Plan zwiedzania Prowansji w 4 dni

//Plan zwiedzania Prowansji w 4 dni

Prowansja w 4 dni to plan zwiedzania, który zrealizowaliśmy w czerwcu 2018. Objechaliśmy wtedy głównie centrum Prowansji, czyli okolice Masywu Luberon. W tym artykule znajdziesz nasz plan i ceny.

Mieszkając na Lazurowym Wybrzeżu (w Nicei) Prowansję mamy po sąsiedzku. Dlatego czasami jedziemy samochodem lub pociągiem do jej urokliwych zakątków. Ale każdego roku planujemy i realizujemy dłuższe zwiedzanie Prowansji.  Wypożyczamy samochód i ruszamy ustalonym wcześniej planem.

Poniżej znajdziesz plan zwiedzania Prowansji, który zrealizowaliśmy w czerwcu 2018. Objechaliśmy wtedy jej centrum, czyli urocze malutkie miasteczka w okolicach Masywu Luberon, ale zaczęliśmy od północy, w Sisteron i Mont Ventoux. Plan był dość intensywny, bo nasze zwiedzanie to nie tylko wypoczynek, ale także praca. Zbieramy wtedy materiały do artykułów i filmów, które potem udostępniamy tu na blogu za darmo. Powtarzając nasz plan musisz się zatem liczyć z intensywnym zwiedzaniem wielu atrakcji dziennie. Jest to dość męczące, szczególnie podczas gorącego lata na południu Francji. Możesz jednak skorzystać z tego planu, by wybrać najciekawsze pozycje, a w wolnym czasie odpoczywać w cieniu drzewka oliwnego lub korzystając z basenu.

Nocleg w Prowansji

Samochód na podróż wypożyczyliśmy na lotnisku w Nicei. Był to Renault Megane GT Line (automat), który kosztował nas 368 euro na 4 dni. Jeżeli chcesz sprawdzić aktualne ceny wypożyczalni, kliknij tutaj: wypożyczalnie samochodów. Nocleg zarezerwowaliśmy w Gordes, czyli w sercu Prowansji: Domaine Les Bastidons. Był to rewelacyjny apartament w prowansalskim stylu, z dwiema sypialniami, łazienką, toaletą, przestronnym pokojem wypoczynkowym i w pełni wyposażoną kuchnią. Do tego na zewnątrz leżaki i taras ze stołem i krzesłami. Na terenie posiadłości znajduje się duży basen, z którego można korzystać do woli. Apartament pomieści do 6 osób (po 2 w sypialniach i 2 w salonie). Właściciel mówi po francusku i angielsku i jest bardzo miły i pomocny. Do tego na terenie posesji jest darmowy parking. Całość kosztowała 465 euro za 3 noce plus 30 euro za sprzątanie.

Podany wyżej link do miejsca noclegowego jest linkiem afiliacyjnym. To oznacza, że dokonując rezerwacji po kliknięciu w niego sprawiasz, iż otrzymam drobną prowizję za polecenie. Ty płacisz tyle samo, bo to serwis Booking dzieli się ze mną prowizją. Dziękuję za twoje wsparcie, które przeznaczam na rozwój bloga! Jeżeli podoba ci się ten artykuł ze szczegółowym planem zwiedzania Prowansji, możesz także rezerwować inne noclegi na całym świecie korzystając z mojego linka partnerskiego. Będzie to dla mnie sygnał, że warto tworzyć takie treści i udostępniać je za darmo.

Plan zwiedzania Prowansji w 4 dni

Szczegóły dotyczące miejsc wymienianych w poniższym planie znajdziesz w osobnych artykułach. Każde z tych miejsc podlinkowałem. Nagraliśmy też film z każdego dnia zwiedzania. Możesz je zobaczyć poniżej.

