Weekend w Rzymie to wystarczająco dużo czasu, aby w miarę spokojnie zwiedzić stolicę Włoch oraz Watykan. Gotowy plan zwiedzania „Rzym w 3 dni” znajdziesz w tym artykule.
Weekend w Rzymie to okazja, by spróbować najlepszy makaron carbonara i oczywiście zobaczyć atrakcje Wiecznego Miasta. W Rzymie na każdym kroku jest coś ciekawego, dlatego warto dobrze zaplanować swój pobyt. Pomocny będzie na pewno mój poniższy plan zwiedzania rozłożony na 3 dni.
Zobacz również: Rzym w jeden dzień – gotowy plan zwiedzania z mapą!
Zawartość:
Weekend w Rzymie – zwiedzanie w 3 dni
Rzym to miasto, które świetnie zwiedza się pieszo. Jeżeli znajdziesz nocleg w Rzymie w centrum miasta, to 2 pierwsze dni poniższego planu możesz zrealizować z pominięciem komunikacji miejskiej. Ostatniego dnia może się ona przydać, jeśli wybierzesz atrakcje leżące poza centrum.
Planując weekendowy city break w Rzymie warto rozważyć zakup karty turystycznej Roma Pass, która oferuje zniżki na atrakcje i bilet na transport publiczny. Trzeba też zaplanować dojazd z lotniska, a to opisałem w artykule: Jak dojechać z lotniska do Rzymu?
Uwaga: ten plan zwiedzania jest dostępny także w pliku PDF, który możesz pobrać i wygodnie czytać z telefonu, komputera lub wydrukować. Zobacz: Przewodnik po Rzymie PDF
Szczegóły dot. opisywanych niżej miejsc i atrakcji znajdziesz w osobnych artykułach, które podlinkowałem.
Plan zwiedzania na weekend w Rzymie:
Dzień 1:
Koloseum, Forum Romanum, Palatyn, Kapitol, Ołtarz Ojczyzny, Fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie, Piazza Navona, Panteon.
Pierwszy dzień w Rzymie zaczynamy od najważniejszych atrakcji. Ponieważ 3 ważne miejsca są tuż obok siebie, między śniadaniem, a obiadem zwiedzamy je jedna po drugiej. To Koloseum, Forum Romanum i Palatyn. Wejście do Koloseum warto wcześniej zarezerwować, aby nie zmarnować przedpołudnia w kolejce. Po zwiedzaniu będzie już czas i ochota na odpoczynek. Świetny makaron carbonara zjesz np. zaledwie 10 min pieszo od głównego wejścia do Forum Romanum. Lokal nazywa się Barzilai i znajduje się przy 44 Via Panisperna.
Druga połowa dnia to długi spacer po centrum Rzymu, w czasie którego odkryjemy jego wyjątkowy urok. Zaczynamy na Placu Weneckim, gdzie czeka wejście na Ołtarz Ojczyzny i tuż obok na Kapitol. W obu przypadkach proponuję się tylko rozejrzeć w darmowych miejscach, a potem ruszyć w stronę Fontanny di Trevi. Pomocna w nawigacji będzie poniższa mapka lub aplikacja Mapy Google w telefonie.
Dalszy spacer to droga do 3 ciekawych miejsc w Rzymie: Schody Hiszpańskie, Piazza Navona i Panteon, gdzie kończymy. W jego pobliżu jest mnóstwo miejsc idealnych na kolację. Jeśli jednak wciąż będą siły i czas, warto udać się na Zatybrze (chociaż tę dzielnicę planujemy odkryć ostatniego dnia).
Dzień 2:
Watykan: Muzea Watykańskie i Bazylika św. Piotra, Zamek Świętego Anioła.
