Piazza Navona to jeden z najładniejszych rzymskich placów. Powstał w miejscu antycznego stadionu, a po przebudowie zachował kształt sportowej areny. Na placu znajdują się aż 3 piękne fontanny.

Piazza Navona to duży i bardzo ładny plac w centrum Rzymu. Jego owalny kształt przypomina o istniejącym tu przed wiekami stadionie, ale turyści odwiedzają to miejsce ze względu na jego wyjątkowy urok. Są tu aż 3 piękne fontanny, a kolorowe kamienice zbudowane dookoła placu zajęli restauratorzy.

Piazza Navona nie do pomięcia podczas zwiedzania Rzymu

Położenie Piazza Navona ułatwia dotarcie do placu podczas długich spacerów po Rzymie. Znajduje się on po drodze z Panteonu do Watykanu, więc nie sposób go przegapić. Plac ma kształt stadionu, ponieważ powstał w miejscu, w którym w 86 r. n.e. zbudowano arenę sportową na polecenie cesarza Domicjana. W tamtym okresie obszar ten nazywał się Polem Marsowym i był poświęcony bogowi wojny.

Piazza Navona, Rzym

Fontanna Czterech Rzek, Piazza Navona, Rzym

Plac został przebudowany w XVII w. na polecenie papieża Innocentego X. W jego centrum stoi wspaniała Fontanna Czterech Rzek (Fontana dei Quattro Fiumi) pochodząca również z XVII w. Jej autorem jest rzymski architekt i rzeźbiarz Giovanni Bernini, autor m.in. baldachimu nad grobem św. Piotra w bazylice św. Piotra w Watykanie. Dwie mniejsze fontanny znajdują się na obu końcach placu. To Fontanna Maura (Fontana del Moro) oraz Fontanna Neptuna (Fontana del Nettuno).

Tuż obok Fontanny Czterech Rzek znajduje się z kolei barokowy kościół Sant’Agnese in Agone. Stoi on w miejscu, w którym męczeńską śmierć ponieść miała święta Agnieszka. We wnętrzu świątyni można chociaż chwilę odpocząć od jakże gwarnego i pełnego turystów placu Navona.

W podziemiach budynku znajdującego się w północnej części placu można odpłatnie obejrzeć pozostałości dawnego stadionu. Dodatkowe informacje dostępne są na stronie stadiodomiziano.com.

Piazza Navona to miejsce bardzo przyjemne i ładne. W jego zwiedzaniu nie przeszkadzają nawet tłumy turystów. W kamienicach dookoła placu swoje dania oferują liczne restauracje. Posiłek z widokiem na plac będzie szczególnie przyjemny po zmroku, kiedy fontanny są podświetlone. Warto jednak pamiętać, że jest to miejsce bardzo turystyczne, a najlepsze knajpki znajdują się zwykle poza szlakiem wydeptanym przez zwiedzających.