Koloseum w Rzymie to jedna z głównych atrakcji Wiecznego Miasta. Można ją za darmo zobaczyć z zewnątrz, ale warto kupić bilety i wejść na starożytne trybuny.

Koloseum w Rzymie to atrakcja tej skali, co Wieża Eiffla w Paryżu i Statua Wolności w Nowym Jorku. Antyczną arenę trzeba zobaczyć będąc w stolicy Włoch, a ponieważ każdego dnia ten sam plan ma tysiące turystów, warto dobrze przygotować swoje zwiedzanie. Bilety do Koloseum można kupić online. Szczegóły znajdziesz niżej.

Ciekawostka: w 2007 r. Koloseum zostało wybrane jednym z nowych siedmiu cudów świata.

Koloseum najważniejszą rzymską atrakcją

Rzymskie Koloseum to antyczny amfiteatr przez wielu kojarzony z filmu Gladiator z Russelem Crowe. Arenę budowano od 70 do 80 r. n.e. na polecenie dynastii Flawiuszów. Dlatego też inna nazwa obiektu to Amfiteatr Flawiuszów. Powstała, aby zapewnić darmową rozrywkę ludowi, a tym samym zaskarbić władzy przychylność poddanych. Tuż po otwarciu obiekt mógł pomieścić nawet 70 tys. widzów. Dzisiaj może w nim przebywać jednocześnie zaledwie 3 tys. zwiedzających.

Koloseum, widok ze wzgórza Palatyn, Rzym

Koloseum, widok ze wzgórza Palatyn, Rzym

Koloseum z lepszym lub gorszym skutkiem przetrwało trzęsienia ziemi, było zamienione na twierdzę, a potem rozbierano je, przeznaczając budulec na inne obiekty. Stoi jednak do dzisiaj, a każdego roku w Wielki Piątek odbywa się tu droga krzyżowa z udziałem papieża.

Bilety do Koloseum

Bilet do Koloseum kosztuje 12 euro (7,50 euro zniżkowy) i jest ważny przez 2 dni. Umożliwia jedno wejście na teren amfiteatru oraz jedno wejście na teren Forum Romanum i Palatyn. Warto zatem pamiętać, że kupując bilet otrzymujemy również prawo wstępu do sąsiednich antycznych zabytków.

Bilet można kupić na miejscu w kasach lub przez Internet na stronie coopculture.it. Kupując bilet online należy wybrać datę i godzinę zwiedzania oraz dopłacić 2 euro za rezerwację. Dzięki temu po przyjeździe na miejsce stajemy od razu w kolejce do wejścia na teren obiektu.

Kasy biletowe dostępne są w kilku miejscach i warto o tym pamiętać w przypadku długich kolejek. Najwięcej turystów ustawia się w kolejkach tuż przy amfiteatrze, a do kas przy wejściu na Palatyn czeka zwykle znacznie mniej osób.

Zwiedzanie Koloseum w Rzymie

Koloseum jest czynne codziennie z wyjątkiem 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia, od godz. 8:30. Godzina zamknięcia obiektu zależy od pory roku. Latem jest on czynny nawet do godz. 19:15. Dokładne godziny otwarcia zabytku znajdziesz na stronie obiektu: parcocolosseo.it. Należy jednak pamiętać, że ostatnie wejście jest możliwe godzinę przed zamknięciem amfiteatru.

Koloseum i Łuk Konstantyna Wielkiego w Rzymie

Koloseum i Łuk Konstantyna Wielkiego w Rzymie

Na miejscu można wypożyczyć przewodnik audio (5,50 euro) oraz wideo (6 euro). Niestety nie są one dostępne w języku polskim. Zanim jednak wejdziemy na teren amfiteatru, należy przejść kontrolę bezpieczeństwa podobną do tej znanej z lotnisk.

Koloseum w Rzymie zwiedza się samodzielnie, spacerując po jego dwóch poziomach. Najwyższy poziom oraz tunele pod areną dostępne są jedynie dla zwiedzających w grupach z przewodnikami. Aby zobaczyć te miejsca, należy zarezerwować odpowiednią wycieczkę. Można to zrobić na stronie zakupu biletów online, do której linkuję wyżej. Na samodzielne zwiedzanie warto przeznaczyć na pewno minimum godzinę.

Jak dojechać do Koloseum?

Tuż obok zabytku znajduje się przystanek metra, linia B (stacja Colosseo). Można tu również dojechać tramwajem 3 oraz autobusami: 51, 75, 81, 85, 87, 118.