Nieprzerwana Majówka 2019 może mieć nawet aż 9 dni. To idealny czas na zwiedzanie Lazurowego Wybrzeża! Jak zaplanować tak długi weekend we Francji? Podpowiadam w tym artykule.

Majówka 2019 zapowiada się jako całkiem długi wypoczynek. Jeżeli zaplanujesz kilka dni urlopu, możesz spędzić ten wyjątkowo długi weekend na Lazurowym Wybrzeżu lub w Prowansji. W najkorzystniejszym układzie będzie to aż 9 dni, od 27 kwietnia do 5 maja. Co robić w tym czasie na Lazurowym Wybrzeżu? Poniżej przygotowałem kilka pomysłów! Wystarczy klikać w podane linki, aby poznać szczegóły danego miejsca.

Majówka 2019 na Lazurowym Wybrzeżu

Pogoda w maju na Lazurowym Wybrzeżu to zwykle słońce i temperatury ok. 20 st. C. Czasami zdarzają się deszcze, ale nie powinny trwać dzień po dniu. Te warunki sprawią, że majówka na Lazurowym Wybrzeżu będzie oczywiście świetną okazją do opalania na plaży. Woda nie będzie jeszcze wtedy mocno nagrzana, ale turyści zwykle i tak korzystają już z morskich kąpieli.

Poza leniuchowaniem na plaży warto odkryć urocze średniowieczne miasteczka w regionie oraz wspaniałe nadmorskie trasy wędrowne. Tak może wyglądać przykładowy plan pobytu (dni można realizować w dowolnej kolejności i dostosowywać program do pogody oraz chęci):

Majówka 2019 – plan pobytu na Lazurowym Wybrzeżu:

  • 27 i 28 kwietnia: czas przyjazdu lub przylotu do Francji. Najlepiej nocować w Nicei lub okolicach, bo tu jest najwięcej atrakcji. Zobacz: noclegi w Nicei.
  • 29 kwietnia: mając tyle dni do dyspozycji warto zacząć od odpoczynku na plaży. W Nicei mamy plaże kamieniste, ale w okolicy są żwirowe i piaszczyste. Zobacz: plaże na Lazurowym Wybrzeżu.
  • 30 kwietnia: czas ruszyć na zwiedzanie! Jeżeli twój nocleg będzie w Nicei to na pewno zwiedzisz stolicę Lazurowego Wybrzeża niejako przy okazji, rano lub wieczorem. Dlatego dzisiaj proponuję udać się do Monako. Dojedziesz tam autem, pociągiem lub autobusem, np. nr 100 ze Starego Portu w Nicei. Tylko nie wybieraj autostrady, bo ominą cię wspaniałe widoki!
  • 1 maja: święto pracy jest dniem wolnym także we Francji, ale bez obaw – niektóre sklepy spożywcze będą czynne. Pamiętaj jednak, że tego dnia nie działa transport publiczny w Nicei (i pewnie innych miastach także, ale pociągi kursują). Zwykle proponuję przeplatać zwiedzanie i plażowanie, dlatego dzisiaj warto odpocząć na plaży. Polecam szczególnie plażę w Villefranche-sur-Mer. Przy okazji zwiedzisz to piękne miasteczko. Leży naprawdę blisko Nicei.
  • 2 maja: tym razem proponuję zobaczyć słynne Cannes. Najlepiej wybrać się autem, ale możesz też skorzystać z pociągu lub autobusu nr 200 z Promenady Anglików w Nicei. W Cannes nie ma wielu atrakcji, dlatego nie trzeba przeznaczać całego dnia na zwiedzanie. Chyba, że chcesz odpocząć na piaszczystej plaży w centrum. Osobiście polecam jednak popłynąć promem na Wyspy Leryńskie, ewentualnie zwiedzić leżące między Cannes, a Niceą miasteczko Antibes. Jest urocze!
  • 3 maja: tego dnia proponuję połączyć plażowanie i zwiedzanie. I to nie byle czego! Warto przecież zobaczyć luksusowy kurort Saint Tropez i muzeum Żandarma, a potem plażować na pobliskiej piaszczystej plaży Pampelonne.
  • 4 maja: podczas pobytu na Lazurowym Wybrzeżu – jeśli masz do dyspozycji auto (jeśli nie to koniecznie je wypożycz tutaj), nie może zabraknąć zwiedzania kanionu Verdon. To piękna naturalna atrakcja Francji, w dodatku leży zaledwie ok. 2 h jazdy z Nicei.
  • 5 maja: ostatniego dnia warto jeszcze zobaczyć chociaż przez chwilę średniowieczne miasteczko Vence, w którym żył Witold Gombrowicz. Jeżeli wystarczy czasu polecam też podjechać do leżącego obok Saint-Paul de Vence. Potem trzeba już raczej będzie kończyć majówkę.

Oczywiście wszystkie te miejsca możesz zwiedzić ze mną, bo pracuję jako polski przewodnik na Lazurowym Wybrzeżu. Jeżeli wolisz samodzielne zwiedzanie, polecam moje ebooki w plikach PDF, które można pobrać w sekcji zwiedzanie.

Majówka 2019 – Prowansja to również świetny pomysł!

Majówka w Prowansji to również świetny pomysł na wiosenny pobyt we Francji. Oczywiście najlepiej połączyć zwiedzanie i odkryć oba regiony: Lazurowe Wybrzeże i Prowansję. Wystarczy samochód, bo najpiękniejsze zakątki Prowansji dzieli od Nicei i Monako zaledwie 2,5 godz. jazdy. Pogoda w maju w Prowansji to słońce i przyjemne temperatury pow. 20 st.

W Prowansji polecam zatrzymać się np. w tym świetnym obiekcie. To cały duży apartament dla dużej rodziny lub dwóch mniejszych. Na terenie posiadłości jest duży basen i darmowy parking. W dodatku wszystko mieści tuż obok Gordes, czyli jednego z najpiękniejszych prowansalskich miasteczek.

Mając samochód i nocleg polecam pojeździć po okolicy. Na kwitnące pola lawendy będzie jeszcze niestety zbyt wcześnie, ale i tak będzie co robić! Na pewno warto odwiedzić takie miasteczka jak Fontaine de Vaucluse, Saignon, L’Isle-sur-la-Sorgue, Awinion, Les Baux-de-Provence, Roussillon, Arles i Aix-en-Provence. Zwiedzanie można zakończyć w Marsylii, która jest stolicą Prowansji. Wszystkie te miejsca opisuje mój obszerny przewodnik po Prowansji.

O tym, jak zwiedzać Prowansję napisałem w artykule: zwiedzanie Prowansji. Znajdziesz tam gotowe plany i sporo porad.

Jeżeli masz pytania związane z Majówką 2019 we Francji to śmiało zadaj je w komentarzu poniżej (nie trzeba się rejestrować!). Chętnie pomogę.