W Sisteron Francuzi więzili Jana Kazimierza Wazę, który później został królem Polski. W miasteczku nazywanym Bramą Prowansji znajduje się okazała cytadela z celą polskiego księcia.

Sisteron leży w północnej części Prowansji i w zasadzie wyznacza granicę tego wspaniałego regionu. Jednak miasteczko nie tylko dlatego jest nazywane Bramą Prowansji. Jest wyjątkowo położone pomiędzy dwiema skałami, a przez środek wiedzie droga z Marsylii do Grenoble i płynie rzeka Durance. Nie trudno sobie wyobrazić, że w przeszłości mieszkańcy mogli decydować, kto może przekroczyć ich teren.

Jedną z takich osób był Napoleon Bonaparte, który przechodził tędy w czasie swoich słynnych 100 dni rozpoczętych na plaży w Golfe-Juan. Szlak, którym szedł do Paryża nazywa się Drogą Napoleona (La Route Napoleon).

Cytadela w Sisteron

Sisteron jest niewielkim miastem Prowansji z wyraźnie górskim charakterem (ze względu na położenie). Spacer uliczkami w otoczeniu kolorowych kamienic będzie z pewnością atrakcją. Jednak tym, co przyciąga turystów jest obszerna cytadela zbudowana na wielkiej skale. Góruje ona nad miasteczkiem i zapewnia na nie wspaniałe widoki.

Cytadela w Sisteron (la Citadelle de Sisteron) była budowana w różnych latach, ale jej początki sięgają XIII w. Zajmuje 10 hektarów, a ze szczytu pozwala dostrzec tereny leżące nawet 150 km dalej. Bilet wstępu na teren obiektu kosztuje 6,60 euro, a godziny otwarcia znajdziesz na stronie citadelledesisteron.fr. Na wizytę w tym miejscu trzeba przeznaczyć minimum godzinę, ale można tam spędzić nawet dwie.

Jednym z ważniejszych gości cytadeli był swego czasu Jan Kazimierz Waza. Polskiego księcia uwięził tu w 1639 r. kardynał Richelieu, a powodem miało być rzekome spiskowanie z Hiszpanią przeciwko Francji. Przyszły król Polski był przetrzymywany w wieży cytadeli, a w jego celi można zobaczyć w jakich warunkach czekał na uwolnienie.

Zwiedzanie Sisteron

Miasteczko najlepiej zwiedzić podczas pobytu w Prowansji, objeżdżając urocze wioski i atrakcje tego regonu. Najwygodniej będzie dotrzeć tu samochodem (parkingi są w centrum), ale to nie jedyny sposób. Dociera tu pociąg regionalny TER z Marsylii, a także autobusy.

Regionalnym przysmakiem jest słynna jagnięcina z Sisteron. Wyjątkowy smak mięso zawdzięcza jagniętom wypasanym na pastwiskach pełnych dziko rosnących ziół. Mięso z tego regionu należy do cenionych dań.