Dzień 1: Sisteron i Mont Ventoux

Z Nicei do Sisteron jechaliśmy drogami bezpłatnymi, z dala od autostrady. To malownicza trasa o długości 178 km i czasie jazdy 3 h. Był to najdłuższy przejazd jednorazowy podczas naszej wycieczki. Droga z Nicei prowadzi przez Entrevaux, potem N202 przez Saint-Andre-les-Alpes i potem N85 do Sisteron.

Po zwiedzeniu miasteczka i lunchu, udaliśmy się w drogę na szczyt Mont Ventoux. Podróż z wjazdem na górę trwała ok. 2 h. Jechaliśmy przez Sault drogą D53, D946, D18 i D950. Dojazd z góry do noclegu w Gordes zajął nam 1:20 h, bez czasu na zakupy spożywcze po drodze. Wieczorem mieliśmy jeszcze czas na spacer po Gordes.

Dzień 2: L’Isle-sur-la-Sorgue, Fontaine de Vaucluse, Awinion

Ten dzień należał do najbardziej atrakcyjnych ze względu na odwiedzone miejsca. Najpierw, po śniadaniu, pojechaliśmy do L’Isle-sur-la-Sorgue. To zaledwie 18 km od Gordes. Zaletą naszej bazy noclegowej było właśnie jej położenie w centrum, co znacznie skracało czas dojazdu.

W L’Isle spędziliśmy 1,5 h spacerując po miasteczku, a następnie przejechaliśmy do leżącego 7 km dalej Fontaine de Vaucluse. Tu poza zwiedzaniem zjedliśmy też lunch, a chwilę przed godz. 14 wyruszyliśmy do Awinion. Tym razem do przejechania były 33 km, co zabrało ok. godzinę. W Awinion spędziliśmy popołudnie. Byliśmy też na chwilę w miasteczku Villeneuve-les-Avignon po drugiej stronie Rodanu, ale nie zwiedzaliśmy na tyle, aby je tu wymieniać i napisać dodatkowy artykuł o tym miejscu. Wspominam o tym tylko dlatego, że zobaczysz je na poniższym filmie.

Dzień 3: Opactwo Senanque, Lacoste, Bonnieux, Mines Bruoux, Saignon

Trzeciego dnia zwiedziliśmy aż 5 atrakcji, ale 3 z nich były malutkimi i uroczymi miasteczkami. Idealnymi na krótki spacer. W dodatku wszystko leżało blisko siebie, więc nie straciliśmy dużo czasu na przejazdy. O ile w ogólne można pisać o stracie czasu na tę czynność podróżując po Prowansji. Każdy kolejny przejechany kilometr dostarcza tyle wrażeń i widoków, że można jeździć i jeździć. Szczególnie w klimatyzowanym samochodzie ;-).

Rozpoczęliśmy po godz. 9 rano od opactwa Senanque, które jest tuż obok Gordes. Następnie przejechaliśmy do Lacoste (25 km, ok. 35 min). Tam spędziliśmy godzinę, łącznie z przerwą na kawę (nie zwiedzaliśmy zamku) i w południe przejechaliśmy do pobliskiego Bonnieux na zwiedzanie i lunch (7 km, 10 min). Około godz. 14 jechaliśmy już do kopalni ochry Mines Bruoux (15 km, 20 min), a ok. godz. 15:20 udaliśmy się do ostatniego punktu tego dnia, miasteczka Saignon (10 km, ok. 20 min). O 17:30 byliśmy już w Gordes i pływaliśmy w basenie.

