Bonnieux

Bonnieux to niewielkie prowansalskie miasteczko w masywie Luberon. Planując zwiedzanie Prowansji na pewno warto dodać to miejsce do listy.

Bonnieux to jedno z tych prowansalskich miasteczek, które urzeka każdą swoją uliczką, każdym domem i widokami. Wszystko jest tu piękne i malownicze, a na podziwianiu miasteczka można spędzić cały dzień. Wystarczy jednak godzina, może dwie, a potem warto pojechać odwiedzić inne wspaniałe sąsiednie wioski. Na przykład Lacoste.

W piątki przed południem w Bonnieux odbywa się targ prowansalski. Odwiedzanie miasteczek w Prowansji w dni targowe jest jednym z ulubionych zajęć mieszkańców regionu. Turystów także, dlatego trzeba być przygotowanym na utrudnienia w ruchu tego dnia.

Co robić w Bonnieux?

Po wjeździe samochodem do miasteczka trzeba najpierw zostawić gdzieś pojazd. Darmowy parking sporych rozmiarów znajduje się mniej więcej w połowie wzgórza, na którym zbudowano Bonnieux. Wystarczy jechać pod górę wjeżdżając od strony Lacoste i patrzeć na znaki.

Już pieszo kierujemy się znowu pod górę, bo na szczycie czekają wspaniałe widoki na dolinę oraz niewielki kościół z XII i XV w. Po wchłonięciu widoków oczami i zarejestrowaniu aparatem czas zejść ze wzgórza wąskimi uliczkami podziwiając po drodze kamienice z kolorowymi okiennicami. Czyli prowansalski standard, który chyba nigdy mi się nie znudzi. Jeżeli wypadnie pora lunchu, warto zatrzymać się, by coś przekąsić. Osobiście jadłem w restauracji z widokiem na okolicę, Restaurant Brasserie les Terrasses (adres: Cours Elzéar Pin), którą jak najbardziej polecam.

W czerwcu 2018 miasteczko pojawiło się w międzynarodowych mediach. Wszystko za sprawą śmierci chińskiego miliardera, który pozując do zdjęcia spadł z muru w pobliżu kościoła.

Tuż obok Bonnieux znajduje się Pont Julien. To stary rzymski most zbudowany w 3 w.p.n.e. Mija się go jadąc do miasteczka z Lacoste. Obok mostu jest parking, na którym można się na chwilę zatrzymać, by zobaczyć ten zabytek. Inna znana atrakcja w okolicy to cedrowy las (Foret des Cèdres), do którego jednak nie dotarłem.

Zobacz również: przewodnik po Prowansji

2018-07-11T17:30:12+00:00By |Categories: miasta Lazurowego Wybrzeża|Tags: |
Pobierz 10 pomysłów na Lazurowe Wybrzeże, które ułatwią Tobie zaplanowanie zwiedzania!
Zobacz od razu >>
close-link
Pobierz darmowy eBook!