Nicea, miasto partnerskie Gdańska to stolica Lazurowego Wybrzeża. Mieszka tu ok. 350 tys. ludzi z całego świata, co tworzy kulturową mieszankę widoczną na każdym kroku. Nadmorska promenada ma aż 7 km długości, a z trzech stron miasto otaczają góry. Do Nicei warto przyjechać o każdej porze roku!
Nicea to miasto kosmopolityczne. Spotkasz tu ludzi z całego świata, usłyszysz wszystkie możliwe języki i zjesz dania z najodleglejszych zakątków. Nicea to także miasto we Francji, ale stosunkowo krótko! Dopiero w 1860 r. Nicea i wszystkie okoliczne regony zostały trwale przyłączone do Francji. Wcześniejsze losy tych terenów były bardzo burzliwe, a karty historii są wypełnione licznymi bitwami.
Zobacz również: Nicea przewodnik – trasy zwiedzania, opisy atrakcji, ceny i wiele więcej!
Zawartość:
Nicea – stolica Lazurowego Wybrzeża
Nicea to nieformalna stolica Lazurowego Wybrzeża, w której warto się zatrzymać na wakacje. Przez większość dni w roku świeci tu słońce, a klimat jest łagodny. Oznacza to, że lato jest ciepłe (a czasami wręcz upalne), a zimy bez mrozów. Największym plusem jest jednak brak wahań temperatury i nagłych załamań pogody. Zmienia się ona stopniowo, co korzystnie wpływa na nastroje mieszkańców. Pogoda w Nicei sprzyja także turystom odwiedzającym miasto późną jesienią. W październiku jest tu zwykle tak słonecznie i ciepło, jak w Polsce bywa w maju, a niekiedy i w czerwcu.
W Nicei ostatnie lata swojego życia spędził Sławomir Mrożek. Mieszkał w centrum, przy avenue des Fleurs. Jeszcze niedawno na domofonie można było znaleźć jego nazwisko.
Nicea jest idealnym miastem dla turystów i naprawdę warto mieć tu swoją bazę noclegową zwiedzając Lazurowe Wybrzeże! Miasto można zwiedzić pieszo lub korzystając z wygodnego i taniego systemu transportu publicznego.
Komunikacja miejska w Nicei
Skoro o transporcie miejskim mowa, to dorzucę kilka zdań o komunikacji publicznej w Nicei. Na początek trzeba wiedzieć, że bilet komunikacji miejskiej upoważnia do przejazdów linią tramwajową T1, T2 i T3 oraz autobusami. Zwykły kosztuje 1,70 euro i nazywa się SOLO. Niestety automaty biletowe znajdują się tylko wzdłuż linii tramwajowej. Skasowany bilet jest ważny 74 minuty i umożliwia przesiadki. Przeczytaj więcej: transport publiczny w Nicei (także dojazd z lotniska oraz do okolicznych atrakcji).
Atrakcje Nicei
W Nicei nie można się nudzić! Atrakcje Nicei to wspaniałe punkty widokowe, piękna architektura, muzea z ciekawymi kolekcjami sztuki, a także śródziemnomorski charakter miasta wymieszany z francusko – włoskim stylem życia. Chociaż zwiedzanie Nicei z przewodnikiem zajmuje zwykle ok. 2,5 – 3 h, na samodzielne zwiedzanie miasta warto przeznaczyć cały dzień. Spacerując można zobaczyć m.in. te miejsca:
Stare Miasto w Nicei
Stare Miasto w Nicei to wąskie uliczki, kolorowe kamienice i zapach jedzenia. Nie trzeba mieć specjalnego planu, aby je zwiedzić. Wystarczy iść przed siebie i gubić się w labiryncie przejść i uliczek. W ten sposób odkryjesz wiele ciekawych knajpek, restauracji oraz sklepów z produktami prowansalskimi i francuskimi.
Na Starym Mieście znajduje się największy targ prowansalski w regionie – Cours Saleya. Jest czynny przez cały tydzień, ale w poniedziałki swoje produkty wystawiają tu antykwariusze z okolicy. Na targowisku można kupić kwiaty, pamiątki oraz świeże produkty spożywcze, w tym słynny naleśnik z mąki z ciecierzycy – Socca.
Wzgórze Zamkowe
Najlepszy punkt widokowy w Nicei zapewnia Wzgórze Zamkowe. Zamku nie ma tam od XVIII w., ale rozległy park miejski ze sztucznym wodospadem są nie lada atrakcją. Na górę można się wspiąć jedną z wielu dróg. Tuż przy Promenadzie Anglików znajdują się schody, a pod nimi darmowa winda, do której dojście wykuli w skale więźniowie.
