Marsylia

Marsylia ma opinię miasta niebezpiecznego, ale wystarczy nie opuszczać dzielnic turystycznych, by tego nie zauważyć. Mnie zachwyciło na tyle, że mógłbym w Marsylii zamieszkać!

Marsylia to stolica Delty Rodanu i Prowansji, która ledwo graniczy z Lazurowym Wybrzeżem. Absolutnie nie można jej pominąć nocując np. w Nicei lub Cannes. Dojazd jest łatwy, a miasto zachwycające. Poza tym Polacy zagrali tam mecz na Euro 2016 !

Marsylia w 1 dzień lub weekend – sprawdź przewodnik po mieście !

Marsylia – przewodnik

W Marsylii warto zatrzymać się na co najmniej weekend. W końcu jest drugim największym – po Paryżu, miastem Francji. Jeśli jednak nie masz na to czasu, a jesteś akurat na Lazurowym Wybrzeżu, wygospodaruj chociaż 12 godzin, wypożycz samochód w Nicei za ok. 65 euro i śmigaj do Marsylii.

Dojazd autem z Nicei do Marsylii trwa ok. 2 godzin autostradą (opłaty wynoszą ok. 20 euro). W mieście polecam parking (pod gołym niebem), który nie dość, że był darmowy i duży to jeszcze tuż obok stacji metra (Saint Just). Znajdziesz go na Boulevard Verd przy rondzie, a stacja metra jest oddalona o 3 minuty spacerem. Przy okazji: warto pamiętać, że najszybsza trasa do Marsylii prowadzi autostradą prawie do Aix-en-Provence, a później na południe drogą D6 i kawałkiem autostrady A7.

Zobacz: interaktywna panorama Marsylii z zaznaczonymi atrakcjami

Ze stacji metra Saint Just możesz dojechać do stacji Colbert, a dalej iść pieszo starymi i zniszczonymi, ale bardzo artystycznymi uliczkami do ozdobionej w stylu romańsko – bizantyjskim katedry la Major. W jej pobliżu znajdziesz także La Vieille Charite – barokową kaplicę z otaczającym ją budynkiem z arkadami, który kiedyś służył jako hospicjum. Dzisiaj są tu muzea i centrum kultury. Stąd można ruszyć do Starego Portu w Marsylii w poszukiwaniu jedzenia i schronienia przed upałem.

Ze Starego Portu dotrzesz pieszo lub komunikacją turystyczną do górującej nad miastem bazyliki Notre Dame de la Garde, która stoi na 162 metrowym wzgórzu La Garde. Tego miejsca nie da się ominąć będąc w Marsylii – widać je z daleka i zapewnia widok na całe miasto i pobliskie wysepki. Wracając na dół warto zahaczyć o opactwo św. Wiktora – jedno z najstarszych miejsc kultu religijnego we Francji i Europie.

Atrakcje Marsylii

Marsylia to nie tylko Olympique Marsylia i wymienione wyżej atrakcje. Będąc w mieście warto jeszcze zobaczyć:

 • wyspę If i zamek If ze słynnym więzieniem, w którym przebywał Hrabia Monte Christo, bohater powieści A. Dumasa;
 • Pałac Longchamp z otaczającym go parkiem wpisanym przez Ministerstwo Kultury na listę „ważnych ogrodów Francji”. Sam pałac powstał, by uczcić budowę kanału zaopatrującego Marsylię w wodę,
 • latarnię morską (phare) Sainte-Marie,
 • liczne muzea, w tym MuCEM (Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej),
 • zakłady produkujące słynne mydło z Marsylii,
 • budynek le Corbusier.

Co zjeść w Marsylii?

Marsylia ma swoje lokalne danie, którego warto spróbować. Mowa o zupie rybnej Bouillabaisse, którą można zamówić w wielu miejscach, ale słyszałem, że najgorsza i najdroższa jest w pobliżu portu (jeszcze nie wiem czy to prawda). Osobiście polecam jednak małą włoską Pizzeria le Venezia, którą znajdziesz na początku ulicy Pytheas (Rue Pytheas), po lewej, wchodząc od strony portu. Pracują tam radośni i sympatyczni Włosi, którzy gościli nas godzinę mimo, że mieli właśnie zamykać.

Noclegi w Marsylii

Jeżeli chcesz spędzić więcej czasu w tym pięknym mieście sprawdź artykuł Marsylia hotele, w którym znajdziesz aż 21 polecanych przeze mnie hoteli i apartamentów!

Zobacz także: wypożyczalnia samochodów i parkingi

Podobało się? Oceń wpis: (29 votes, average: 4,10 out of 5)

Loading...
2017-04-26T17:00:38+00:00 By |Categories: miasta Lazurowego Wybrzeża|Tags: |
 • Marta

  Poszukuję Przewodnika po Marsylii na dwa dni: 05.05 oraz 07.05 dla grupy 5 osób. Możliwość płatności kartą.

 • gresiu

  Witam jaka jest cena biletu na statek i wejscia na wyspe If ? I gdzie szukac kas w porcie ?

  • Bilet za 10,80 euro, a kasy i prom są tuż obok lustrzanego dachu w porcie, blisko wyjścia z metra. Tego wielkiego lustrzanego dachu nie można nie zauważyć ;). Do tego 5 lub 6 euro za zwiedzanie wyspy i fortu płatne na wyspie lub od razu w kasie promu.

   • Gresiu

    Dziekuje za szybka odpowiedz :)

 • Nat

  Wybieram się do Marsylii na mecz Polski z Ukrainą. Czy możecie polecić jakiś parking blisko stadionu? Czy jest tam Bezpiecznie

 • Marta

  Świetnie ! już wszystko wiem za trzy dni będę w Marsylii i dzięki Tobie wiem co zwiedzić i co zjeść .Dzięki ,ale dlaczego właściwie tam jest niebezpiecznie ? Okradają ,pod jakim względem

  • Sądzę, że jeśli będziesz głównie w dzielnicach turystycznych to nie doświadczysz żadnego niebezpieczeństwa ;). Na kradzieże trzeba jednak uważać, także w Nicei. Kieszonkowców tu nie brakuje…

 • W Marsylii niestety jeszcze nie byłem. Choć widzi mi się ona jako niezwykle ciekawe miejsce. Czytając Twój wpis po raz kolejny w tym się właśnie uświadczyłem. Muszę tam polecieć. Co do niebezpieczeństwa to kilkukrotnie spotkałem się z tego typu informacjami. Jednak nie jestem w stanie tego zweryfikować.

  • Z Polski są nawet tanie loty do Marsylii, więc warto się kiedyś wybrać! :)

 • Byłam tam ostatnio, dłużej niż Ty, a i tak mniej zobaczyłam;) na pewno wrócę, bo bardzo mnie tam ciągnie, ale nie potrafię powiedzieć, dlaczego!

 • Przewodnik super! :) A co do Marsylii to mam z niej same dobre wspomnienia :)

 • Nie byłam jeszcze w Marsylii, ale bardzo chciałabym pojechać. Fakt, tez słyszałam o tym, ze jest niebezpieczna i mogę to sobie wyobrazić, gdyż przez jakiś czas mieszkałam w Tuluzie i nie było to najbezpieczniejsze miasto, w którym byłam. Fajny przewodnik, dzięki!

Pobierz darmowy eBook

Pobierz darmowy eBook