Ogrody Borghese w Rzymie to kolejna z darmowych atrakcji Wiecznego Miasta. Po spacerze w otoczeniu drzew i sztuki warto zejść na Piazza del Popolo, na którym stoją dwa identyczne kościoły.

Ogrody Borghese to duży park miejski w Rzymie, który można odwiedzić za darmo. Na ich terenie znajduje się villa Borghese z ciekawą kolekcją dzieł sztuki, ale wstęp do niej jest płatny i wymaga rezerwacji. Tuż obok ogrodów jest z kolei Piazza del Popolo – jeden z ładniejszych rzymskich placów. W jego centralnym punkcie stoi zabytkowy egipski obelisk, a w południowej części dwa identyczne kościoły.

Ogrody Borghese w Rzymie

Ogrody Borghese powstały w XVII w. na terenie winnic należących do kardynała Scypiona Borghese. Stojąca na terenie ogrodów willa Borghese należała właśnie do niego. Rozległy park miejski jest dostępny za darmo i pozwala odpocząć latem od upału. Można się tu schować w cieniu piniowych drzew i podziwiać rzeźby oraz budynki stylizowane na antyczne.

Jeden z punktów widokowych na Rzym w ogrodach Borghese

Jeden z punktów widokowych na Rzym w ogrodach Borghese

Na terenie ogrodów znajdują się kawiarnie, jest punkt widokowy na Rzym, można tu także wypożyczyć łódkę, by popływać po niewielkim jeziorku, a nawet obejrzeć sztukę w teatrze szekspirowskim. Blisko ogrodów znajduje jedna z najpopularniejszych atrakcji w Rzymie – Schody Hiszpańskie.

Villa Borghese – zwiedzanie i bilety

Kardynał Borghese zgromadził w swojej willi bogatą kolekcję dzieł sztuki, którą można zwiedzać. Bilet kosztuje 13 euro (są też zniżkowe) i wymagana jest wcześniejsza rezerwacja za dodatkowe 2 euro. Galeria Borghese jest czynna od wtorku do niedzieli w godz. 9 – 19 (w czwartki do godz. 21). Wpuszczają zawsze maksymalnie 360 osób na 2 h wizyty. Bilety można kupić korzystając ze strony tosc.it.

Ponieważ kardynał Borghese był mecenasem Berniniego i Caravaggia, wśród wystawianych dzieł znaleźć można m.in. prace tych słynnych artystów. To właśnie w Galerii Borghese można podziwiać jedno z najsłynniejszych dzieł Berniniego, rzeźbę Apollo i Dafne.

Co ciekawe, Kolekcja Borghese znajduje się także w paryskim muzeum Luwr. Stało się tak za sprawą Napoleona Bonaparte, który zmusił Camillo Borghese, męża swojej siostry Pauliny, do sprzedaży części posiadanych dzieł.

Piazza del Popolo

Schodząc z ogrodów Borghese można łatwo trafić na Piazza del Popolo. To obszerny rzymski plac, w którego centrum stoi egipski obelisk przeniesiony tu przez papieża w XVI w. z Circus Maximus. Plac ma kształt koła. W jego wschodniej części znajduje się Fontanna Bogini Rzymu, a nad nią punkt widokowy z ogrodów Borghese. Po stronie zachodniej zbudowano Fontannę Neptuna, a od strony północnej na Piazza del Popolo wchodzi się okazałą bramą (Porta del Popolo) przebudowaną w XVII w. przez Berniniego. Tuż za bramą znajduje się stacja metra A – Flaminio.

Piazza del Popolo w Rzymie

Piazza del Popolo w Rzymie

Przed wiekami Piazza del Popolo był miejscem wykonywania egzekucji, a dzisiaj turyści spacerują tędy w stronę Kapitolu. Na Plac Wenecki i do Ołtarza Ojczyzny można stąd dojść idąc cały czas prosto ulicą Via del Corso. Po obu jej stronach stoją dwa identyczne kościoły poświęcone Matce Bożej i zbudowane niczym lustrzane odbicie. Z kolei droga Via del Babuino prowadzi do Schodów Hiszpańskich, a Via di Ripetta w pobliże Piazza Navona.