Będąc na Wzgórzu Zamkowym nie przegap jego drugiej strony! Turyści zwykle docierają tylko na punkt widokowy nad wodospadem. To faktycznie najlepsze miejsce, by zobaczyć całe miasto, ale z drugiej strony wzgórza czeka wspaniały widok na Stary Port, dom Eltona Johna i wzgórze Mont Boron.
Promenada Anglików w Nicei
Długa na 7 km nadmorska promenada to chyba najważniejsza atrakcja miasta. Promenada Anglików biegnie wzdłuż miejskiej plaży, a spacerując można podziwiać zabytkowe hotele zbudowane w XIX w. dla angielskiej arystokracji, ale także plażowiczów oraz amatorów uprawiania sportu. Prawdę mówiąc tych ostatnich jest na promenadzie najwięcej. Od świtu do zmierzchu biegają oni tu, jeżdżą na rolkach, rowerach i deskach.
Promenada Anglików została niedawno wyremontowana i obsadzona dodatkowymi palmami. Warto tu przyjść nie tylko w ciągu dnia, ale także o wschodzie i zachodzie słońca. Kilka ciekawych atrakcji, które miniesz spacerując po promenadzie to: Hotel Le Negresco, Muzeum Massena, kopia Statuy Wolności, szpital dziecięcy imienia Lenvala, który był polskim Żydem.
Stary Port
Stary Port w Nicei to przyjemne miejsce na spacery, ale też na kolację. Wybór dobrych restauracji jest tu ogromny, a turystów nawet w sezonie jakby mniej. Wszystko przez Wzgórze Zamkowe, które oddziela port od centrum miasta. Odkąd jednak port połączono z lotniskiem tramwajem T2, okolica ta staje się coraz popularniejsza.
Z portu w Nicei odjeżdża autobus numer 100 do Monako i Menton (za kościołem). W pobliżu znajduje się Bulwar Lecha Wałęsy, bo Nicea to miasto partnerskie Gdańska.
Plac Massena i Promenada Paillon
Plac Massena to główny plac miejski. Co ciekawe, dawniej w jego miejscu był most łączący Stare Miasto z Nowym Miastem. Rzeka wciąż płynie pod placem, ale została zabudowana. Dzięki temu powstała długa i zielona Promenada Paillon z licznymi fontannami.
Na Placu Massena co roku odbywa się wielki karnawał w Nicei – impreza, która przyciąga tysiące turystów z całego świata, a w Polsce jest mało znana. Uwagę turystów przykuwa tu goły Apollo stojący na środku okrągłej Fontanny Słońca, a także posągi siedzące na wysokich słupach. Te ostatnie są instalacją artystyczną i symbolizują dialog między kontynentami.
Spacerując na północ wzdłuż torów tramwajowych dotrzemy do głównej ulicy handlowej Nicei – Avenue Jean Medecin, a skręcając przed wiaduktem w lewo (ok. 900 m od Placu Massena) znajdziemy się przed głównym dworcem kolejowym.
Plac Garibaldiego
Plac Garibaldiego to kolejny okazały plac w Nicei. Na jednym z jego rogów znajduje się słynna restauracja z owocami morza, Cafe de Turin. Są tu również delikatesy Monoprix i stacja przesiadkowa pomiędzy tramwajem T1, a T2. Plac Garibaldiego to chyba najbardziej włoskie miejsce w mieście. Kolorowe fasady domów dookoła zostały wymalowane, ale wyglądają jak prawdziwe. To przykład malarstwa iluzjonistycznego, bardzo popularnego we Francji.
Z Placu Garibaldiego można łatwo dotrzeć do Starego Portu w Nicei lub na ulicę Bonaparte, gdzie znajduje się kilka przyjemnych restauracji i kawiarnii.
Dzielnica Cimiez
Nieco dalej od centrum miasta znajduje się dzielnica Cimiez. Pełno tam okazałych willi arystokratycznych, ale główną atrakcją są ruiny antycznego amfiteatru, gaj oliwny oraz klasztor i ogród Franciszkanów. Można tu również odwiedzić 2 ciekawe muzea: Muzeum Chagalla oraz Muzeum Matisse’a.
Cimiez to dzielnica, do której turyści zaglądają rzadziej. Poza muzeami jest to raczej miejsce spokojne, chętnie odwiedzane przez mieszkańców miasta.
Park Phoenix
Park Phoenix to niewielkie zoo oraz ogromna szklarnia z ogrodem tropikalnym i flamingami. Znajduje się tuż obok lotniska, a z centrum można tam łatwo dotrzeć tramwajem T2. Tuż obok parku jest przystanek początkowy kilku ważnych autobusów do innych miast: 200 do Antibes i Cannes, 400 do Saint-Paul de Vence i Vence oraz 500 do Grasse.
