Zatybrze to dzielnica Rzymu leżąca na zachodnim brzegu Tybru. To tutaj znajdziesz wyjątkowy klimat włoskiej stolicy, świetne restauracje i kawiarnie. I oczywiście tłumy turystów, bo Zatybrze to miejsce warte odwiedzenia.

Zatybrze (Trastevere) było w starożytności zamieszkiwane m.in. przez ubogich mieszkańców Rzymu, rybaków oraz Żydów. Dzisiaj przyciąga tłumy turystów, którzy znajdują tu wąskie uliczki, kolorowe kamienice, restauracje serwujące świetne jedzenie i mnóstwo kawiarenek oraz barów. Nie ma tu jednak znanych wszystkim antycznych zabytków, z których słynie Rzym, dlatego turyści zwykle zostawiają Zatybrze na sam koniec zwiedzania. Tymczasem to właśnie w tej modnej dzielnicy poczujesz prawdziwy klimat Wiecznego Miasta!

Zatybrze – modna dzielnica Rzymu

Na Zatybrze prowadzi m.in. most Ponte Palatino. Po jego wschodniej stronie znajduje się koniec rzymskiego kanału ściekowego Cloaca Maxima, którego budowa w VII w. p.n.e. pozwoliła osuszyć tereny pod budowę Forum Romanum. Kawałek dalej można z kolei znaleźć słynne Usta Prawdy, które pojawiły się w filmie Rzymskie wakacje.

Zatybrze, Rzym

Zatybrze, Rzym

Spacerując po dzielnicy warto rzucić okiem na atrakcje Zatybrza. Do najciekawszych należą z pewnością:

  • Bazylika Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu (Basilica di Santa Maria in Trastevere) i Bazylika św. Cecylii na Zatybrzu (Santa Cecilia in Trastevere) – obie świątynie należą do najstarszych w Rzymie.
  • Wzgórze Janiculum (Gianicolo) – drugie największe wzgórze w Rzymie (nie należy do Siedmiu wzgórz Rzymu, na których zbudowano miasto, bo te znajdują się po wschodniej stronie rzeki). Można stąd podziwiać panoramę miasta, a potem udać się w dalszy spacer, np. w kierunku Watykanu. Na szczycie Janiculum stoi pomnik Giuseppe Garibaldiego. W jego pobliżu codziennie o 12 oddawana jest salwa armatnia.
  • Ogród Botaniczny w Rzymie (Orto Botanico di Roma) – idealne miejsce, by schronić się przed upałem w cieniu bujnej roślinności. Tu również można odetchnąć od tłumu turystów w Rzymie.
  • Wyspa Tyberyjska (Isola Tiberina).
  • Antykwariaty, galerie i księgarnie – są gęsto rozsiane po całej dzielnicy opanowanej przez artystów i miłośników staroci.

Zatybrze to urocza dzielnica, którą można zwiedzać bez planu. Wystarczy dotrzeć tu pieszo z centrum (nie ma stacji metra w tym obszarze), co samo w sobie będzie przyjemnym spacerem. Potem trzeba już tylko dać się ponieść nogom i podziwiać życie dookoła. Labirynt uliczek i aromaty kawy oraz dobrego jedzenia docierające z mijanych lokali z pewnością pozostawią przyjemne wspomnienia.