Schody Hiszpańskie należą do rzymskich atrakcji najchętniej odwiedzanych przez turystów. Zbudowane w XVIII w. łączą plac Hiszpański z kościołem św. Trójcy.

Schody Hiszpańskie w Rzymie (Scalinata di Trinità dei Monti) zostały zbudowane w latach 1723-1726 przez włoskiego architekta Francesco De Sanctis. Łączą one plac Hiszpański z kościołem św. Trójcy (Trinità dei Monti), który znajduje się na ich szczycie. Schody są jedną z głównych atrakcji Rzymu.

Turyści bardzo chętnie siadają na Schodach Hiszpańskich, przez co w sezonie trudno jest na nich znaleźć wolne miejsce nawet do przejścia. Z kolei wieczorami i nocą pija się tu alkohol i je przekąski (mimo zakazów). Schody są jednak zabytkiem, który został odrestaurowany w 2015 r. ogromnym nakładem finansowym. Warto o tym pamiętać przebywając w tym miejscu, bo troska o zwiedzane atrakcje to podstawa świadomej turystyki.

Schody Hiszpańskie i fontanna Barcaccia

Schody Hiszpańskie powstały w celu połączenia kościoła św. Trójcy zbudowanego na wzgórzu Pincio z leżącym niżej placem Hiszpańskim. Nazwa placu i schodów wzięła się od Ambasady Hiszpanii znajdującej się w pobliżu. Cały ten obszar przyciąga dziś mnóstwo turystów. Poza możliwością podziwiania pięknej rzymskiej architektury i pracy lokalnych artystów, warto zobaczyć Rzym ze szczytu schodów i oczywiście podziwiać je same.

Schody Hiszpańskie, Rzym

Schody Hiszpańskie, Rzym

Jednym z najpopularniejszych miejsc widokowych na schody jest punkt przed fontanną Barcaccia zbudowaną w pierwszej połowie XVII w. Wygląda ona jak niewielka łódka zatopiona tuż przed schodami i nawiązuje do powodzi, która zalała Rzym w 1598 r. Wtedy to łódka miała dotrzeć tu uliczkami miasta aż z Tybru. Fontanna Barcaccia jest zasilana z tego samego akweduktu, co Fontanna di Trevi.

Schody Hiszpańskie w Rzymie są tak charakterystyczne, szerokie i długie, że sprzyjają organizacji różnych imprez. Do najsłynniejszych należą pokazy mody. Schody pojawiają się też w licznych filmach (głównie starszych), np. w amerykańskiej komedii romantycznej Rzymskie wakacje (Roman Holiday) z 1953 r., w której po schodach spacerują Audrey Hepburn i Gregory Peck.

Jak dojść do Schodów Hiszpańskich?

W pobliżu schodów znajduje się stacja metra Spagna. Warto tu jednak dotrzeć pieszo spacerując uroczymi uliczkami Rzymu. Prosto do Schodów Hiszpańskich prowadzi m.in. Via dei Condotti, przy której znajdują się butiki drogich marek.