Village des Bories

Village des Bories to odrestaurowana wioska kamiennych domków zbudowanych bez zaprawy. Znajduje się tuż obok Gordes w sercu Prowansji.

Village des Bories to dawna wioska składająca się z kilkunastu niewielkich chat. Wszystkie one zostały zbudowane bez użycia zaprawy, układając odpowiednio kamienie. Jedni twierdzą, że były stawiane już tysiące lat temu, a drudzy, że bories zaczęto budować w Prowansji w okolicach XVIII w.

Village des Bories wśród atrakcji Gordes

Bories to niewielkie budynki powstałe z kamieni ułożonych bez zaprawy i jakiegokolwiek stałego wsparcia. Zwiedzając Prowansję można je dostrzec przede wszystkim na polach lawendy. Dawniej rolnicy układali je z kamieni, które zebrali na polu, a wewnątrz przechowywali narzędzia. Czasami bories służyły także ludziom jako schronienie przed deszczem, a nawet panującą zarazą.

Dawną osadę zbudowaną w ten właśnie sposób i odrestaurowaną w drugiej połowie XX w. można podziwiać tuż obok prowansalskiego miasteczka Gordes. Zewsząd prowadzą do niej znaki, więc nie trudno tam trafić. Na miejscu znajdują się mniejsze i większe domki mieszkalne, gospodarcze, piece i wszystko inne, co potrzebne było do życia. Nie jest to może największa atrakcja tego pięknego regionu, ale mając trochę czasu po zwiedzeniu opactwa Senanque oraz uroczego Gordes, na pewno warto podjechać zobaczyć te ułożone z kamienia budowle.

Na terenie Prowansji wciąż stoi nawet ponad 3 tys. bories, chociaż budowa nowego kosztuje obecnie nawet tyle, co postawienie dużego nowoczesnego garażu. Tak przynajmniej pisze w swojej książce Prowansja od A do Z Peter Mayle. Wymienia on również 3 typy tego budynku:

en gradin – ze stopniowanymi ścianami i prawie płaskim dachem; en cone – najwyższe ze wszystkich trzech, przypominające kształtem ostry czubek kuli karabinowej, oraz en ruche – z przysadzistym profilem starodawnego ula.

Zwiedzanie Village des Bories

Na zwiedzenie tej atrakcji trzeba przeznaczyć maksymalnie godzinę. Samochodem osobowym można podjechać praktycznie pod samą kasę, a parking jest darmowy. Wstęp kosztuje 6 euro dla osoby dorosłej i 4 euro dla dziecka do 12 roku życia (poniżej wstęp darmowy).

Czynne codziennie od godz. 9, do godz. 20 latem oraz do 17:30 zimą. Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie levillagedesbories.com.

2018-07-16T11:25:55+00:00By |Categories: atrakcje Lazurowego Wybrzeża|Tags: |
Pobierz 10 pomysłów na Lazurowe Wybrzeże, które ułatwią Tobie zaplanowanie zwiedzania!
Zobacz od razu >>
close-link
Pobierz darmowy eBook!