Forum Romanum to centrum starożytnego Rzymu i jedna z najważniejszych atrakcji stolicy Włoch. Zwiedzanie zabytkowych ruin można połączyć z wizytą w sąsiednim Koloseum.

Forum Romanum (Foro Romano) było głównym miejscem spotkań mieszkańców Rzymu w antycznych czasach. Znajdowały się tutaj budowle ważne dla życia obywateli, m.in. Kuria, w której obradował senat, świątynie i mównica. Wszystko to stało na placu powstałym w wyniku osuszenia terenów podmokłych w VI w. p.n.e. Było to możliwe dzięki budowie kanału Cloaca Maxima, którego ujście do Tybru znajduje się tuż obok mostu Ponte Palatino prowadzącego na Zatybrze.

Forum dzisiaj to zabytkowe ruiny bardzo chętnie odwiedzane i fotografowane przez turystów. Można wejść na ich teren lub tylko podziwiać całość ze wzgórza Palatyn.

Forum Romanum – bilety i zwiedzanie

Forum Romanum to nie tylko świetne miejsce na antyczne zdjęcia w Rzymie. To przede wszystkim starożytne ruiny wielu ważnych obiektów, które pozwalają nam poznać historię dawnego Rzymu. W czasach cesarstwa forum było rozbudowywane, a w jego okolicy powstawały także inne fora. Z czasem pełniły one funkcje handlowe i rozrywkowe, były też miejscami spotkań.

Forum Romanum, Rzym

Forum Romanum, Rzym

Wśród budynków wznoszonych na terenie Forum stały m.in. świątynie (np. Kastora i Polluksa, Romulusa, Saturna), łuki triumfalne (np. Septymiusza Sewera) oraz bazyliki. Ich ruiny zachowane lepiej lub gorzej można podziwiać odpłatnie.

Bilet do Forum Romanum jest jednocześnie wejściówką na teren Koloseum oraz wzgórza Palatyn. Kosztuje on 12 euro i jest ważny przez 2 dni (ale do każdej atrakcji można wejść tylko raz). Bilet można kupić na stronie coopculture.it oraz w kasach na miejscu. Za rezerwację online trzeba zapłacić 2 euro więcej (za każdy bilet). Ta atrakcja jest czynna przez cały rok z wyjątkiem 25 grudnia i 1 stycznia. Godziny otwarcia: od 8:30 do nawet 19:15 latem. Szczegółowe godziny otwarcia znajdziesz na stronie coopculture.it.

Jak zwiedzić Forum Romanum bez kolejki? Wejście na teren Forum znajdujące się tuż obok Koloseum jest zwykle oblegane przez turystów. Warto wtedy sprawdzić drugie wejście, prowadzące także na wzgórze Palatyn, które znajduje się nieco dalej, pod adresem Via di San Gregorio 30.

Jak dojechać do Forum Romanum?

Forum znajduje się w centrum Rzymu, można tu zatem dotrzeć pieszo, jeśli nocujemy niedaleko. W przeciwnym wypadku warto rozważyć dojazd metrem (linia B stacja Colosseo) lub tramwajem nr 3 oraz autobusami 51, 75, 81, 85, 87 i 118. Na zwiedzenie tej atrakcji warto przeznaczyć od ok. 30 minut od godziny. Ponieważ jest to otwarty teren bez dachu, latem bywa tutaj upalnie.