Dzień 4: Village des Bories, Lourmarin, Aix-en-Provence

Nasz prowansalski domek opuściliśmy z bagażami krótko po godz. 9. Chwilę później zwiedzaliśmy już leżące niedaleko Village des Bories, czyli osadę starych kamiennych domów zbudowanych bez użycia zaprawy. 30 min. zwiedzania wystarczyło, więc o godz. 10 byliśmy już w drodze do Lourmarin – miasteczka, w którym żył noblista Albert Camus (30 km, 45 min). Jest tam też ładny zamek, który warto zwiedzić. Łącznie spędziliśmy tam ok. 1,5 h, a ok. godz. 12:30 pojechaliśmy do ostatniego już punktu na naszej trasie, dawnej stolicy Prowansji – Aix-en-Provence (ok. 40 km i ok. 40 min). Długo nie zwiedzaliśmy tego miasteczka, bo bywaliśmy tam już wcześniej, ale za to zjedliśmy pyszny lunch w restauracji Le Papagayo (22 Place Forum des Cardeurs). Steki i owoce morza były wyśmienite!

W Aix można spędzić popołudnie. To spore miasto z licznymi atrakcjami. My ok. godz. 15 jechaliśmy już autostradą A8 do Nicei. Ten odcinek ma ok. 180 km, a czas jazdy to ok. 2 h. Wieczorem załapaliśmy się jeszcze na koncerty uliczne z okazji francuskiego Święta Muzyki.

Koszt zwiedzania Prowansji

Niestety nie liczyliśmy dokładnie wszystkich kosztów. Celem podróży był wypoczynek i zebranie informacji do artykułów i filmów, a nie skrupulatne liczenie wydanych pieniędzy. Trzeba jednak dodać, że nie oszczędzaliśmy na niczym, więc ten wyjazd nie należał do super tanich. Na pewno można w Prowansji znaleźć nieco tańszy nocleg i wynająć tańsze auto (automaty zawsze są droższe).

Jak już wspomniałem, mieszkanie kosztowało 495 euro, a samochód z ubezpieczeniem 368 euro. Na paliwo wydaliśmy 135 euro, a na autostradę 14,60 euro. Trzeba doliczyć jeszcze opłaty za parkingi (szacuję, że było to ok. 15 euro). Zakupy spożywcze to kwestia indywidualna, ale ceny w sklepach w regionie nie różnią się od tych na Lazurowym Wybrzeżu. Możesz zatem sprawdzić mój artykuł ceny we Francji, aby oszacować swoje potrzeby i koszty. My na zakupy spożywcze do mieszkania na te 4 dni wydaliśmy ok. 100 euro (dla 3 osób, na śniadania i kolacje, z winem). Średnia cena lunchu za osobę to ok. 25 euro (z piwem lub kieliszkiem wina).

Sumując wszystko wychodzi bardzo orientacyjny koszt zwiedzania Prowansji: 1430 euro. W tym zawiera się nocleg, przejazd, zakupy spożywcze i 4 x lunch dla 3 osób. Nie ma tu biletów wstępów do atrakcji, ale ten koszt również możesz oszacować, bo w każdym artykule podaję te kwoty. Nie ma w tej cenie również drinków zamawianych wieczorem, kosztu pamiątek i przerw, podczas których zamawialiśmy kawy i desery. Na koniec pamiętaj proszę, że to nasze indywidualne koszty. Możesz znaleźć tańszy nocleg, tańsze auto i tańsze jedzenie. Tak samo, jak możesz spędzić wczasy w Prowansji za znacznie większą kwotę.

Sprawdź także:

Nie wiesz jak zwiedzać Prowansję? Zamów indywidualny plan zwiedzania Prowansji dostosowany do Twoich potrzeb i oczekiwań! Przygotuję propozycje noclegowe i szczegółowy plan zwiedzania z harmonogramem, parkingami i miejscami z dobrym jedzeniem. Cena takiej usługi zaczyna się od 100 euro. Skontaktuj się ze mną od razu!

2018-07-30T10:02:27+00:00By |Categories: wakacje na Lazurowym Wybrzeżu|Tags: |
Pobierz 10 pomysłów na Lazurowe Wybrzeże, które ułatwią Tobie zaplanowanie zwiedzania!
Zobacz od razu >>
close-link
Pobierz darmowy eBook!