Fontanna di Trevi to najsłynniejsza fontanna w Rzymie i jedna z tych atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Wiecznym Mieście. Najlepiej zrobić to wcześnie rano, bo potem fontannę oblega tłum turystów.

Fontanna di Trevi w Rzymie znajduje się niedaleko Pałacu Kwirynalskiego (siedziba prezydenta Włoch), w połowie drogi pomiędzy Schodami Hiszpańskimi, a Ołtarzem Ojczyzny. Okazała barokowa fontanna jest jedną z głównych atrakcji Rzymu, ale nie to jest powodem, dla którego warto ją zobaczyć. To barokowe dzieło jest po prostu piękne i monumentalne, dlatego robi wrażenie na każdym oglądającym ją turyście.

Ta atrakcja jest dostępna za darmo i trudno ją przegapić spacerując uliczkami Rzymu. Najlepiej podziwiać ją wcześnie rano, kiedy dookoła nie ma jeszcze tłumu turystów. Warto jednak przyjść tu także po zmroku i zobaczyć, jak ładnie całość jest podświetlona.

Fontanna di Trevi i monety turystów

Obecna fontanna powstała w latach 1732 – 1762 na miejscu wcześniejszej. Inicjatorem budowy nowej był papież Klemens XII, a autorem projektu Nicola Salvi, który zmarł przed ukończeniem prac. Fontanna imponuje swoją wielkością i bogactwem zdobień. Jest przy tym świetnie wkomponowana w ścianę budynku i plac, na którym się znajduje.

Fontanna di Trevi, Rzym

Fontanna di Trevi, Rzym

Centralną rzeźbą w fontannie jest Okeanos stojący pod łukiem. Po jego bogach znajdują się posągi Kastora i Polluksa, mitologicznych bóstw Rzymu. Poniżej znajdziemy również trytony i hippokampy (pół konie, pół ryby) i mnóstwo nawiązań do mitologii i morza.

Ciekawostki o fontannie di Trevi:

  • Woda do fontanny czerpana jest z wciąż działającego akweduktu Aqua Virgo zbudowanego w 19 r.p.n.e. Dostarcza on wodę również do innych znanych rzymskich fontann, np. do fontanny Barcaccia przy Schodach Hiszpańskich.
  • Zgodnie z tradycją turyści wrzucają do fontanny pieniądze, które następnie są wyławiane i przekazywane Caritasowi. Podobno każdego dnia do wody wpada nawet 3 tys. euro w monetach. Wrzucenie 1 euro ma sprawić, że wrócisz do Rzymu, ale tylko jeśli staniesz tyłem i zrobisz to prawą ręką przez lewe ramię.
  • Obowiązuje zakaz wchodzenia do fontanny, a za jego złamanie grozi kara finansowa.
  • Fontanna zagrała w znanym filmie Felliniego – La dolce vita (Słodkie życie), który znacznie zwiększył zainteresowanie fontanną jako atrakcją turystyczną Rzymu.
  • Wymiary fontanny di Trevi to 26 m wysokości i 20 m szerokości.

Tę i inne atrakcje Rzymu łatwo odnajdziesz na mapie Rzymu, na której dodaję wszystkie opisane w tym przewodniku miejsca.