Po czym poznać turystę w Nicei? Po tym, że czeka, kiedy światło jest czerwone. Mieszkańcy Nicei i innych miast Lazurowego Wybrzeża przechodzą przez ulicę także na czerwonym świetle i jest to powszechnie akceptowane. Z tego powodu warto ostrożnie jeździć samochodem, by w razie potrzeby móc się natychmiast zatrzymać.
Wzgórze Mont Boron
Wzgórze Mont Boron to rozległy park miejski, idealny na piknik w cieniu drzew, a zarazem kolejne miejsce, do którego turyści nie docierają. Właśnie tam swoją letnią rezydencję ma sir Elton John. Ze wzgórza można podziwiać piękne widoki na całą okolicę, szczególnie na miasteczko Villefranche-sur-Mer, które jest z jego drugiej strony.
Plaża w Nicei
Ogromnym atutem miasta jest także długa na kilka kilometrów plaża. Trzeba jednak wiedzieć, że plaża w Nicei jest kamienista! Dlatego warto mieć ze sobą specjalne obuwie do plażowania. Można je kupić w wielu miejscach w pobliżu plaży. Kosztuje między 8, a 10 euro. Znacznie ładniejsze plaże znajdziesz jednak poza Niceą. Moja ulubiona plaża Lazurowego Wybrzeża jest w Villefranche-sur-Mer, tuż za Niceą w kierunku Monaco.
Muzea w Nicei
Nicea jest rajem dla miłośników sztuki. W mieście znajduje się kilkanaście muzeów, z których co najmniej kilka zdecydowanie warto odwiedzić. Mam tu na myśli chociażby wspomniane już Muzeum Chagalla i Matisse’a, ale także Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Sztuki Naiwnej (w którym znajdują się m.in. dzieła Nikifora!) oraz Muzeum Massena.
Wstęp do większości muzeów w mieście jest możliwy na ten sam bilet. Bilet za 15 euro upoważnia do odwiedzin w ciągu 72 h, są też inne opcje biletowe. Trzeba jednak wiedzieć, że np. Muzeum Chagalla ma własne bilety, bo nie należy do miasta.
Wszystkie atrakcje Nicei oraz plany zwiedzania i porady dla turystów znajdziesz w moim przewodniku po Nicei.
Noclegi w Nicei
Nicea oferuje rozbudowaną bazę noclegową. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Do wyboru są hotele oraz apartamenty prywatne airbnb. Wiele różnych możliwości opisałem w osobnych artykułach: noclegi na Lazurowym Wybrzeżu.
Planując wczasy w regionie warto rozważyć właśnie Niceę na swoją bazę noclegową. Szczególnie jeśli chcesz się przemieszczać transportem publicznym. Większość ciekawych atrakcji w regionie znajduje się w okolicy Nicei i można do nich dotrzeć tanio autobusami oraz pociągiem.
Jedzenie w Nicei
W Nicei można znaleźć restauracje serwujące kuchnię z całego świata. Najwięcej lokali jest oczywiście nastawionych przede wszystkim na turystów, ale jest wiele przyjemnych miejsc, do których zaglądają głównie mieszkańcy. O tym co i gdzie zjeść w Nicei napisałem w osobnym artykule: Jedzenie w Nicei. Warto przy tym wspomnieć, że Nicea ma własną halę z jedzeniem. To Gare du Sud – dawny dworzec kolejowy. Obok niego znajduje się targowisko Liberation, które odwiedzają głównie mieszkańcy miasta.
Wycieczki na Lazurowe Wybrzeże i do Nicei
Organizując wycieczki na Lazurowe Wybrzeże warto wybrać Niceę jako miejsce wypadowe i stąd ruszać na wyprawy do okolicznych miast Lazurowego Wybrzeża i atrakcji Lazurowego Wybrzeża. Najlepiej przyjechać w maju (poza pierwszym długim weekendem), kiedy turystów nie ma aż tak wielu, a pogoda jest już wakacyjna. W wakacje w regionie jest mnóstwo turystów. Nieco spokojniej robi się we wrześniu i październiku, kiedy wciąż jest ciepło i można pływać w morzu.
Będąc w Nicei warto pamiętać, że sjesta trwa od godz. 12 do 14. Zakupy spożywcze najlepiej robić zaraz po godz. 14. Wtedy w sklepach są zwykle pustki.
