepiej je odwiedzić przy okazji wizyty w Awinion. Osoby szczególnie zainteresowane lawendowymi polami powinny sprawdzić szlak lawendy (la route de la lavande). Niemalże w każdym punkcie informacji turystycznej w Prowansji możesz otrzymać odpowiednie mapy i informacje.

Zobacz prowansalskie lawendowe pola na krótkim filmie z naszego kanału YT:

Mapa kwitnienia lawendy pochodzi ze strony moveyouralps.com