Drugi dzień zwiedzania Rzymu spędzimy głównie w Watykanie. Na początek wizyta w Muzeach Watykańskich. Tym razem znowu zachęcam do wcześniejszej rezerwacji wejścia, aby nie stracić godzin w kolejce. Wewnątrz można spędzić cały dzień, bo kolekcje dzieł sztuki zgromadzone przez papieży są ogromne. Niestety nie mamy tyle czasu, bo potem zwiedzamy Bazylikę św. Piotra (zachęcam do wejścia lub wjazdu na kopułę!).
Ostatnią atrakcją tego dnia jest stojący tuż przed Watykanem Zamek Świętego Anioła. Pierwotnie było to mauzoleum, ale z czasem zostało zaadaptowane na potrzeby papieży i służyło m.in. jako schron dla głowy Kościoła. Z tarasu widokowego na górze roztacza się – moim zdaniem, najlepszy widok na Rzym i Watykan.
Czas zwiedzania trzeba zaplanować samodzielnie. W Muzeach Watykańskich na pewno warto spędzić połowę dnia, a jego drugą część przeznaczyć na świątynię i zamek. W pobliżu Watykanu jest co i gdzie zjeść podczas przerwy.
Dzień 3:
Bazylika św. Jana na Lateranie lub inna bazylika papieska w Rzymie, ogrody Borghese, Piazza del Popolo, Usta Prawdy, Zatybrze.
Ostatniego dnia zwiedzania może nam się przydać komunikacja miejska w Rzymie. Warto bowiem zobaczyć chociaż jedną z 4 bazylik papieskich w Wiecznym Mieście leżących poza Watykanem. Najważniejszą jest Arcybazylika św. Jana na Lateranie, która faktycznie ma ważniejszy status niż Bazylika św. Piotra na Watykanie. Dobrze zaplanowany transport pozwoli zainteresowanym odwiedzić więcej niż jedną bazylikę przed południem.
Drugą część dnia spędzamy spacerując wśród natury, której dostatek zapewniają piękne ogrody Borghese. Spacer kończymy na Piazza del Popolo, na którym stoją dwa identyczne kościoły. Stąd łatwo dotrzemy metrem do słynnych Ust Prawdy. Wystarczy wsiąść na przystanku Flaminio (kierunek Anagnina), na przystanku Termini przesiąść się w metro B (kierunek Laurentina) i wysiąść na Circo Massimo. Potem czeka jeszcze krótki spacer z widokiem na Pałac Domicjana i jesteśmy przy Ustach Prawdy.
Dzień i weekend w Rzymie kończymy na Zatybrzu po drugiej stronie Tybru. Czeka na nas ogromny wybór restauracji, knajpek i kawiarenek, a do tego przyjemna artystyczna atmosfera.
Pobierz cały ten plan w wygodnym pliku: Rzym przewodnik PDF
Ufff, piękne i intensywne trzy dni! Na Rzym to i miesiąca by mogło zabraknąć, bardzo zgrabnie ułożyłeś ten plan :)
Dziękuję :)
Robiłam dość podobny plan, ale miałam takiego pecha, że tego lutego, kiedy byłam w Rzymie spadł tam akurat pierwszy od wielu lat śnieg i zamknięta została duża część atrakcji turystycznych (mimo że śniegu było tyle co nic i zaraz się rozpuścił ;))! Takie są moje wspomnienia z Rzymu ;)
Moi goście na Lazurowym Wybrzeżu raz trafili na śnieg. Od razu im to sprzedałem jako niebywałe szczęście :P
Uwielbiam takie zwarte, kompleksowe przewodniki. Co prawda Rzym znam, ale zawsze miło powrócić i powspominać ❤️
Bardzo intensywny plan, może aż za bardzo intensywny na tak wielkie piękno :-)
Bo to zbrodnia, aby do Rzymu wpaść tylko na weekend :). Ale jak ktoś ma mało czasu to chce dużo zobaczyć :). Doświadczenie z 6 lat w branży przewodnickiej ;).
Świetny plan, dzięki! Nic więcej nie muszę planować :). Kupiłam ebook dla wygody i w podziękowaniu.