Samoloty do Nicei
Do Nicei można dolecieć m.in. Lufthansą z przesiadkami, np. w Monachium, WizzAir z Warszawy oraz polskim LOTem, który oferuje sezonowe połączenia samolotowe z Polski do Nicei. Podróż samochodem – mimo, że zapewnia widoki, bo wiedzie przez Alpy, trwa ok. 15 – 18 godzin.
Witam. Proszę o informację czy mogę liczyć na Pana rekomendacje jeśli chodzi o nocleg i transport w czasie wyścigu F1? Jak rozwiązać ten problem?
Dzień dobry. Zachęcam do zamówienia mojego przewodnika, w którym podaję ciekawe miejsca noclegowe i opisuję cały region: https://lazurowewybrzeze.pl. Na F1 to już dość późno. Wybór będzie raczej niewielki, a ceny wysokie. Dojazd do Monako zdecydowanie tylko pociągiem z Nicei. Będą tłumy i korki, auta nie polecam. Miłego pobytu.
Dzień dobry,
Bardzo przystępie napisał Pan wszystkie informacje, aż przyjemnie się czyta :)
Mam pytanie o samochody z Formuły 1 , czy można je oglądać poza sezonem w jakimś miejscu? Chodzi o rodzinę z dwoma małymi (7, 9 lat) chłopcami, którzy chcą samochody pooglądać, proszę o informację jak to najlepiej zrobić wg Pana.
Gdzie najlepiej spać w miarę budżetowo i wynająć samochód aby pojechać do Monaco i jak jest z przekroczeniem granicy z Francji do Monaco, czy wystarczy dowód osobisty czy wymagane są paszporty.
Gdzie Pana zdaniem najlepiej jeść i czy maj/czerwiec wystarczy tylko bagaż podręczny, chodzi o pogodę czy to lato czy trzeba się przygotować na chłodniejsze/deszczowe dni (wyjazd na 7 dni).
Bardzo dziękuję z góry za informacje zwrotne, pomocne linki, podpowiedzi.
Pozdrawiam serdecznie
Beata Porydzaj
Dzień dobry. Dziękuję za miłe słowa. Te pytania dostaję regularnie od moich czytelników, dlatego napisałem przewodnik, który pozwoli się świetnie przygotować do pobytu na Lazurowym Wybrzeżu. Zachęcam do zakupu: https://lazurowewybrzeze.pl. Kolekcja aut księcia jest ogólnodostępna (wstęp płatny) i tam można zobaczyć również bolidy F1. O tym gdzie dobrze zjeść to mam nawet osobny przewodnik kulinarny, również polecam (zakładka sklep u góry). Nie trzeba mieć paszportów. Miłego pobytu :).
dzien dobry Panie Tomku! planuje maly wypad do Nicei na Wielkanoc, jak to wyglaa na miejscu w czasie swiat? czy restauracje i inne atrakcje sa pozamykane? ewentualnie prosilbym o jakies sugestie co mozna by bylo odwiedzic w tamytm czasie. :) z gory dziekuje za info :)
Dzień dobry. Francuzi nie świętują tak jak Polacy. Zdecydowana większość będzie czynna. Atrakcje i wszystko inne opisałem w swoim przewodniku, który serdecznie polecam: https://lazurowewybrzeze.pl ! Miłego pobytu :)
Witam jak wyglada sytuacja z promem do Monako ? Ile mniej więcej kosztuje i skąd płynie ? Pozdrawiam
Dzień dobry. To atrakcja sezonowa. 3 razy w tygodniu pływa. Szczegóły tutaj: https://www.trans-cote-azur.com/depart-nice/croisiere-bateau-monaco/
Panie Tomku, czy w Nicei (lub okolicach) jest możliwość wzięcia udziału w zorganizowanych podchodach po mieście? Nie wiem, czy dobrze to nazywam, ale szukam takiej formy zabawy, gdzie uczestnicy posiadając wskazówki, sami odkrywają dokąd powinni się udać…. Braliśmy w czymś takim udział w Zadarze – świetnie się bawiliśmy i rozpoznaliśmy miasto…. Czy w Nicei sa może takie atrakcje?
Drugie pytanie, jeśli chodzi o warte uwagi miejsca, to bardzo dużo Pan napisał, ale mi brakuje informacji o jakiś warsztatach np robienia Socca, czy czy jakiś innych warsztatach ale charakterystycznych dla okolicy. Jedziemy do Niecei 17.02-24.02 mając pełną świadomość, że nie jest to czas na morskie kąpiele, pozostaje zatem zwiedzania. Chcielibyśmy, żeby nasza młodzież doświadczyła czegoś więcej niż samo odhaczanie widoków. Może nam Pan coś podpowiedzieć?
pozdrawiam
Ania
Dzień dobry. Nie wiem, czy ktoś organizuje zwiedzanie z grą miejską, nie słyszałem o tym. Będziecie akurat w czasie karnawału w Nicei i święta cytryn w Menton, więc i tak będzie co robić :). Warsztaty kulinarne organizują różne osoby w okolicy. Na pewno można znaleźć ich oferty w airbnb. Miłego pobytu :).
