Marsylia ma opinię miasta niebezpiecznego, ale wystarczy nie opuszczać dzielnic turystycznych, by tego nie zauważyć. Mnie zachwyciło na tyle, że mógłbym w Marsylii zamieszkać!

Marsylia to stolica Delty Rodanu i Prowansji, która graniczy z Lazurowym Wybrzeżem. Absolutnie nie można jej pominąć nocując np. w Nicei lub Cannes. Dojazd jest łatwy, a okolice bardzo ciekawe.  Marsylia to drugie największe miasto Francji. Jest bardzo śródziemnomorskie i multikulturowe, a ponieważ od zawsze było to miasto portowe, otwarte na cały świat, różni się od innych na południu Francji.

Marsylia – przewodnik

W Marsylii warto zatrzymać się na co najmniej weekend. To pozwoli zwiedzić atrakcje Marsylii oraz okoliczne piękne miasteczka, np. Cassis lub Aix-en-Provence. Jeśli jednak nie masz na to czasu, a jesteś akurat na Lazurowym Wybrzeżu, wygospodaruj chociaż 12 godzin, wypożycz samochód w Nicei i śmigaj do Marsylii. Możesz też skorzystać ze znacznie tańszego autobusu rejsowego (sprawdź jak dojechać z Nicei do Marsylii).

Stary Port w Marsylii, widok z fortu św. Jana

Stary Port w Marsylii, widok z fortu św. Jana

Dojazd autem z Nicei do Marsylii trwa ok. 2 godzin autostradą (opłaty wynoszą ok. 20 euro). W mieście jest wiele parkingów i zdecydowanie polecam zapłacić za miejsce, by nie martwić się potem o to, gdzie zostawić samochód (zobacz: parkingi na Lazurowym Wybrzeżu). Jeżeli nie chcesz wjeżdżać autem do centrum miasta, można bez problemu zostawić je gdzieś wcześniej i dojechać komunikacją miejską, np. metrem. Przy okazji dodam, że najszybsza trasa do Marsylii prowadzi autostradą prawie do Aix-en-Provence, a później na południe drogą D6 i kawałkiem autostrady A7.

Zobacz: interaktywna panorama Marsylii z zaznaczonymi atrakcjami

Prawie wszystkie najważniejsze atrakcje miasta znajdziesz w okolicy Starego Portu, dlatego tam właśnie należy się udać. Zwiedzanie Marsylii jest możliwe pieszo, ale pamiętaj, że latem panują tu ogromne upały i na pewno będzie to męczące. Dlatego warto wykorzystać np. komunikację publiczną (zobacz: komunikacja publiczna w Marsylii), szczególnie do wjazdu na wzgórze la Garde z bazyliką. Nakrycie głowy i butelka wody to oczywiście podstawy podczas zwiedzania regionu latem.

Atrakcje Marsylii

Atrakcje Marsylii to piękne budowle, wspaniałe widoki i dobre jedzenie. Do najważniejszych miejsc, które warto odwiedzić będąc w mieście należą:

 • Stary Port w Marsylii – centrum miasta i początek zwiedzania jego atrakcji. Tutaj też zjesz dobre dania i odpoczniesz w jednej z licznych kawiarenek.
 • Bazylika Notre Dame de la Garde na wzgórzu z widokiem na całe miasto. Możesz tam wejść pieszo, ale latem będzie to prawdziwa mordęga!
 • Muzeum MuCEM i Fort św. Jana – doskonale połączone obiekty, z których jeden jest ultranowoczesny, a drugi zabytkowy. Warto tam wejść chociażby dla widoków z dachu.
 • Wyspa If i zamek If ze słynnym więzieniem, w którym przebywał Hrabia Monte Christo, bohater powieści A. Dumasa.
 • Pałac Longchamp z otaczającym go parkiem wpisanym przez Ministerstwo Kultury na listę „ważnych ogrodów Francji”. Sam pałac powstał, by uczcić budowę kanału zaopatrującego Marsylię w wodę.
 • Katedra la Major, nazywana przez mieszkańców piżamą – jeden z największych kościołów we Francji.
 • Opactwo św. Wiktora – jedno z pierwszych miejsc kultu religijnego w Europie.
 • Zakłady produkujące słynne mydło z Marsylii, które znajdziesz w okolicach portu.
 • Budynek le Corbusier.
 • Stadion Velodrome.
 • La Vieille Charité – dawny przytułek i hospicjum, a dzisiaj obiekt wykorzystywany na cele kulturalne i społeczne.
 • Calanques – nazywane także śródziemnomorskimi fiordami.

Jeżeli nie wiesz od czego zacząć, najlepiej udać się do Starego Portu i rozejrzeć dookoła. Potem warto iść tam, gdzie nogi poniosą!

Co i gdzie zjeść w Marsylii?

Marsylia ma swoje lokalne danie, którego warto spróbować. Mowa o zupie rybnej Bouillabaisse, którą można zamówić w wielu miejscach, szczególnie w okolicach portu. Poza tym zjesz tu również typowe prowansalskie dania, znajdziesz kuchnię egzotyczną, francuską, włoską, a także wyroby piekarnicze i kebaby. Każdy znajdzie w Marsylii swoje ulubione smaki i miejsca. Wiele wartych odwiedzenia opisałem w artykule gdzie zjeść w Marsylii.

Marsylia w 1 dzień lub weekend – sprawdź przewodnik po mieście !

Noclegi w Marsylii

Jeżeli chcesz spędzić więcej czasu w tym pięknym mieście sprawdź artykuł Marsylia hotele, w którym znajdziesz aż 21 polecanych przeze mnie hoteli i apartamentów!

Zobacz także: