Les Mines de Bruoux to stara i nieczynna kopalnia ochry leżąca w centrum Prowansji. Można zwiedzić jej długie korytarze, a przy okazji ochłodzić się podczas upalnego lata w regionie.

Les Mines de Bruoux to kopalnia ochry, która obecnie jest atrakcją turystyczną Prowansji. To oczywiście nie jedyne takie miejsce na szlaku ochry. Inne opisałem m.in. w artykule o miasteczku Roussillon. Kopalnia ma tę przewagę nad pozostałymi ochrowymi atrakcjami w okolicy, że w jej wnętrzu panuje niska temperatura, co nie jest bez znaczenia latem na południu Francji.

Les Mines de Bruoux na ochrowym szlaku Prowansji

Les Mines de Bruoux działała przez 100 lat, od 1848 r. W tym czasie w wyniku ręcznego wydobycia powstało ponad 40 km korytarzy wysokich na 15 metrów. Trasa zwiedzania kopalni ma 1,2 km (ok. 50 min spaceru), a wewnątrz panuje temperatura 10 st. C. Warto o tym pamiętać planując zwiedzanie, także latem! W kopalni jest naprawdę chłodno i chociaż może to być przyjemne orzeźwienie po upale panującym na zewnątrz, po chwili spędzonej w środku robi się człowiekowi zwyczajnie zimno. Bluza z długim rękawem na pewno się przyda.

Kopalnia ochry jest czynna od 12 lutego do 15 listopada w godz. 10 – 18 (do godz. 19 w lipcu i sierpniu). Zwiedza się wyłącznie w grupach do 25 osób, z przewodnikiem. Nie ma obowiązku rezerwacji zwiedzania, ale jest to bardzo zalecane, ponieważ w sezonie bywa tu sporo turystów, a spacery organizowane są w wyznaczonych godzinach. Wystarczy zadzwonić, aby zrobić rezerwację. Pracownicy mówią po angielsku.

Bilet wstępu kosztuje od 7,90 do 8,90 euro i zależy od pory roku. Dostępne są także bilety zniżkowe, a w ramach promocji z biletem Mines de Bruoux można taniej zwiedzić np. zamek w Lourmarin. Darmowy parking dla samochodów jest tuż obok kopalni.

Ta atrakcja znajduje się pod adresem 1434 Route de Croagnes, 84400 Gargas. Dodatkowe informacje (w tym ceny oraz godziny zwiedzania) znajdziesz na stronie minesdebruoux.fr.