Dziękuję Panie Tomaszu ! Nie wiedziałam, że to się nazywa gra miejska, he, he… To spróbuję poszukać po tym słowie.
Jeśli chodzi o imprezy podczas karnawału to przeczytałam Pana artykuł i weszłam na stronę z biletami i nadal nie rozumiem, czy uczestnictwo w tych atrakcjach to tylko oglądanie, czy jeszcze coś można robić?
w czasie karnawału można oczywiście potańczyć i się bawić, ale poza tym są to barwne parady i wystawy.
Dzień dobry panie Tomku. Czy mi się tylko wydaje, czy rzeczywiście w Nicei i okolicach jest bardziej czysto? Byłem dwa tygodnie temu przez kilka dni. Po trzech latach. I wydaje mi się, że jest mniej śmieci i petów na ulicach. A wszyscy palą tak samo dużo i wszędzie. Za to w Monaco jakby trochę więcej.
Dzień dobry. Prawdę mówiąc nie zauważyłem. Ogólnie nigdy nie powiem, że Nicea jest brudna (w centrum), ale nie zauważam zmiany. Psich kup wszędzie też tyle samo, czyli dużo :D. W Monako też nie widuję bałaganu i zmiany :). Pan ma jednak przewagę w porównaniu, bo miał przerwę pomiędzy oględzinami :).
Oczywiście, Nicea nie była wcześniej brudna, ale jest jakby trochę mniej petów i papierków na przystankach. Być może jakoś samo się to zmienia na + (świadomość mieszkańców itp.) I faktycznie, po kilku latach widać różnicę. A może po prostu jest tak samo jak w Monaco i stąd takie obserwacje ;-)
Coraz bardziej mi się tam podoba i świetnie się tam czuję.
Pozdrawiam.
Witam Panie Tomku. Spontanicznie wybieramy sie do Nicei w weekend. Chcialam Pana zapytac o mozliwosc zostawienia gdzies na dworcu walizek. Czy sa tam dostepne takie schowki? Przylot do Nicei mamy juz o 7:30 i zostajemy tylko dwa dni. Nie chcielibysmy tracic czasu i ruszyc w miasto.
Dzień dobry. Byłem na urlopie, pewnie już byliście w Nicei i odkryliście, że na dworcu jest przechowalnia bagażów? :)
Dzień dobry!
Pod koniec sierpnia wybieramy się do Nicei.
Planujemy poruszać się tylko komunikacją miejską i pociągami.
Chcielibyśmy zapytać jakie bilety najkorzystniej kupić, aby zobaczyć jak najwięcej, a wydać w miarę możliwości jak najmniej (1 bilet normalny, 1 studencki) :)
Będziemy w Nicei tydzień (czw-czw), musimy dojechać z lotniska do centrum i z powrotem oraz chcielibyśmy dotrzeć m.in. do Monako, Cannes, miasteczek wokół Nicei oraz do San Remo.
Z góry dziękujemy za odpowiedź i pozdrawiamy z Trójmiasta :)
Karolina, Maciek
Cześć. To trudne pytanie, bo wszystko zależy od wybranych autobusów i miejsca noclegu. Myślę, że warto kupić jeden bilet MULTI10, który możecie kasować od razu dla Waszej dwójki. Przyda się na trasie z lotniska do noclegu. W samej Nicei, w zależności od miejsca noclegowego, zwykle można wszędzie dojść pieszo. Pozostałe miasteczka – bilety u kierowców. Jeśli chcecie podróżować tanio to pociąg przyda Wam się tylko do San Remo. Miłego pobytu :).
Dzień dobry. Chciałabym zapytać, czy w Nicei jest nocna komunikacja miejska. Będę musiała dotrzeć na lotnisko z dzielnicy St Roch już na 4 rano. Wolałabym nie korzystać z taxi/uberów.
Tramwaje jeżdżą od ok. 4:30 dopiero. Raczej trzeba wziąć taxi lub ubera.
