Ołtarz Ojczyzny to ogromny marmurowy pomnik w Rzymie doskonale widoczny z wielu punktów widokowych. Sam również oferuje panoramiczny widok na Wieczne Miasto, dlatego warto wejść na taras przy kolumnadzie.

Ołtarz Ojczyzny w Rzymie (Vittoriano, Altare della Patria) to ogromnych rozmiarów (81 m na 135 m) pomnik króla Wiktora Emanuela II oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Zbudowano go przy Placu Weneckim w latach 1885 – 1925 według projektu Giuseppe Sacconiego. Marmurowy monument stojący w centrum Rzymu chętnie odwiedzają turyści. Nic dziwnego, bo można stąd za darmo podziwiać miasto z góry.

Ołtarz Ojczyzny niczym ogromna mydelniczka

Ołtarz Ojczyzny to nie tylko pomnik i grobowiec. To również budynek, w którym mieści się muzeum Muzeum Zjednoczenia Włoch (Museo Centrale del Risorgimento, wstęp płatny 5 / 2.50 euro, bezpłatny w pierwszą niedzielę miesiąca, czynne codziennie w godz. 9:30 – 18:30). Ołtarz można zwiedzać za darmo codziennie w godz. 9:30 – 19:30 (nieczynne 1 stycznia i 25 grudnia).

Ołtarz Ojczyzny, Rzym

Ołtarz Ojczyzny, Rzym

Zwiedzając monument warto zwrócić uwagę na pomnik króla Wiktora Emanuela II siedzącego na koniu w centralnej części budynku. Dookoła niego znajduje się mnóstwo rzeźb i fontanny, które są alegoriami całych Włoch i otaczających kraj mórz. Na górnym tarasie, który dostępny jest za darmo jest z kolei punkt widokowy. Można z niego podziwiać m.in. Koloseum oraz Forum Romanum.

Ołtarz nie jest ulubionym budynkiem mieszkańców Rzymu, którzy mówią na niego na przykład mydelniczka lub tort weselny. Twórcom monumentu zarzuca się m.in. jego dominację nad okolicznymi budynkami oraz zniszczenie starożytnych ruin, na których powstał.

Dach budynku to ostatni punkt widokowy, ale wjazd na górę jest płatny. Winda znajduje się z tyłu gmachu na poziomie bezpłatnego punktu widokowego i kosztuje 10 euro (zniżkowy 5 euro dla osób w wieku 18-25 lat, za darmo poniżej 18 r. życia). Winda jest czynna codziennie w godz. 9:30 – 19:30 z wyjątkiem 1 stycznia i 25 grudnia, kiedy jest zamknięta.

Na zwiedzanie tego obiektu warto przeznaczyć min. 30 minut (bez wejścia do muzeum). Wewnątrz dostępna jest toaleta.