Dzień dobry Panie Tomaszu. Śledzimy Pana wpisy od kilku lat i bardzo je cenimy. Początkiem lipca planujemy pierwszy raz spędzić w Nicei tydzień urlopu. Wybieramy się samochodem, ponieważ chcielibyśmy też podjechać w okolice Valensole, żeby zobaczyć pola kwitnącej lawendy oraz pojeździć po okolicznych miasteczkach. Hotel, w którym dokonaliśmy rezerwacji w Nicei (przy Boulevard Du Général Louis Delfino Riquier) nie daje jednak pewności, że w dniu przyjazdu na ich parkingu będzie wole miejsce, z którego będziemy mogli skorzystać. Chcemy zostawić samochód na w bezpiecznym miejscu, ale też żeby był pod ręką. Czy mógłby Pan coś polecić? Wiem, że w Nicei jest sieć parkingów publicznych, gdyby hotelowy parking był pełny myśleliśmy np. o Parkingu Marshall (ok. 1 km od naszego hotelu), ale czy np. w dniu przyjazdu można tam swobodnie zostawić samochód np. na kilka dni (oczywiście za opłatą), czy też trzeba zrobić rezerwację wcześniej? Jeżeli mógłby Pan dać wskazówkę lub coś doradzić w tej sprawie będę wdzięczny. Pozdrawiam serdecznie
Sebastian
Dzień dobry. Dawno na nich nie parkowałem, ale zwykle było tak, że po zaparkowaniu trzeba było podejść z bilecikiem do budki z pracownikiem i poprosić go o taryfę np. na tydzień (ok. 111 EUR). Wtedy można przez dany okres wjeżdżać i wyjeżdżać bez limitu. Oczywiście to nie gwarantuje wolnych miejsc parkingowych. W razie czego tam jest też kilka parkingów Indigo w okolicy. Miłego pobytu!
Panie Tomaszu, bardzo dziękuję za odpowiedź i za wskazówkę :) Pozdrawiam
Dobry wieczór.
Z góry przepraszam za głupie pytanie. 2 piętro w Nicei, która to kondygnacja? Druga, czy trzecia.
Z piętrami tu jest jak w Polsce :). Parter to RDC, a potem mamy piętra.
„Po czym poznać turystę w Nicei? Po tym, że czeka, kiedy światło jest czerwone. Mieszkańcy Nicei i innych miast Lazurowego Wybrzeża przechodzą przez ulicę także na czerwonym świetle i jest to powszechnie akceptowane” – PRAWDA, PRAWDA I JESZCZE RAZ PRAWDA! Powiem szczerze, że byłam zszokowana tym widokiem bo ludzie wprost wchodzili przed nadjeżdżające samochody, a nawet lawirowali między pędzącymi samochodami – staruszkowie, ludzie dojrzali oraz młodzi.
Witaj Tomku,
Częściowo po lekturze Twojego przewodnika w sierpniu ubiegłego roku wybraliśmy się wraz z żoną na długi weekend do Nicei. Również za Twoja radą spędziliśmy dzień w Villefranche Sur Mer. I… zakochaliśmy się w tym rejonie. Efekt jest taki, ze w tym roku spędzamy wraz z dziećmi wakacje w Villefranche. Właśnie dziś kupiłem bilety na lipiec. Dzięki Tomku za indpirację, nadal śledzę Twój przewodnik i nie mogę się doczekać wyjazdu.
Pozdrawiam,
(Również) Tomek
Bardzo mi miło i serdecznie dziękuję za miły komentarz! Życzę udanego wakacyjnego pobytu! :)
Mnie plaża w Vilelfranche Sur Mer rozczarowała – bardzo wąska, zatłoczona strasznie, a nad głowami (dosłownie) jeżdżą samochody i chodzą ludzie (promenada 2 metry nad głową). Czułam się niezręcznie gdy ludzie siedzieli nade mną, a ja pod nimi leżałam rozłożona „plackiem”. Nie mniej jednak Lazurowe Wybrzeże polecam! Piękną i najlepszą dla mnie plażą jest plaża Mala przy miejscowości Cap D’ail – urocza, położona w małej zatoczce z domkami wybudowanymi na skałach. Do plaży trzeba dojść kawałeczek, ale przez to jest mniej ludzi i „krzyczących” dzieci ;-)
Witam. Właśnie wróciłam z Lazurowego Wybrzeża i chciałam bardzo podziękować za lazurowyprzewodnik bo dzięki niemu mój pobyt był o wiele przyjemniejszy. Wskazówki były bardzo pomocne i poruszanie się po okolicy nie sprawiało mi najmniejszego problemu.
Piękne miejsce.
Dziękuję i pozdrawiam
Beata
Serdecznie dziękuję za miłe słowa i komentarz! Cieszę się, że przewodnik jest przydatny :).
Dzień dobry Panie Tomku!
Podczas EURO 2016 mieliśmy nie tylko okazję być na zwycięskim meczu Polaków w Nicei ale również przyjemność poznać Pana. Cała nasza grupa była pod ogromnym wrażeniem Pana profesjonalizmu, który objawiał się w każdym calu: punktualny, słowny, niezwykle kontaktowy i znający znakomicie historię odwiedzanych miejsc a także ciekawostki, które sprawiały, że wycieczki z Panem w żadnym momencie nie stawały się nudne czy monotonne. Przewodnik na złoty medal! BRAWO TY! Pozdrawiamy gorąco!
Serdecznie dziękuję! Bardzo się cieszę, że się podobało, bo i dla mnie to była przyjemność pracować z Państwem :). Pozdrawiam całą sympatyczną ekipę!
Witam serdecznie
Jade z dzieciakami ( 5 i 7 lat ) do Sanremo i bedzie to nasza „sypialnia” .Chcemy zwiedzic …zobaczyc najwiecej ile sie uda.Jade samochodem i na temat korkow i parkingow juz cos czytalem , ale chcialem zapytac o cos innego.Czy jest mozliwosc wynajecia jakiejs lodki czy motorowki na dzien czy dwa oraz czy sa jakies plaze gdzie dzieci beda bezpiecznie mogly sie pluskac pod okiem ratownika.I jeszcze jedno…czy sa baseny gdzie mozna z dziecmi poplywac
Wielki szacun za pomysl , naklad pracy i pomoc rodakom w odkrywaniu nowych miejsc….
Pozdrawiam
Greg
Witam.
Baseny dla dzieciaków i starszych znajdziecie w Marineland: http://lazurowyprzewodnik.pl/marineland-antibes-park-rozrywki/. Z plażami to różnie. Te w Nicei są strzeżone co kawałek. Przyznam, że nie zwróciłem uwagi na inne, bo tu ratownik jednak nie jest standardem na plażach i zwyczajnie należy uważać. Motorówki można wynająć w portach, np. w Antibes i popłynąć chociażby na Wyspy Leryńskie :). Udanego pobytu!
Wielkie dzieki za info.
Pozdrawiam w imieniu swoim I dzieciakow :-)
Witam,
Mam pytanie odnośnie podróżowania pomiędzy większymi miastami Lazurowego Wybrzeża ( Nicea – Cannes – Monaco).
Podobno drogi są strasznie zakorkowane i ciężko o miejsca parkingowe więc zaleca się podróże kolejką podmiejską. Czy to prawda że zazwyczaj kolej jest całkowicie zapchana i można na stacjach w mniejszych miejscowościach długo czekać na pociąg do którego da się wsiąść?
Największe korki są na dojazdówce do Saint-Tropez. W okolicy Nicei masz wybór autostrady oraz dróg lokalnych dlatego nie jest tak źle z dojazdami. Parkingi w centrach są i to wiele, więc z miejscami też nie ma aż takiego problemu. Ale oczywiście trzeba zapłacić. O darmowych miejscach faktycznie można zapomnieć. Pisałem o parkingach na blogu. Znajdziesz tekst w wyszukiwarce.
Co do pociągów to są zatłoczone, spóźniają się i nie są wcale tanie. Ja zawsze robię tak, że kiedy mam cała rodzinę i auto to jedziemy autem, a jeśli jesteśmy tylko we 2 osoby to zwykle pociąg, autobus lub skuter.
Witam, Jestem pod wrażeniem tego Przewodnika :) Wylatuję do Nicei w sobotę i coś czuję, że będę go miała zawsze pod ręką:) Świetna robota !!!
Mam dwa pytania i będę wdzięczna za odpowiedz,
Słyszałam coś o bilecie (na komunikację miejską i ponoć podmiejską )tygodniowym za 15 EUR , który można kupić na lotnisku. Bilet rzekomo upoważnia do przejazdu tramwajem oraz wszystkimi autobusami w Nicei i jej okolicach. Czy może pan potwierdzić tą informację?
I kolejne pytanie:) Mam dość rozbieżne informacje n/t autobusu , który odjeżdża z lotniska do centrum Nicei (mam na myśli autobus nr 23, który dojedzie w okolice dworca ). Czy on kursuje również po północy? Wiem, że te autobusy (nie pamiętam numerów), które odjeżdżają z terminalu do centrum kursują tylko do 23.45,
DZięki za pomoc :)
To na pewno chodzi o bilet na 7 dni za 15 euro. Można nim jeździć po Nicei i okolicach, ale nie autobusami specjalnymi (np. 98 z lotniska, 100 do Monako i 200 do Cannes).
Autobus 23 na pewno nie kursuje po północy, bo to zwykła linia dzienna. Nawet linia specjalna 98 kończy jazdy z lotniska przed północą. Potem pozostaje linia nocna Noctrambus N4.
Dzięki za miłe słowa o blogu i życzę udanego pobytu! :)
Dzięki wielkie za super szybką odpowiedź !
1. A kojarzy pan może skąd odjeżdża ten Noctrambus i ewentualnie czy dojeżdża w okolice Boulevard du Parc Imperial lub Boulevard Gambetta oraz w jakiej cenie są bilety?
2. Odnośnie biletów miejskich o których Pan pisał na blogu – to one obowiązują również na autobusy, które dojeżdżają do Monako i Cannes . Czyli ten bilet 7 dniowy o którym ja słyszałam to co innego? czy mówimy /piszemy o tym samym bilecie . Bo oba nazywają się miejskie:)
N4 jedzie po głównej drodze biegnącej przy lotnisku. Widać ją zaraz po wyjściu z Terminala 1. To jakieś 50 metrów do przejścia po pasach namalowanych na ziemi. autobus ma długą trasę, mapka jest tutaj: http://goo.gl/vbQk8Z. Najlepiej chyba będzie wysiąść blisko dworca. Nie jechałem nigdy nocnym po Nicei, ale jestem przekonany, że bilet kosztuje 1,5 euro.
Co do biletu to sądzę, że piszemy o tym samym bilecie tygodniowym. Bilety miejskie w Nicei nie obowiązują na linie specjalne 100 i 200. Na te linie bilety za 1,5 euro kupuje się u kierowcy. Napisałem gdzieś na blogu inaczej?
Super, bardzo mi się przydadzą te informacje – szczególnie ta , że jest autobus nocny (nigdzie wcześniej takiej informacji nie mogłam się właśnie doszukać :)Dzięki wielkie !
Odnośnie tego biletu miejskiego to być może źle zrozumiałam, ale proszę spojrzeć na powyższe info na blogu, poniżej cytuję : ”Bilet komunikacji miejskiej upoważnia do przejazdów jedyną tramwajową linią T1 oraz autobusami, także tymi jadącymi do Monaco lub Cannes ”
pozdrawiam i jeszcze raz bardzo, bardzo dziękuję !!!
Ah tu! Wielkie dzięki! Zaraz poprawię, bo to faktycznie wprowadza w błąd ;-))
Jeśli wybieracie się na Lazurowe Wybrzeże zapoznanie się z tym przewodnikiem jest obowiązkowe. Doskonale opisane są wszystkie miejsca, które warto zobaczyć. Porady, wskazówki, których udziela autor bloga są niezbędne do poruszania się po miastach Wybrzeża.Jeśli jakiejś informacji nie znajdziecie na blogu, można śmiało napisać do Autor i błyskawicznie odpowiada :) Polecam
I dziękuję za cenne wskazówki :)
Poczerwieniałem :P. Dzięki za miłe słowa! ;-)
bardzo dobry przewodnik, wiele przydatnych informacji, a przede wszystkim możliwość zadawania pytań (a jeszcze ważniejsze – uzyskiwania odpowiedzi) osobie, która tam przebywa. Znaczną część wakacji opieram właśnie na informacjach tu pozyskanych.
Dzięki! :)
Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź na przesłane pytania. Robi Pan kawał dobrej roboty i to społecznie :)
Kolego jedziemy z rodzinka na wakacje w sierpniu tam, chcieliśmy wynająć skutery, co potrzebujemy do tego ? Gdzie można wynająć? Czy jeździmy w kaskach?
Dobry pomysł! Skuterem tutaj możesz objechać wszystkie ciekawsze miejsca, a widoki będą rewelacyjne! Wypożyczalnie skuterów dają zawsze kaski (obowiązkowe), więc bez obaw. Najlepiej płacić kartą kredytową, bo wtedy jedynie zrobią preautoryzację na kaucję, nie trzeba wyskakiwać z gotówki. W centrum Nicei jest kilka wypożyczalni, a ich ulotki są w biurach turystycznych. Przy samym dworcu głównym jest wypożyczalnia aut, zakładam, że mają też skutery. A po drugiej stronie dworca powinna być ADA, która ma je na pewno (23 rue de Belgique). Poza tym oczywiście są też wyp. na lotnisku. Udanego pobytu!
:-) dziękuję kolego za informacje , skorzystam z tego na pewno! Pozdrawiam
Dokładnie! Też lubię tam chodzić. Akurat w tym tyg. pojawi się wpis o tym parku na blogu ;).
Wygląda znajomo ;-)